Czy można myć twarz raz dziennie? Czy to konieczne rano? Oczyszczanie cery nie musi sprawiać problemów! Zobacz też, czym najlepiej myć twarz

Anna Rokicka-Żuk
Gruntowne oczyszczanie cery w wielu przypadkach dobrze jest zostawić na wieczór.
Gruntowne oczyszczanie cery w wielu przypadkach dobrze jest zostawić na wieczór. RobertoDavid/Getty Images
Ile razy dziennie powinno się myć twarz? Czy można robić to raz dziennie i kiedy najlepiej? Opinie na ten temat są podzielone, bo część dermatologów nie poleca porannego oczyszczania skóry w zwyczajowy sposób. Ze stosowania wody i mydła na początku rezygnują nawet gwiazdy. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób najlepiej dbać o oczyszczenie cery, by była zdrowa i dobrze wyglądała.

Spis treści

Dlaczego rano nie trzeba myć twarzy?

Oczyszczanie cery to niezbędny krok w pielęgnacji, który jest konieczny dla usunięcia z niej zanieczyszczeń, wydzielin skóry, bakterii i innych drobnoustrojów. Umożliwia też wnikanie w jej głąb substancji czynnych z kosmetyków stosowanych na początku dnia. A jeśli nakładamy je w nocy, pomaga przedłużyć ich działanie na skórę.

To Cię zainteresuje: Skin cycling zapewni zdrową, nawilżoną i miękką cerę w 8 dni

Poranne mycie twarzy nie zawsze jest jednak wskazane. Niektórzy dermatolodzy zalecają wręcz, by dać swojej skórze odpocząć od oczyszczania. Argumentów za tym jest wiele. W ciągu nocy cera nie jest narażona na tyle różnych zanieczyszczeń, co w dzień. Wiele osób sypia ponadto tylko po kilka godzin, tymczasem od porannego do wieczornego oczyszczania cery nierzadko mija ich aż kilkanaście. Właśnie dlatego pierwsze oczyszczanie nie jest aż tak ważne, jak to drugie.

Darowanie sobie mycia twarzy mydłem z rana to jednak przede wszystkim szansa dla skóry, by odbudowała swój naturalny płaszcz ochronny, który składa się ze związków nawilżających i natłuszczających. Takie postępowanie znacznie ułatwia jej regenerację i wspomaga walkę z podrażnieniami, a nawet alergiami.

Kiedy można pominąć poranne oczyszczanie cery?

Jeśli myjesz twarz wieczorem bezpośrednio przed pójściem spać, nie musisz już powtarzać tego rano z użyciem mydła. Ponieważ jednak wiele osób w nocy się poci, zwłaszcza latem, rano dobrze jest przemyć twarz samą wodą.

Mycie twarzy, czyli oczyszczanie za pomocą detergentu i wody, nie jest tym samym, co jej opłukiwanie. Czysta woda pomoże zmyć ze skóry sól z potu i działa nawilżająco. Do tego celu nie trzeba używać kranówki. Wody nie musi być dużo, więc można użyć przegotowanej, filtrowanej lub źródlanej.

W sytuacji, gdy nie myjemy twarzy o poranku, warto dbać o czystość i regularną wymianę powłoczek do poduszek. W przypadku skóry skłonnej do wyprysków i podrażnień ważne jest ponadto regularne mycie długich włosów, które są źródłem zanieczyszczeń i bakterii.

W tych sytuacjach myj twarz o poranku!

Czy są wyjątki od reguły? Tak, jest to cera przetłuszczająca się, która w ciągu nocy wytwarza duże ilości sebum. W tym przypadku poranne mycie wodą z mydłem warto jednak zastąpić użyciem wody micelarnej. To także skuteczny detergent, ale działa delikatniej niż pieniący się środek. Wystarczy nasączyć nim wacik i przetrzeć twarz.

Ścisła higiena twarzy zalecana jest też w przypadku trądziku i innych infekcyjnych chorób skóry. Tu także warto sięgać po łagodnie działające kosmetyki, które nie wysuszają cery, ponieważ prowadzi to do pogorszenia jej stanu.

