
Kto powinien uważać na upały? Te osoby są zagrożone przegrzaniem, udarem i utratą przytomności
Upał to zagrożenie dla zdrowia i życia! Gdy temperatura otoczenia przekracza 30 stopni Celsjusza, sprzyja przegrzaniu i udarowi cieplnemu. Zagrożenie dotyczy zwłaszcza osób z określonych grup – sprawdź, kto w szczególności powinien chronić się przed skutkami upałów.

Seniorzy
Wraz z wiekiem mechanizm odczuwania pragnienia, który chroni nas przed odwodnieniem, działa coraz mniej sprawnie. Dlatego starszym osobom często nie chce się pić nawet pomimo objawów znacznego niedoboru wody, takich jak zawroty głowy czy suchość w ustach. Symptomy takie często są też wynikiem zmian w organizmie związanych z procesem starzenia, chorób przewlekłych oraz stosowania leków, więc często nie zwracają na siebie uwagi.

Dzieci przed 4 r.ż. i kobiety w ciąży
Dzieci są szczególnie narażone na odwonienie, a powodem są niewielkie rozmiary, a przez to mała powierzchnia ciała. To także mniej płynów ustrojowych, a zwłaszcza krwi. Do tego dochodzą nierozwinięte jeszcze w pełni mechanizmy termoregulacji i i delikatne skóra. Maluchy nie powinny przebywać na zewnątrz w godzinach najwyższej temperatury. Bezwzględnie nie powinny się też opalać, a wyjście na słońce powinno wiązać się z aplikowaniem i reaplikowaniem kremu ochronnego z filtrem o wysokim faktorze SPF. Chronić trzeba także organizm przyszłej matki i jej dziecka, więc podobne zalecenia dotyczą kobiet w ciąży.

Chorzy z zaburzeniami krążenia
Wysoka temperatura sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, a do skóry dopływa więcej wody, by parować i schładzać organizm. W efekcie jednak serce pracuje szybciej, co jest dla niego znacznym obciążenie zwłaszcza u osób z chorobą wieńcową serca, nieuregulowanym nadciśnieniem, wadą zastawkową czy po zawale. Niebezpieczne są też skutki przegrzania i odwodnienia u osób z chorobą zakrzepowo-zatorową i sprzyjającymi jej zaburzeniami krzepnięcia krwi.