Firmy będą miały więcej czasu na dołączenie do Krajowego Systemu e-Faktur. Kiedy będzie to obowiązkowe?

OPRAC.:
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Obowiązek e-faktur wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku
Obowiązek e-faktur wejdzie w życie od 1 lipca 2024 roku Wojciech Gadomski / Polska Press
Wprowadzenie obowiązkowych e-faktur to rewolucyjna zmiana, dzięki której całkowita cyfryzacja obsługi księgowej przedsiębiorstw stanie się faktem. Cały proces wymaga jednak czasu, dlatego resort finansów prawdopodobnie wydłuży termin wdrożenia KSeF o pół roku. Kiedy zmiany wejdą w życie i jak się do nich przygotować?

Spis treści

Krajowy System e-faktur, czyli tzw. KSeF to narzędzie umożliwiające wystawianie oraz udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Początkowo elektroniczne faktury będą funkcjonowały jako jedna z możliwych form dokumentowania transakcji, jednak docelowo staną się obowiązkowe.

KSeF to narzędzie, z którego mogą korzystać:

  • przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy podatku VAT,
  • przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT,
  • podatnicy zidentyfikowani do procedury unijnej OSS z identyfikatorem podatkowym NIP.

Obecnie z udostępnionej wersji KSeF korzysta zaledwie 90 podmiotów z około 1,9 mln podatników VAT. Wkrótce to się zmieni.

Nowy termin obowiązywania KSeF

Ministerstwo Finansów w najbliższych tygodniach opublikuje projekt zmian dotyczący KSeF. Kluczowa z nich zakłada, że obowiązek korzystania z e-faktur zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Zapowiadane przesunięcie o pół roku ma pomóc przedsiębiorcom, którzy dzięki temu będą mieli więcej czasu na dołączenie do systemu.

Po wejściu w życie nowy obowiązek obejmie wszystkie podmioty. Tylko podatnicy wykonujący dostawy/usługi zwolnione z VAT lub zwolnieni podmiotowo z VAT będą stosowali KSeF obowiązkowo od 1 stycznia 2025 roku.

KSeF został zaproponowany 15 miesięcy temu i jest to długi czas, aby rozpocząć przygotowania do przestawienia się na e-faktury a przesunięcie kolejny raz terminu obowiązkowego stosowania KSeF nie wpływa motywująco na determinację do działania. Podatników trochę tłumaczy dotychczasowe podejście Ministerstwa Finansów, które unikało jednoznacznych deklaracji co do zasad funkcjonowania KSeF w okresie obligatoryjnym. Miejmy nadzieję, że wkrótce w dzienniku ustaw zobaczymy wersję ostateczną i niezmienną - komentuje Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorgio-Upos.

Co będzie wykluczone z KSeF?

KSeF prawdopodobnie nie obejmie faktur konsumenckich B2C lub będą one dobrowolne. Wykluczone z systemu będą również bilety (samolot, kolej) lub opłaty za autostrady. Faktury fiskalne (faktury VAT wystawiane na kasie rejestrującej) będą mogły być wystawiane rok po wejściu w życie obowiązku KSeF, ale bez konieczności przekazywania do systemu.

Po 1 lipca 2025 podatnik np. sklep będzie musiał albo wystawiać faktury poza kasą rejestrującą albo wystawiać paragon z NIP (na dowolną kwotę) i do paragonu wystawiać fakturę VAT (w obu przypadkach z obowiązkiem wysyłki do KSeF). Kierunkiem, który się dynamicznie rozwija jest odejście od papierowych paragonów co widzimy najbardziej w ramach fiskalizacji zamówień e-com. Tutaj bardzo dobrze sprawdza się nasz E-paragon+, który obejmuje pełny cykl życia elektronicznego paragonu - dodał Michał Sonsowski.

KSeF - jakie będą kary?

Kary za niedołączenie do KSeF mają być proporcjonalne do wykroczenia. Początkowo minimalny próg miał wynosić 1000 złotych za brak wystawienia faktury w systemie, lecz ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu. Oprócz trybu awaryjnego samego KSeF będzie też możliwy tryb awarii po stronie podatnika. W tej sytuacji będzie możliwe wystawienie faktury poza systemem, pod warunkiem przekazania jej do KSeF w ciągu doby. 

Należy pochwalić Ministerstwo Finansów za rozszerzenie trybu awaryjnego z KSeF na systemy IT podatników, bo przecież awarie informatyczne zdarzają się nie tylko w rządowych rozwiązaniach. Co prawda w przypadku awarii swoich systemów podatnik ma 7-krotnie krótszy czas na uzupełnienie faktury ustrukturyzowanej w KSeF, ale i tak jest to spore ułatwienie dla przedsiębiorców - podkreśla ekspert.

Ostateczna wersja projektu dotyczącego KSeF zostanie opublikowana na przełomie lutego i marca 2023 roku. W lipcu ścieżka legislacyjna zostanie zakończona i od tego momentu rząd rozpocznie prowadzenie intensywnej kampanii informacyjnej. W lipcu 2024 roku obowiązek e-faktur zostanie wdrożony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu