Mydło Aleppo – właściwości i zastosowanie naturalnego mydła syryjskiego. Dla kogo jest polecane tradycyjne mydło laurowo-oliwkowe?

Agata Orzełowska
Mydło Aleppo powstaje z trzech zasadniczych składników i jako wolne od jakichkolwiek sztucznych dodatków ulega biodegradacji.
Mydło Aleppo powstaje z trzech zasadniczych składników i jako wolne od jakichkolwiek sztucznych dodatków ulega biodegradacji. siala/pixabay.com
Mydło Aleppo, znane także jako mydło syryjskie, arabskie czy laurowe, to tradycyjny produkt, słynący ze swoich właściwości oczyszczających skórę i leczniczych, m.in. antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Naturalne mydło z Aleppo nie zawiera sztucznych barwników, ani konserwantów, przez co rzadko powoduje podrażnienia i uczulenia. Jednak może nie być odpowiednie dla cery suchej czy atopowej. Sprawdzi się za to przy skórze tłustej, łojotoku oraz trądziku. Wyjaśniamy, co zawiera mydło Aleppo i jak powstaje, jakie są jego właściwości, rodzaje i zastosowanie.

Co to jest mydło Aleppo i jak powstaje?

Mydło Aleppo to tradycyjne szare mydło wytwarzane ręcznie według tradycyjnej receptury w słynnym mieście Aleppo w Syrii od co najmniej 2 tysięcy lat. Samo miasto należy przy tym do najdłużej zamieszkanych na świecie (nawet od 6 tys. lat). Obecnie manufaktury tego mydła działają też w innych miejscach. Jest ono produkowane również przez firmy polskie.

Inne nazwy to mydło Alep, szare mydło syryjskie, mydło arabskie, a także laurowe, laurowo-oliwkowe czy ghar.

Do produkcji mydła Aleppo stosowany jest oliwa z oliwek oraz olej laurowy – oraz tak, jak w przypadku większości mydeł naturalnych, wodorotlenek sodu oraz woda.

Mydło syryjskie nie zawiera więc dodatku sztucznych barwików (zielony kolor zawdzięcza niedojrzałym oliwkom), substancji zapachowych ani konserwantów.

Proces wytwarzania mydła Aleppo jest pracochłonny długotrwały, co wpływa na jego wysoką cenę:

  • Najpierw oliwa z oliwek łączona jest z wodą i wodorotlenkiem sodu.
  • Po upływie tygodnia łączy się mieszankę z olejem laurowym.
  • Proces gotowania trwa kilka miesięcy i dopiero po tym czasie oddziela się ług.
  • Mydło wlewane jest do form, a następnie dzielone na kostki.
  • Następnie przez 9 miesięcy mydło leżakuje na pustyni, gdzie dojrzewa, czyli schnie i staje się twarde. W tym czasie przybiera z wierzchu brązowy kolor, ale w środku nadal jest zielone.

Mydło Aleppo jest dość twarde, ale dobrze rozpuszcza się w wodzie. Ma delikatny oliwkowy zapach i mocno się pieni. Ciemny kolor jego kostki oznacza, że więcej czasu przebywało na pustyni niż produkty o jaśniejszym zabarwieniu.

Dowiedz się więcej na temat:

Rodzaje syryjskiego mydła z Aleppo

Mydło syryjskie, zwłaszcza prawdziwe i o wysokiej zawartości oleju laurowego, jest znacznie trudniej dostępne w sklepach niż inne kostki myjące. Choć występuje też w wersji w płynie, jest to produkt zawierający dodatkowe składniki.

W zależności od procentowej zawartości oleju laurowego wyróżnia się następujące rodzaje mydła z Aleppo:

  • 5-10 procent – mydło delikatne, przeznaczone do mycia i pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej,
  • 10-20 procent – mydło dla cery normalnej i mieszanej,
  • 30-40 procent – mydło do pielęgnacji skóry tłustej,
  • powyżej 40 procent – mydło o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych i bakteriobójczych, przeznaczone dla skóry ze skłonnością do powstawania zmian trądzikowych.

Zawartość oleju laurowego wpływa na cenę produktu, która wynosi zwykle 20-50 zł za kostkę 100 g. Mydło laurowo-oliwkowe jest jednak wydajne – jedna kostka powinna wystarczyć na 3 miesiące codziennego używania.

W sklepach z kosmetykami i drogeriach dostępne są też tańsze wersje, ale z dodatkiem zaledwie 1 proc. tego składnika. Informacje na ten temat powinny być podane na opakowaniach i warto sprawdzać je przed wyborem konkretnego produktu.

Przeczytaj także:

Właściwości i zastosowania mydła z Aleppo

Mydło Aleppo to mydło zasadowe, które dobrze oczyszcza i odtłuszcza skórę. Jego właściwości antybakteryjne uzależnione są od zawartości oleju laurowego. Gdy jest wysoka, sprawdza się do pielęgnacji zwłaszcza skóry przetłuszczającej się, łojotokowej i trądzikowej, zarówno przy trądziku pospolitym, jak i tym hormonalnym u dorosłych.

Niektóre warianty mydła z Aleppo dopuszczają dodawanie składników takich jak błoto z Morza Martwego, czerwona glinka czy wyciągi z kwiatów i ziół. Jednak tradycyjne mydło z Aleppo zawiera tylko trzy składniki, czyli oliwę z oliwek, olej laurowy oraz wodorotlenek sodu.

Za sprawą oleju laurowego, czyli pozyskiwanego z liści wawrzynu szlachetnego (laurowych, mydło arabskie działa antybakteryjnie, przecigrzybiczo i przeciwwirusowo.

Pomaga też regulować wydzielanie sebum i ma właściwości ściągające, dzięki czemu zwęża rozszerzone pory. Dobrze też je oczyszcza, dzięki czemu pomaga zmniejszyć ilość zaskórników i wągrów.

Wersje z niską zawartością oleju laurowego są polecane osobom ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień, należy jednak pamiętać, że mydło syryjskie działa wysuszająco. Dlatego może nie być odpowiednie dla każdego rodzaju skóry. Zwykle nie nadaje się co cery suchej, odwodnionej, jak również atopowej, która jest pozbawiona sprawnie działającego płaszcza hydrolipidowego.

Mydło Aleppo można także stosować do mycia twarzy i ciała, a także włosów, szczególnie tych przetłuszczających się i ze skłonnością do łupieżu. Ponieważ doskonale, można zastąpić piankę do golenia. Posłuży także jako maseczka oczyszczająca do twarzy, zwłaszcza męskiej (pozostawiamy je na twarzy na 10-15 minut, a następnie spłukujemy) oraz do prania dziecięcych ubranek i delikatnych tkanin. Delikatne wersje mydła Aleppo nadają się do oczyszczania skóry dzieci i niemowląt.

Czy myć się „tam” i czym to robić? Tak podstawowe pytania niestety są wciąż częste, podobnie jak powielane mity na temat higieny intymnej. Tymczasem kwestie te są kluczowe dla kobiecego zdrowia i mogą mieć wpływ na możliwość założenia rodziny. Poznaj mity i fakty na temat podmywania się i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę intymną! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Mity o higienie intymnej – czy w nie wierzysz? Popularne prz...

ZOBACZ: Najdroższe mydło świata. Kostka z Libanu zawiera 17 gramów czystego złota i 4 gramy diamentu

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mydło Aleppo – właściwości i zastosowanie naturalnego mydła syryjskiego. Dla kogo jest polecane tradycyjne mydło laurowo-oliwkowe? - Strona Kobiet

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia