Skuteczne tabletki na stres i nerwy. Zobacz polecane zioła i herbaty! Te naturalne składniki wspomagają uspokojenie i wyciszenie umysłu
Męczennica
Męczennica cielista (Passiflora incarnata) zawiera związki wpływające na aktywność receptorów GABA w neuronach, dzięki czemu zmniejsza napięcie nerwowe, uspokaja, redukuję lęk i wspomaga relaks. Rośliny z rodzaju Passiflora są tradycyjnie stosowane w zaburzeniach lękowych i związanych ze snem, jednak gatunek P. incarnata ma najlepsze działanie, a zwłaszcza liście.
Do bioaktywnych związków męczennicy cielistej należą aminokwasy, alkaloidy i flawonoidy takie jak chryzyna. Innym ważnym składnikiem przeciwlękowym męczennicy jest jednam benzoflawon (BZF).
Za sprawą chryzyny działa przy tym podobnie do leku z grupy benzodiazepin – oksazepamu, nie wpływając na poziom koncentracji i uwagi. Efekty są odczuwane już po 30 minutach od przyjęcia, można więc stosować ją doraźnie w stresujących sytuacjach. Polecana dawka to 400-500 mg. Skuteczność przyjmowania męczennicy w taki sposób wykazano m.in., u pacjentów przed operacjami.
W badaniach wykazano też istotne działanie redukujące objawy m.in. u osób z zespołem lęku uogólnionego przy stosowaniu przez 4 tygodnie w dawce 45 kropli dziennie, co oceniono na postawie skali HAMA. Działanie wyciągi rozwijało się przy tym o 3 dni dłużej niż w przypadku oksazepamu, bo przez tydzień.
Ziele męczennicy ma ponadto właściwości przeciwbólowe, antyzapalne, zmniejszające wydzielania histaminy (w reakcjach alergicznych), przeciwastmatyczne, przeciwkaszlowe, przeciwdrgawkowe, a nawet afrodyzjakalne. Podobne działanie wykazała też męczennica jadalna (Passiflora edulis), której owoce nazywane też marakują są cenione za wyjątkowy smak i aromat, a dodatkowo także antybakteryjne i przeciwzapalne.
Warto wybierać preparaty najlepszej jakości, ponieważ inne mogą nie być skuteczne, warto m.in. kupić ziele suszone i samodzielnie przyrządzać z niego herbatki i inne wyciągi.