Zalecane szczepienia przed podrożą – o jakich warto pamiętać? Najważniejsze szczepienia tropikalne [LISTA]

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak
Szczepienia przed podróżą są najlepszą formą profilaktyki przeciwko tropikalnym chorobom zakaźnym m.in. durowi brzusznemu czy żółtej gorączce.
Szczepienia przed podróżą są najlepszą formą profilaktyki przeciwko tropikalnym chorobom zakaźnym m.in. durowi brzusznemu czy żółtej gorączce. pixabay.com
Udostępnij:
Podróże zagraniczne, chociaż na ogół kojarzą się z wypoczynkiem i wspaniałą przygodą, to obarczone są pewnym ryzykiem zakażenia poważnymi chorobami, które mogą stanowić nawet zagrożenie dla naszego życia. Szczególnie niebezpieczne pod tym względem są kraje tropikalne oraz takie, w których panują niskie standardy sanitarno-epidemiologiczne. Znacznej większości chorobom właściwym dla podróży zagranicznych, można zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Obecnie najlepszą jej formą są szczepienia dla podróżujących. Kto powinien rozważyć tego typu szczepienia? Przede wszystkim osoby udające się na wakacje do Tajlandii, Egiptu, Chin, Wietnamu oraz państw Afryki i Ameryki Południowej.

Szczepienia ochronne stanowią obecnie najlepszą formę profilaktyki przeciw chorobom, którymi można zakazić się podczas podróży zagranicznych. Wakacje w Azji, Afryce i Ameryce Południowej związane są z dużym ryzykiem zakażenia różnymi drobnoustrojami w tym m.in. tymi, które nie są spotykane w klimacie umiarkowanym (m.in. w Polsce). Sporym problemem może być również niski standard opieki zdrowotnej i niepokojące dane epidemiologiczne.

Medycyna tropikalna

Przed wyjazdem do krajów tropikalnych warto pozyskać wiedzę na temat obowiązujących tam standardów sanitarno-epidemiologicznych i zalecanych szczepień ochronnych. Takie informacje można pozyskać m.in. w specjalnych punktach szczepień dla turystów, a także na oficjalnej stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podróż do egzotycznych zakątków świata wymaga odpowiedniego przygotowania (adekwatnego do czasu pobytu). Jednym z jego elementów może być konsultacja ze specjalistą medycyny morskiej i tropikalnej. Przy czym wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, ponieważ tego typu lekarzy w Polsce jest zaledwie 30.

Planując podróż do krajów tropikalnych (lub innych o podwyższonym ryzyku wystąpienia problemów zdrowotnych) za pośrednictwem biura podróży, jeszcze przed zawarciem umowy dostaniemy szereg przydanych informacji. Mowa tu w szczególności o przepisach sanitarnych obowiązujących w danym państwie, a także wymaganiach zdrowotnych i podstawowych zagrożeniach. Wśród podstawowych elementów profilaktyki przeciwko chorobom w państwach tropikalnych można wymienić m.in.: szczepienia ochronne, chemioprofilaktykę malarii oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej (mycie rąk przed posiłkiem).

W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza (z tego względu ważne jest wykupienie ubezpieczenia). Wśród tego typu symptomów można wymienić:

 • Domieszkę krwi w stolcu.
 • Podwyższoną temperaturę ciała.
 • Silny ból głowy.
 • Intensywny ból brzucha.
 • Nudności i wymioty.
 • Odwodnienie organizmu.
 • Bóle mięśniowe.
 • Dreszcze.
 • Ogólne osłabienie organizmu.
Przed planowaną podróżą w egzotyczne zakątki świata warto skonsultować się ze specjalistą od medycyny tropikalnej. Koniecznie należy zapoznać się również
Przed planowaną podróżą w egzotyczne zakątki świata warto skonsultować się ze specjalistą od medycyny tropikalnej. Koniecznie należy zapoznać się również z informacjami nt. standardów sanitarno-epidemiologicznych w danym państwie. pixabay.com

Zalecane szczepienia dla podróżujących

Najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom zakaźnym są szczepienia ochronne, które dzielą się na obowiązkowe (bezpłatne) i zalecane (płatne). Pierwsze z nich przeprowadzane są ściśle według kalendarza szczepień. Lista chorób, na które powinniśmy zaszczepić się przed podróżą, uzależniona jest przede wszystkim od docelowego miejsca naszych wakacji. Z reguły szczepień ochronnych nie wymagają podróże do państw europejskich, w których również obowiązuje program profilaktyki przeciwko chorobom zakaźnym. Udając się do Azji, Afryki lub Ameryki Południowej należy rozważyć szczepienia przeciwko takim chorobom zakaźnym, jak:

 • Wirusowe zapalenie wątroby typu A, które nazywane jest również żółtaczką pokarmową. Choroba ta charakteryzuje się ostrym przebiegiem oraz objawami grypopodobnymi i objawami ze strony układu pokarmowego. Szerzy się ona przede wszystkim przez brudne ręce oraz przez spożycie zakażonej żywności. Wyróżnia się dwa podstawowe typy szczepienia przeciwko WZW A: monowalentne, które są w pełni skuteczne po podaniu dwóch dawek w odstępie 6-12 miesięcy oraz skojarzone (przeciwko WZW A i WZW B), które wymagają podania trzech dawek w odstępie 0-1-6 miesięcy. Osoby, które podróżują, powinny przyjąć pierwszą dawkę szczepienia przynajmniej 14. dni przed planowanym wyjazdem.
 • Wirusowe zapalenie wątroby typu B, które uznawane jest za jedną z najniebezpieczniejszych chorób na świecie. Można się nią zarazić przez kontakt z krwią zakażonego, kontakty seksualne oraz przez nieodkażony sprzęt medyczny. WZW B objawia się brakiem apetytu, złym samopoczuciem, żółtą barwą skóry i ciemnym moczem. Jest to groźna choroba, ponieważ może prowadzić nawet do marskości wątroby. Obecnie dostępne są szczepionki monowalentne, skojarzone (WZW A, WZW B) oraz wysokoskojarzone (WZW B, błonica, krztusiec, poliomyelitis, HiB) W przypadku wyboru szczepionki jednoskładnikowej podaje się trzy dawki w odstępie czasowym (0-1-6 miesięcy). Pierwszą dawkę należy przyjąć co najmniej 14. dni przed planowaną podróżą zagraniczną.
 • Dur brzuszny, potocznie nazywany „chorobą brudnych rąk”, to choroba zakaźna, która charakteryzuje się ostrym przebiegiem. Wywoływana jest ona przez bakterie duru brzusznego, którymi można zakazić się przez wodę i zanieczyszczoną żywność. Nieodpowiednio leczona może grozić poważnymi powikłaniami, z których najpoważniejszą konsekwencją jest zgon. W Polsce dostępne są dwa typy szczepionek przeciw durowi brzusznemu w tym m.in. inaktywowane. Pierwszą dawkę szczepienia należy przyjąć co najmniej 7. dni przed planowanym wyjazdem.
 • Tężec, błonica i krztusiec to trzy choroby zakaźne, przeciwko którym można zaszczepić się jednocześnie, przyjmując szczepionkę skojarzoną 3w1. Przy czym zawarta jest ona w obowiązkowym programie szczepień ochronnych. Podstawowym wskazaniem do przyjęcia tzw. dawki przypominającej jest immunizacja, która miała miejsce więcej niż 8-10 lat wcześniej. Oznacza to, że przed planowaną podróżą zagraniczną, powinny zaszczepić się osoby, które od co najmniej 8 lat nie były szczepione przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi. Dawkę szczepienia należy przyjąć co najmniej 6 tygodni przed wyjazdem.
 • Choroba Heinego-Medina, nazywana również polio i nagminnym porażeniem dziecięcym, jest bardzo groźną chorobą zakaźną. Można się nią zarazić drogą fekalno-oralną. Objawia się ona wysoką temperaturą ciała, dreszczami, brakiem apetytu i ogólnym osłabieniem organizmu. Szczepienie przeciwko polio znajduje się w obowiązkowym programie szczepień ochronnych. Wskazaniem do przyjęcia kolejnej dawki szczepionki przed planowanym wyjazdem jest sytuacja, w której osoba dorosła z jakichś przyczyn nie otrzymała trzech dawek.
 • Grypa, która jest ostrą chorobą zakaźną (niekiedy myloną z przeziębieniem). W przeważającej większości przypadków nie stanowi ona poważnego zagrożenia dla zdrowia, ale niekiedy może zepsuć nam podróż. Z tego powodu ok. 4-6 tygodni przed wyjazdem warto zaszczepić się przeciwko grypie. Przy czym warto podkreślić, że takie szczepienie należy powtarzać raz do roku.
 • Wścieklizna, która jest chorobą nieco zapomnianą i już praktycznie nieodnotowywaną w Europie. Jednakże, jak pokazują dane epidemiologiczne, co roku na tę chorobę umiera ok. 55 tys. osób. Osoby, które podróżują do krajów tropikalnych – w szczególności do Afryki i Ameryki Południowej – powinny rozważyć szczepienie przeciwko wściekliźnie. Tego typu szczepionka zawiera zabitego wirusa wścieklizny. Podaje się ją w dwóch dawkach w kilku dniowych odstępach. Pierwszą z nich zaleca się przyjąć kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.
 • Cholera, która jest chorobą zakaźną o podłożu bakteryjnym. Charakteryzuje się ona wodnistą biegunką, odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowym. Co ważne, choroba ta w ogóle nie występuje w Polsce. Podstawowym wskazaniem do podania szczepienia przeciwko cholerze jest podróż zagraniczna w miejsca wysokiego ryzyka. W Polsce dostępna jest szczepionka zawierająca zabite bakterie przecinkowca cholery i podawana jest ona doustnie. Obejmuje ona trzy dawki, podawane w odstępach 1-6 tygodni. Wszystkie dawki szczepienia przeciw cholerze należy przyjąć minimum tydzień przed planowanym wyjazdem.
 • Kleszczowe zapalenie mózgu, które jest ostrą chorobą wirusową o dużym ryzyku wystąpienia poważnych powikłań neurologicznych. Osobom podróżującym do krajów tropikalnych zaleca się szczepienie przeciwko tej chorobie. Taka szczepionka składa się z trzech dawek, które należy przyjąć po sobie w kilkumiesięcznych odstępach. Osoby, które planują wyjazd w sezonie letnim, powinny zaszczepić się już w lutym lub w marcu.
 • Japońskie zapalenie mózgu, które jest groźną chorobą wirusową występującą w Indiach, południowo-wschodniej Azji i północno-wschodniej Australii. Z tego powodu udając się w podróż do tych państw, warto rozważyć szczepienie ochronne, które stanowi najlepszą formę profilaktyki przeciwko tej chorobie.
 • Żółta gorączka (febra), która jest groźną chorobą wirusową, przenoszoną przez ukąszenie zakażonego wirusami komara. Można się nią zarazić, podróżując do krajów tropikalnych w tym: Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej. Z tego powodu wybierając się do państw usytuowanych na tych kontynentach, należy zaszczepić się przeciwko żółtej gorączce. Szczepionka przeciwko tej chorobie zawiera żywe, osłabione części wirusa i zapewnia odporność na całe życie. Zaszczepić należy się minimum 30. dni przed planowaną podróżą w tereny epidemiczne. Co ważne, w niektórych państwach obowiązuje nakaz szczepienia przeciwko febrze dla wszystkich osób przekraczających granicę.
Wybór szczepień przed podróżą zagraniczną powinien być uwarunkowany docelowym miejscem naszej podróży.
Wybór szczepień przed podróżą zagraniczną powinien być uwarunkowany docelowym miejscem naszej podróży. pixabay.com

