
Smog może być przyczyną rozwoju wielu chorób! Sprawdź, o jakich schorzeniach mowa
Zanieczyszczenia powietrza niekorzystnie wpływają nie tylko na układ oddechowy, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Dowiedz się z kolejnych slajdów, jakie schorzenia mogą być skutkiem częstego narażenia na smog.

Astma
Zanieczyszczenia powietrza dostające się do układu oddechowego powodują duszność oraz mogą zwiększać ryzyko rozwoju astmy, zwłaszcza u dzieci. Szczególnie niebezpieczne jest narażenie na cząsteczki PM2,5, które według Światowej Organizacji Zdrowia są najbardziej szkodliwymi substancjami występującymi w smogu.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
Pyły zwieszone, a szczególnie cząsteczki PM2,5 zwężają drogi oddechowe oraz mogą zwiększać ryzyko powstawania stanu zapalnego w tkance płucnej, co może skutkować rozwojem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Nowotwory
Sugeruje się, że oddychanie skażonym powietrzem zwiększa ryzyko rozwoju nie tylko raka płuc, ale także piersi, wątroby oraz białaczki.
Zawarty w smogu arsen jest substancją silnie szkodliwą, która wykazuje właściwości toksyczne. Natomiast ołów, który jest produktem spalania paliw, z łatwością odkłada się w zębach, płucach, nerkach oraz wątrobie i może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów.