
Najlepiej rokujące nowotwory
Niemal dla wszystkich pacjentów diagnoza: „nowotwór" brzmi jak wyrok śmierci, poprzedzony długotrwałym i niezwykle bolesnym leczeniem. Tymczasem nie musi tak być. Większość chorób nowotworowych zdiagnozowanych we wczesnym stadium rozwoju stosunkowo dobrze rokuje. Ponadto występują też takie raki, które prawie nigdy nie dają przerzutów i są całkowicie wyleczalne, a szanse na 5-letnie przeżycie wynoszą niemal 100 proc.

Najlepiej rokujące nowotwory. Nowotwór jądra
Rak jądra jest stosunkowo rzadko występującą chorobą nowotworową – w Polsce diagnozuje się ją zaledwie u 800 mężczyzn w skali roku. Co ważne, rak jądra dobrze rokuje – pod warunkiem, że zostanie wykryty stosunkowo wcześnie. Rozpoczęcie leczenia w I stadium rozwoju nowotworu daje niemal 100 proc. szanse na 5-letnie przeżycie, w II stadium – 70-90 proc., a w III stadium – 70 proc.

Najlepiej rokujące nowotwory. Rak skóry
Jedną z najlepiej rokujących chorób nowotworowych jest rak skóry, a dokładniej jego typ ponadstawnokomórkowy, który niemal nigdy nie daje przerzutów. Jego leczenie polega na wycięciu zmiany, a odsetek przeżyć 5-letnich po zachorowaniu na ten nowotwór wynosi 100 proc. Dobrze rokuje także kolczystokomórkowy rak skóry, który, chociaż niekiedy może dawać przerzuty do odległych narządów, to i tak odsetek przeżyć powyżej 5. lat wynosi 90 proc.

Najlepiej rokujące nowotwory. Rak piersi
Jednym z najlepiej rokujących, a zarazem najczęściej występujących nowotworów ginekologicznych jest rak piersi. Przy czym o dobrych rokowaniach można mówić przede wszystkim w kontekście nowotworu w stadium przedinwazyjnym – wówczas 5-letnie przeżycie wynosi niemal 100 proc. Stosunkowo dobre rokowania daje również rak piersi bez przerzutów do węzłów chłonnych. Wówczas szanse na 5-letnie przeżycie wynosi ok. 90 proc.