Ponadto cera powinna zostać dobrze oczyszczona o poranku, jeśli przez cały dzień planujemy mieć na twarzy pełny makijaż (z podkładem i pudrem). Wymaga tego także wtedy, gdy rano nakładasz kosmetyki funkcjonalne, np. w ramach kuracji witaminowej czy peptydami, i/lub krem w filtrem przeciwsłonecznym (zwłaszcza o wysokim współczynniku SPF).

Poranna mycie twarzy zalecane jest ponadto w sytuacji, gdy ćwiczysz po wstaniu z łóżka. W przeciwnym razie połączenie potu, bakterii i wydzielin skóry może przyczynić się do zatykania porów skóry i powstawania wyprysków i krost.

Jak postępować rano z cerą suchą i wrażliwą?

Jeszcze inna będzie poranna pielęgnacja cery suchej. Jeśli po wstaniu z łóżka skóra twarzy jest odwodniona, ściągnięta czy podrażniona, polecane jest ewentualnie jej pobieżne oczyszczenie za pomocą olejku do twarzy.

Kosmetyk powinien mieć taki skład, by można było nie zmywać go ze skóry. Po roztarciu olejku na twarzy i pozostawieniu go na chwilę warto jednak usunąć jego nadmiar za pomocą zmoczonego w ciepłej wodzie i wyżętego ręcznika. Można także osączyć go chusteczką. Następnie warto dostarczyć cerze nieco wilgoci, np. z mgiełki do twarzy.

Inną polecaną opcją dla cery odwodnionej i podrażnionej jest naturalne mleczko do twarzy i tonik w płynie lub w postaci rozpylanej mgiełki. Kosmetyk tego typu albo naturalne woda kwiatowa zastosowana przed produktem nawilżającym i odżywczym sprawi, że ich składniki łatwiej wnikną w wilgotną skórę.

W przypadku cery suchej i wrażliwej, która nie lubi zbyt częstych zabiegów, sprawdzić się może także inny sposób: spryskanie twarzy hydrolatem, a następnie nałożenie serum nawilżającego z kwasem hialuronowym oraz kremu lub olejku, który „zamknie” wilgoć w skórze.

Jakie kosmetyki wybierać przy oczyszczaniu cery raz dziennie?

Jeśli jesteś za myciem twarzy raz dziennie, koniecznie rób to po całym dniu, wieczorem. Ten krok w pielęgnacji cery jest absolutnie niezbędny i nie należy go pomijać. W przeciwnym razie na twarzy mogą pojawić się krostki, zaczerwienienia, zaskórniki, nierówności, a także matowa cera i oznaki przyspieszonego starzenia.

Zwolenniczką mycia twarzy tylko wieczorem jest m.in. Salma Hayek, która rano stosuje wodę różaną. Jest to hydrolat z płatków róży, który stanowi uniwersalny produkt z tej kategorii.

Hydrolat z róży nadaje się zarówno do cery tłustej, jak i suchej, młodej i dojrzałej. Zawiera składniki tonizujące skórę, nawilżające, o działaniu odmładzającym i hamującym rozwój bakterii. To często jedyny hydrolat w ofercie produkujących je firm, który z uwagi na swoje właściwości nie wymaga dodatku substancji konserwujących. Jest to więc także opcja najlepsza dla skóry wrażliwej.

Ważną kwestią jest to, by rano (i w ogóle) używać kosmetyków nawilżających, które nie zawierają ropopochodnych i syntetycznych związków tłuszczowych, tylko naturalne oleje. Te pierwsze najczęściej powlekają twarz warstwą nieprzepuszczalną dobrze dla powietrza i potu, sprzyjając wypryskom na twarzy.

Oleje są natomiast kompatybilne ze skórą i nie stwarzają tego problemu, jednak ich rodzaj (w przypadku używania pojedynczych składników lub produktów z ich przewagą) należy dostosować do typu cery.

Co więcej, rano bezpiecznie jest aplikować kosmetyki z tej samej linii, co wieczorem, albo te same produkty (np. serum i olejek).

O tej porze dnia nie są zalecane chusteczki do demakijażu twarzy, które zawierają agresywnie działające związki i zawsze są konserwowane. Przez to wysuszają skórę i mogą ją mocno podrażniać. Rano nie jest wskazane oczyszczanie twarzy szczoteczką soniczną, która działa dogłębnie i najlepiej używać jej kilka razy w tygodniu.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia