
Kiedy trwa przesilenie wiosenne?
Do jadłospisu warto dodać napary z roślin, które w łagodny sposób dodają energii i poprawiają samopoczucie. Dowiedz się z kolejnych slajdów, po które preparaty warto sięgać.

Różeniec górski
Kłącze tej rośliny wykazuje korzystne działanie na układ nerwowy człowieka. Roślina ta jest źródłem pochodnych kwasu cynamonowego (rozaryna, salidorozyd), które obniżają stężenie kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu. Dzięki tym właściwościom rożeniec górski może w znaczący sposób poprawiać nastrój i dodawać energii. Zaobserwowano również, że stymuluje on wydzielanie neuroprzekaźników, głównie noradrenaliny, serotoniny i dopaminy, które odpowiedzialne są za redukcję zmęczenia oraz poprawę pamięci i koncentracji.
Napar z rożeńca górskiego przygotowuje się przez zagotowanie łyżeczki ziela w 300 ml wody. Tak przygotowany napar należy odstawić na 10 minut do zaparzenia, a po tym czasie odcedzić. Nie zaleca się spożywania więcej niż jednej porcji napoju.

Miłorząb japoński
Ta roślina, inaczej zwana ginko biloba polecana jest osobom zestresowanym, z zaburzeniami koncentracji oraz odczuwającym znaczne zmiany nastroju. Miłorząb japoński jest źródłem glikozydów flawonowych i terpenów, które poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych zwiększają dopływ tlenu do mózgu, a tym samym zmniejszają uczucie senności i poprawiają koncentrację. Warto również dodać, że w licznych badaniach naukowych udowodniono, że preparaty z ginko biloba obniżają lepkość krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju udaru mózgu.
Jak przygotować napar? Wystarczy łyżkę suszonego ziela zalać 300 ml wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 15 minut, a następnie przecedzić przez sito. Nie należy spożywać więcej niż jednej porcji napoju.

Żeń-szeń
Korzeń tej rośliny stosowany jest od wielu lat jako środek na różnego rodzaju dolegliwości. Żeń-szeń jest źródłem ponad 200 aktywnych związków, które poprawiają pamięć i koncentrację, a także dodają energii i zwiększają libido. Zawarte w tej roślinie ginsenozydy zwiększają zdolność hemoglobiny do przenoszenia tlenu, dzięki czemu organizm jest bardziej dotleniony i zmniejszają się objawy zmęczenia. Eksperci medycyny naturalnej zalecają regularne stosowanie preparatów z żeń-szeniem, szczególnie przez osoby przemęczone. Chorzy z nadciśnieniem tętniczym oraz bezsennością powinny zrezygnować z tej rośliny, ponieważ może nasilać dolegliwości chorobowe. Nie powinny go również spożywać kobiety ciężarne i karmiące, a także dzieci.
Aby przygotować napar, łyżeczkę korzenia (maksymalnie 2 g) należy zalać szklanką wrzącej wody i odstawić pod przykryciem na 45 minut, a następnie przecedzić. Nie należy spożywać więcej niż jednej porcji naparu dziennie.