Projekt przywracający głosowanie korespondencyjne. Za opowiedziała się KO, PSL, Polska 2050 i Lewica; PiS i Konfederacja – przeciw

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Koalicja Obywatelska, PSL, Polska 2050 i Lewica opowiedziały się w środę w Sejmie za projektem noweli Kodeksu wyborczego, przywracającym głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do PE. PiS i Konfederacja chcą odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu.

Spis treści

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

W środę Sejm rozpoczął prace nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, która zakłada, że wszyscy wyborcy - w kraju i za granicą - będą mogli głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego. W wyborach samorządowych korespondencyjnie będą mogli głosować jedynie wyborcy z niepełnosprawnością. Projekt wnieśli do Sejmu posłowie KO na początku marca.

Podczas debaty wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył poseł PiS Łukasz Schreiber. Jego zdaniem, głosowanie korespondencyjne niesie ryzyko oszustw.

- Intencją jest to, by sprawiać zamęt, zmniejszyć zaufanie obywateli do procesu wyborczego – mówił.

Głosowanie korespondencyjne podniesie frekwencję?

Posłanka KO Dorota Łoboda wypomniała swojemu przedmówcy, że sfałszować można było wynik w wyborach kopertowych, które chciało organizować PiS.

- Państwo powinno zrobić wszystko by ułatwić obywatelkom i obywatelom udział w wyborach – przekonywała.

Proponowane rozwiązania mają - jej zdaniem - wpłynąć na podniesienie frekwencji, ułatwić głosowanie tym, którzy mają problem z dostępem do lokali wyborczych, zwłaszcza Polakom za granicą.

- Chcemy by to prawo (do głosowania) było realizowane - mówiła.

Podkreśliła, że wybór formy głosowania wciąż pozostanie wyborem obywatela.

Proponowane rozwiązania chwalił Michał Pyrzyk z PSL. Ludowcy mają głosować za zmianami dopuszczającymi korespondencyjny udział w wyborach.

„Projekt otwiera furtkę do nadużyć”

Jednak już Bartosz Romowicz jako reprezentant Polski 2050 zgłosił szereg wątpliwości. Pytał m.in., czy pakiety wyborcze będą bezpieczne i zastanawiał się, dlaczego prawo do głosowania korespondencyjnego nie obejmuje wyborów samorządowych. Zapowiedział, że Polska 2050 poprze przesłanie projektu do komisji, zastrzegając, że wymaga on dużo pracy.

Arkadiusz Sikora w imieniu klubu Lewicy podzielił wątpliwości co do głosowania korespondencyjnego z wyłączeniem wyborów samorządowych. Docenił jednak fakt, że prace nad nowymi przepisami odbywają się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zdaniem Witolda Tumanowicza z Konfederacji projekt otwiera furtkę do nadużyć, a powszechny dostęp do głosowania korespondencyjnego grozi sprzedawaniem głosów. Konfederacja opowiedziała się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

Jarosław Sachajko z koła Kukiz'15 zarzucił autorom projektu, że celem zmian prawa jest wygrana wyborów prezydenckich.

- To tylko przykrywka, by coś zachachmęcić - ocenił.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, korespondencyjnie mogą głosować osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo te, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 lat. Głosowanie korespondencyjne możliwe jest tylko w kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl