„Bleed for the throne”: Nietypowa akcja krwiodawstwa

Monika Piorun
Monika Piorun
Globalna akcja krwiodawstwa, która towarzyszy premierze finałowego sezonu "Gry o Tron", potrwa od 26 do 30 marca w Warszawie.
Globalna akcja krwiodawstwa, która towarzyszy premierze finałowego sezonu "Gry o Tron", potrwa od 26 do 30 marca w Warszawie. #BleedForTheThrone/redcrossblood.org
Oddawanie krwi nie zawsze musi wyglądać tak samo. Fani „Gry o tron” (i nie tylko) będą mieli okazję do tego, by zostać honorowym krwiodawcą w niezwykłej scenerii rodem z kultowego serialu, w którym paradoksalnie… krew leje się strumieniami. Na czym polega wyjątkowa zbiórka krwi, którą wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie?

W dniach od 26 do 30 marca 2019 r. do stolicy Polski zawitały mobilne punkty poboru krwi. Nie były to jednak typowe miejsca, w których można było oddawać krew. Dlaczego? Ze względu na zbliżającą się w tamtym czasie premierę ostatniego, finałowego sezonu „Gry o tron”, w kilkunastu krajach świata – w tym w Polsce – zorganizowano nie lada gratkę dla wszystkich miłośników serialu.

Podczas globalnej akcji „Bleed For The Throne – oddaj krew!” krew była zbierana m.in. w USA, RPA, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, w Czechach, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Botswanie, Kenii, Gnanie, a także w Czechach, Rumunii i Serbii.

Chętni, którzy zdecydowali się oddać krew, mogli przyczynić się do uratowania innym ludziom życia. Za bohaterską postawę byli nagrodzeni wyjątkowymi gadżetami związanymi serialem, a podczas ostatniego dnia tego wyjątkowego wydarzenia, mogli m.in. zasiąść na kultowym, żelaznym tronie ustawionym pod Zamkiem Królewskim w Warszawie i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Nie zabrakło też innych atrakcji, których motywem przewodnim była „Gra o Tron”.

Oddaj krew #ForTheThrone – globalna akcja krwiodawstwa zawita do stolicy Polski

Kto może oddawać krew? O czym powinni pamiętać krwiodawcy?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, zdrowe i trzeźwe. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaleca, by w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi, dawcy wypili około 2 litrów wody (nie wolno wtedy spożywać alkoholu).

Krwiodawcy powinni być wyspani. Przed oddaniem krwi można spożyć lekki posiłek, warto jednak wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (mleko, masło, kiełbasę, pasztety, śmietanę, tłuste mięso), a także jajka, orzeszki ziemne oraz ciasta z kremem.

Palacze proszeni są zaś o ograniczenie liczby wypalanych papierosów. Nie powinno się oddawać krwi, jeśli przyjmujemy leki, a także, kiedy jesteśmy przeziębieni lub czujemy się osłabieni.

Oddając jednorazowo krew możesz uratować życie nawet 3 osobom. Sprawdź w galerii, co jest prawdą, a co fałszem na temat krwiodawstwa i nie bój się oddawać krew.

Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na tema...

„Bleed for the throne” – tak wyglądał harmonogram tej wyjątkowej akcji krwiodawstwa z 2019 roku

  • 26 marca (wtorek), godz. 09.00–14.00, parking obok kompleksu biurowego SPARK, al. Solidarności 173;
  • 27 marca (środa), godz. 11.00–16.00, parking przy Pałacu Kultury i Nauki, obok stacji Metro Centrum;
  • 28 marca (czwartek), godz. 09.00–14.00, parking obok kompleksu biurowego przy ul. Taśmowej 7
  • 30 marca (sobota), godz. 10.00–15.00, Arkady Kubickiego, pl. Zamkowy 4 – finał akcji.

Zobacz również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia