
Jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry? Zwróć na nie uwagę, zanim będzie za późno! Ta choroba to najczęstszy powód utraty wzroku
Jaskra rozwija się przez wiele lat, stopniowo uszkadzając nerw wzrokowy i prowadząc do ślepoty. Jej rozwój można powstrzymać, jeśli wykryje się ją odpowiednio wcześnie. W tym celu trzeba regularnie robić zalecane badania i wiedzieć, jakie dolegliwości mogą zwiastować nasilenie choroby.
Zobacz, jakie mogą być pierwsze objawy jaskry. Przesuwaj przesuwaj zdjęcia galerii gestem, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Łzawienie oczu
Częste łzawienie oczy może towarzyszyć jaskrze, ponieważ stanowi naturalny mechanizm ochronny oka. Łzy mają właściwości łagodzące i bakteriobójcze, jednak ich nadmiar w połączeniu z innymi niepokojącymi objawami wymaga konsultacji z okulistą.

Światłowstręt
Nadwrażliwość na światło bywa objawem różnych chorób okulistycznych, jednak w jaskrze dotyka nawet co drugiego pacjenta, ponieważ wiąże się ze wzrostem ciśnienia w gałce ocznej. Pojawiać się może także wrażliwość na oślepienie przez światło słoneczne i sztuczne, w tym LED-owe czy z ekranów. Szczególna nietolerancja dotyczy bowiem ich komponentu w postaci światła niebieskiego.

Nieostre widzenie
Obniżenie ostrości widzenia to jeden z objawów jaskry – zwłaszcza, jeśli następuje nagle, np. na przestrzeni tygodnia albo nawet dnia. W takiej sytuacji możliwe są też inne przyczyny zaburzeń, a wymaga ona jak najszybszej diagnostyki i działań, które zatrzymają proces pogarszania się wzroku.