Zawał serca najczęstszy w Wigilię – naukowcy znają dokładną godzinę! Dlaczego w święta wzrasta ryzyko zawału serca?

Monika Góralska
Monika Góralska
W Wigilię ryzyko zawału serca wzrasta o 37 procent. Boże Narodzenie jest bezpieczniejsze, bo ryzyko to jest o 29 procent większe w pierwszy dzień świąt  i 21 procent w drugi dzień świąt w porównaniu z resztą roku.
W Wigilię ryzyko zawału serca wzrasta o 37 procent. Boże Narodzenie jest bezpieczniejsze, bo ryzyko to jest o 29 procent większe w pierwszy dzień świąt i 21 procent w drugi dzień świąt w porównaniu z resztą roku. famveldman/123rf.com
Udostępnij:
Szwedzcy naukowcy odkryli, że ataki serca najczęściej występują w Wigilię Bożego Narodzenia. Według badaczy za taki stan rzeczy wcale nie odpowiada świąteczne objadanie się, ale emocje towarzyszące spotkaniom rodzinnym. Święta wiążą się z dużym stresem, a na zawał serca w tym czasie najbardziej narażone są osoby po 75. roku życia. Badacze podali też dokładną godzinę, w której najczęściej doświadczają oni objawów zawału.

Naukowcy z Instytutu Karolinska w Sztokholmie wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Lund przeanalizowali dane ponad 283 tys. osób trafiających do szpitala z zawałem serca, które były zebrane w latach 1998–2013 w ogólnokrajowym rejestrze oddziałów wieńcowych, SWEDEHEART. Badanie zostało opublikowane w brytyjskim czasopiśmie medycznym British Medical Journal.

Ryzyko zawału serca w Wigilię wzrasta o 37 proc.

Zespół naukowców pod kierownictwem profesora kardiologii Davida Erlinge po przeanalizowaniu danych gromadzonych przez 16 lat, w których znajdowały się informacje na temat wieku, wagi, zażywanych leków, palenia papierosów oraz dokładne daty i godziny wystąpienia ataków serca u pacjentów stwierdził, że najczęściej występowały one w Wigilię Bożego Narodzenia (24 grudnia). Najbardziej narażone na nie były osoby w wieku powyżej 75 lat oraz chorujące na cukrzycę i chorobę wieńcową.

Na podstawie dokładnych godzin i dat naukowcy stwierdzili, że najbardziej niebezpieczny czas to wigilijny wieczór ok. godziny 22:00.

Analizy wykazały również wzrost występowania zawałów serca w pierwszym dniu Nowego Roku, a także w ciągu całego roku w poniedziałki i o poranku ok. godziny 8:00. W samo Boże Narodzenie ryzyko wystąpienia zawału serca nie było tak wysokie.

Zobacz także:

Za wystąpienie zawału serca w święta odpowiada stres

Święta powinny być czasem rozważań i odprężenia, a tymczasem w większości domów panuje napięta atmosfera i pośpieszna krzątanina związana z przygotowaniami. Dal osób starszych świąteczne spotkania z rodziną często są źródłem stresu i niepokoju. Wśród najczęstszych przyczyn występowanie w tym czasie zawałów naukowcy wymieniają stres emocjonalny, smutek, złość i lęk. Stres powoduje zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi oraz tętna.

Dodatkowo na podwyższenie ryzyka zawału wpływa także spożywanie dużych ilości jedzenia, picie alkoholu i ogólne zmęczenie z tym związane. Nierzadko w grę wchodzą także męczące podróże, jakie trzeba odbyć, aby dotrzeć do rodziny na wigilijną kolację.

Znaczenie mają tu również duże wahania temperatur i często mróz na zewnątrz w czasie zimowych miesięcy. Zimne powietrze nie tylko nadwyręża odporność i może być przyczyną przeziębienia, ale też zwęża naczynia krwionośne, co obciąża układ krążenia i serce. To również może wyjaśniać czemu ataki serca tak często zdarzają się w Wigilię, a ryzyko to nie jest podwyższone w czasie innych świąt np. Wielkanocnych.

Naukowcy we wnioskach do swoich badań podkreślają, że ryzyko ataku serca w okresie świąt występuje głównie u osób starszych, dlatego należy na nie zwrócić w tym czasie szczególną uwagę, aby ochronić je przed takimi następstwami.

Źródło:
Christmas, national holidays, sport events, and time factors as triggers of acute myocardial infarction: SWEDEHEART observational study 1998-2013 British Medical Journal

ZOBACZ: Wigilia na diecie. Ile kalorii mają świąteczne potrawy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie