Palacze będą mieć w Polsce trudniej. Rząd zastosuje unijne prawo. Część popularnych produktów zniknie z rynku

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
fot. ANDREJ IVANOV/AFP/East News
Przeciętny palacz jest w stanie w czasie całego życia puścić z dymem kwotę wartości kawalerki. A to i tak tylko wówczas, gdy szuka tzw. okazji zakupowych. Być może niedługo będzie musiał dorzucić do tego nieco więcej, bo nowy rząd wziął się za uszczelnienie obrotu tytoniem. O co dokładnie chodzi?

Spis treści

Już od 20 maja 2024 r. do towarów objętych systemem Track&Trace dołączą wszystkie wyroby tytoniowe, które dotychczas nie podlegały tej kontroli. Co to oznacza dla amatorów nikotyny i polskiej branży tytoniowej? Mamy stanowisko biznesu.

Na czym polega system Track&Trace? Po co to Unii Europejskiej?

System Track&Trace to unijne narzędzie służące do śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Od 2019 r. obejmuje on papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja 2024 r. do systemu zostaną dołączone także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń, takie jak: cygara, cygaretki, tabaka, tytoń do fajek wodnych.

Celem systemu Track&Trace jest zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, ochrona zdrowia publicznego, wpływów do budżetu państwa. System ten służy także firmom prowadzącym legalną działalność w zakresie wyrobów tytoniowych.

– Od 20 maja br. już wszystkie wyroby zawierające tytoń (np. cygara, cygaretki, podgrzewane wyroby tytoniowe itp.) będą objęte systemem śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych (tzw. Track&Trace). Zgodnie z wymogami dyrektywy unijnej początkowo system został wprowadzony w 2019 roku, i dotyczył tylko papierosów oraz tytoniu do samodzielnego skręcania – wyjaśnia Magdalena Włodarczyk, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Palacze będę mieć w Polsce trudniej. A co z branżą tytoniową?

Nowe ograniczenia oznaczają, że trudniej będzie nabyć produkty tytoniowe, będące poza sferą kontrolowanego obiegu. Zadbać o to mają przede wszystkim sprzedawcy, ale też branża transportowa.

Jak dodaje Włodarczyk: system wymaga rejestrowania wejścia w posiadanie i przemieszczania wyrobów tytoniowych na wszystkich etapach obrotu, nakładając obowiązki na podmioty uczestniczące w łańcuchu dystrybucji. – Rozszerzenie wymogów systemu na nowe produkty nie wymaga od podmiotów biorących udział w dystrybucji oddzielnego sprzętu niezbędnego do rejestrowania obsługiwanych wyrobów – zauważa dyrektor KSPT.

Wszystko, co wiąże się bezpośrednio z tytoniem będzie podlegać kontroli

Dotychczas unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) objęte były tytoń oraz papierosy, ale praktyka pokazała, że to jednak za mało.

– Objęcie od 20 maja tym systemem wszystkich wyrobów zawierających tytoń jest szansą na lepszą walkę z nielegalnym obrotem tą używką – komentuje Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Jak dodaje ekspert: taka decyzja to także gest dobrej woli ze strony państwa wobec krajowych producentów tytoniu, którego Polska jest jednym z czołowych wytwórców.

Przemysł tytoniowy jest ważny dla Polski. Daje miliardowe zyski

Według danych, Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego, branża tytoniowa w naszym kraju dostarcza budżetowi ponad 28 mld zł rocznie, co stanowi 7,8 proc. całkowitych wpływów budżetowych. Przy produkcji tytoniu, jego dystrybucji i sprzedaży pracuje w Polsce ponad 60 tys. osób.

Co nowy obowiązek oznacza praktycznie dla sprzedawców produktów tytoniowych?

Od 20 maja wszystkie podmioty, które biorą udział w produkcji, magazynowaniu, dystrybucji i sprzedaży wyrobów tytoniowych muszą być zarejestrowane w systemie Track&Trace. Można to zrobić na stronie www.idissuer.pl. Za rejestrację odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Jeśli punkt sprzedaży nie zarejestruje się w systemie, to nie będzie miał możliwości legalnego zakupu wyrobów tytoniowych. Łatwiej też będzie można go skontrolować.

Są jednak także dobre wieści dla sprzedawców. Chodzi o wyroby wyprodukowane wcześniej, tj. przed 20 maja 2024 r.

– Co istotne, wyroby tytoniowe wyprodukowane przed 20 maja br., a nie dostosowane do wyżej wymienionych przepisów (brak odpowiedniego identyfikatora) będą mogły pozostawać w sprzedaży aż do 20 maja 2026 roku – uspokaja Magdalena Włodarczyk.

Tytoń pochodzący z niepewnego źródła może przynieść wiele szkód

Obecnie paczka oryginalnych, markowych papierosów jest w cenie blisko 20 zł. Podróbki ze Wschodu dostępne na bazarach kosztują nawet trzykrotnie mniej. Najtaniej wychodzi jednak zakup wyrobów tytoniowych bez tzw. banderoli, ale to ryzyko dla zdrowia i złamanie prawa. To się jednak skończy.

– Większy nadzór nad tytoniem to konieczność wobec coraz bardziej skutecznych metod przemytu związanych z rozwojem nowoczesnych technologii. Obecnie, aby przerzucić towar przez granicę, nie trzeb wcale jej przekraczać. Wystarczy do tego dron z odpowiednim zasięgiem i udźwigiem. Takie urządzenie jest w stanie wykonać nawet kilkanaście kursów na dobę – mówi Bolek.

Jak zauważa Juliusz Bolek, kupowanie produktów tytoniowych z niepewnego źródła przynosi ogromne straty dla budżetu państwa, ale także stanowi większe ryzyko dla zdrowia. Pełny monitoring ma szansę ograniczyć przemyt ze Wschodu, w tym przede wszystkim z Białorusi. Czy tak się stanie? Na pewno będzie drożej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu