Poprawa sytuacji hydrologicznej i hydrogeologicznej w Polsce. Te województwa są najbardziej zagrożone stepowieniem. O co chodzi?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Eksperci wskazali, że "najbardziej zagrożone stepowieniem obecnie są Wielkopolska, Pomorze, Kujawy i Polesie Lubelskie" i dodali, że Stepowienie obszarów w naszym kraju nie jest tak intensywne, aby powodować pustynnienie.
Eksperci wskazali, że "najbardziej zagrożone stepowieniem obecnie są Wielkopolska, Pomorze, Kujawy i Polesie Lubelskie" i dodali, że Stepowienie obszarów w naszym kraju nie jest tak intensywne, aby powodować pustynnienie. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Zgodnie z najnowszymi danymi Państwowego Instytutu Geologicznego, sytuacja hydrologiczna i hydrogeologiczna w Polsce „bardzo się poprawiła". Eksperci zauważyli znaczący wzrost poziomu wód rzecznych i podziemnych, co oznacza, że obecne stany wód podziemnych kształtują się w bezpiecznej strefie. Niezależnie od tych pozytywnych zmian, niektóre obszary kraju, takie jak Wielkopolska, Pomorze, Kujawy i Polesie Lubelskie, są nadal zagrożone procesem stepowienia.

Spis treści

Znacząca poprawa stanu wód

W ostatnich miesiącach stan wód w Polsce „bardzo się poprawił", jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wpływ na to miały długotrwałe opady atmosferyczne, które doprowadziły do podniesienia zwierciadła pierwszego poziomu wodonośnego wód podziemnych.

– Nie tylko podniósł się stan wód w rzekach, ale również na skutek długotrwałych opadów atmosferycznych także zwierciadło pierwszego poziomu wodonośnego wód podziemnych znacznie się podniosło i trend ten nadal się utrzymuje – informuje PIG-PIB.

Eksperci instytutu wyjaśnili, że obecnie stany wód podziemnych w całym kraju „kształtują się w bezpiecznej strefie" i stan zagrożenia hydrogeologicznego został odwołany. – Jeszcze na początku tego roku na niewielkich obszarach w północnej i centralnej Polsce zwierciadło wód kształtowało się bardzo nisko i obserwowaliśmy tam „niżówkę hydrogeologiczną" (niskie stany wód podziemnych występujące po okresie deficytu opadów - PAP). Jednak obszary objęte tym zjawiskiem były już niewielkie, w stosunku do okresu jesiennego, gdy „niżówka" była najrozleglejsza – stwierdzili.

Zagrożenie stepowieniem. O które województwa chodzi?

Pomimo poprawy sytuacji hydrologicznej i hydrogeologicznej, niektóre obszary Polski są nadal zagrożone procesem stepowienia. Eksperci wskazują, że „najbardziej zagrożone stepowieniem obecnie są Wielkopolska, Pomorze, Kujawy i Polesie Lubelskie".

– Stepowienie obszarów w naszym kraju nie jest tak intensywne, aby powodować pustynnienie, jak to ma miejsce w Afryce lub Azji. Jednak problemu nie należy bagatelizować, gdyż stepowienie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w naturalnych ekosystemach i lasach, a także być przyczyną znacznego spadku plonów w rolnictwie – zaznaczyli eksperci.

Zasoby wody pitnej w Polsce

Zapotrzebowanie na wodę pitną w Polsce jest obecnie znacznie niższe niż dostępne do zagospodarowania zasoby. Eksperci PIG-PIB informują, że „uwzględniając aktualny pobór wód podziemnych zarówno z ujęć wód jak również pobór odwodnieniowy, rocznie użytkowane jest ok. 20 proc. zasobów wód podziemnych, a więc rezerwy zasobów w skali kraju kształtują się na poziomie 80 proc.".

W Polsce woda pitna dystrybuowana wodociągami według danych GUS w ok. 73 proc. pochodzi właśnie z wód podziemnych. – Mamy w Polsce korzystne warunki dla alimentacji wód podziemnych (zasilania wód podziemnych-PAP). Udokumentowane dla obszaru kraju zasoby dyspozycyjne wód podziemnych, wynoszą ok. 34 mln m sześc./dobę – dodają eksperci.

Wpływ zmian klimatu na zasoby wodne

Eksperci PIG-PIB zwracają uwagę, że klimat Ziemi podlega cyklicznym zmianom, które wpływają na zasoby wodne. – Aktualnie znajdujemy się w fazie holoceńskiego ocieplenia klimatu Ziemi, w której występują krótsze okresy ochłodzenia i ocieplenia – przypominają eksperci PIG-PIB.

Podkreślają, że warstwy wodonośne są największym i najbezpieczniejszym naturalnym zbiornikiem retencyjnym wód. – Dla obszaru Polski szacuje się, że w strefie aktywnego obiegu wód w zlewniowych systemach wodonośnych zretencjonowane jest ok. 1,5 tysiąca km sześc. słodkich wód podziemnych, tworzących średnio 49 proc. średniorocznego odpływu rzek polskich do Bałtyku, wynoszącego 54,3 km sześciennych – podają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu