Szkodliwe E-dodatki do żywności. Tym trują nas producenci. Które E mogą szkodzić? Dlaczego nie wszystkie dodatki do żywności są bezpieczne
E338-E452 – Fosforany
To kwas fosforowy i jego związki (fosforan: sodu, potasu, wapnia, magnezu, di-, tri- i polifosforany), używane w żywności w charakterze regulatora kwasowości, emulgatora i substancji wiążącej. W największych ilościach spożywane są wraz z produktami takimi jak napoje gazowane, zwłaszcza typu cola, sery topione i kremowe, zagęszczone mleko i inne przetwory mleczne (również mleczka roślinne), zabielacze do kawy, wędliny, przetwory z ryb i owoców morza, płatki śniadaniowe, desery i wiele innych produktów.
To sprawia, że wraz z przetworzoną żywnością spożywamy ich za dużo. W diecie w stylu zachodniej niektóre osoby przyjmują nawet 3-4 razy więcej tych związków niż wynosi rekomendowany limit. Tymczasem nadmiar związków fosforu jest trudny do usunięcia przez nerki. Zwiększa śmiertelność nie tylko wśród pacjentów z chorobami tego narządu, ale również liczbę zgonów w populacji ogólnej, wywołanych chorobą sercowo-naczyniową oraz ogólną. Fosforany powodują bowiem utratę z organizmu wapnia i magnezu, przyczyniając się do ich niedoborów.
Fosforany nie tylko powodują ujemny bilans związków mineralnych, niezbędnych m.in. dla zdrowia serca, ale również zmieniają aktywność genów. Jak sugerują badania, mogą oddziaływać nawet na 5 tys. genów związanych z przemianami tłuszczów i wspomagających metabolizm komórkowy w organizmie. U osób z podwyższonym poziomem fosforanów we krwi stwierdzono też preferencję siedzącego trybu życia i niewielkiego poziomu aktywności.