Zobacz więcej:

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

Kilka tygodni (ok. 4-6) przed planowaną podróżą do Tajlandii warto wykonywać szczepienia profilaktyczne, które mogą uchronić nas przed chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi oraz ich przykrymi konsekwencjami (nawet utratą życia). Do zalecanych szczepień ochronnych przed wyjazdem do Tajlandii można zaliczyć:

 • Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, odrze i różyczce (szczepienie MMR).
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.
 • Szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu.
 • Szczepienie przeciwko cholerze.

Co ważne, szczepienia nie powinny stanowić jedynej formy profilaktyki zdrowotnej w przypadku podróży do Tajlandii. Ważne jest również postępowanie na miejscu w tym m.in. ochrona przed ukąszeniami owadów, a także zachowanie ostrożności przed zwierzętami(nie tylko dzikimi, ale również domowymi – psami i kotami). O czym należy jeszcze pamiętać przed podróżą do Tajlandii? Przede wszystkim o spożywaniu żywności z wiarygodnych źródeł i piciu wyłącznie wody butelkowanej (ewentualnie przegotowanej).

Szczepienia przed wyjazdem do Indii

Do szczepień ochronnych zalecanych na ok. 4-6 tyg. przed podróżą do Indii można zaliczyć:

 • Szczepienie przeciwko polio.
 • Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, odrze i różyczce (szczepienie MMR).
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.
 • Szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu.
 • Szczepienie przeciwko cholerze.

Ważnym punktem w przypadku każdej odległej podróży zagranicznej jest przestrzeganie ważnych zasad spożywania żywności, w tym w szczególności:

 • Mycie rąk przed każdym posiłkiem.
 • Picie butelkowanej lub przegotowanej.
 • Wystrzeganie się napojów z lodem z niezaufanego źródła.
 • Wystrzeganie się żywności sprzedawanej na ulicy.
 • Wystrzeganie się niepasteryzowanych produktów mlecznych.

Szczepienia przed wyjazdem do Egiptu

Przed wyjazdem za granicę (poza teren Europy) warto zaopatrzyć się w odpowiednie leki, wykonać szereg badań profilaktycznych oraz zaszczepić się przeciwko groźnym chorobom. Wśród zalecanych szczepień przed podróżą do Egiptu można wymienić:

 • Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, odrze i różyczce.
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem do Kenii (Afryka)

W przypadku podroży do Kenii należy uprzednio sprawdzić książeczkę obowiązkowych szczepień ochronnych. Jeśli z jakichś powodów szczepienie lub jedna z jego dawek została pominięta, należy poddać się szczepieniu przypominającego. Oprócz tego przed podróżą do Kenii warto przyjąć:

 • Szczepienie przeciwko polio.
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.
 • Szczepienie przeciwko chorobie meningokokowej.
 • Szczepienie przeciwko żółtej gorączce.
 • Szczepienie przeciwko cholerze.

Szczepienia przed wyjazdem do Tunezji

Wśród szczepień ochronnych, którym warto poddać się przed wyjazdem do Tunezji – coraz bardziej popularnemu kierunkowi podróży wśród Polaków – można wymienić:

 • Szczepienie przeciwko polio.
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Warto wziąć pod uwagę, że w Tunezji stosunkowo często występują takie choroby, jak: denga, gruźlica i leptospiroza.

Szczepienia przed wyjazdem do Meksyku

Wyjazd do Meksyku wiąże się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi. Można się przed nimi uchronić, stosując szczepienia ochronne, które są obecnie najlepszą formą profilaktyki przeciw chorobom zakaźnym. Wśród szczepień zalecanych przed podróżą do Meksyku można wymienić:

 • Szczepienie przeciwko polio.
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem na Zanzibar

Przed wyjazdem na Zanzibar (do Tanzanii) należy rozważyć takie szczepienia jak:

 • Szczepienie przeciwko polio.
 • Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, odrze i różyczce.
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.
 • Szczepienie przeciwko żółtej gorączce (obowiązkowe).

Szczepienia przed wyjazdem na Kubę

Wśród szczepień ochronnych, którym warto poddać się przed podróżą na Kubę, należy wymienić:

 • Szczepienie przeciwko polio.
 • Szczepienie WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia przed wyjazdem na Bali

Przed wyjazdem na Bali (do Indonezji) należy rozważyć takie szczepienia jak:

 • Szczepienie przeciwko polio.
 • Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, odrze i różyczce.
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.
 • Szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu.

Szczepienia przed wyjazdem na Seszele

Wśród szczepień ochronnych, którym warto poddać się przed podróżą na Szeszele, należy wymienić:

 • Szczepienie przeciwko polio.
 • Szczepienie przeciwko WZW A i WZW B.
 • Szczepienie przeciwko durowi brzusznemu.
 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Na malarię obowiązkowo należy zaszczepić się przed wyjazdem do państw endemicznych:

 • Afryka – Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Kongo, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Kongo, Liberia, Mali, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Săo Tomé i Príncipe, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Tanzania, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zambia
 • Ameryka Środkowa i Południowa – Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela.
Szczepienia są najbezpieczniejszą, a jednocześnie najskuteczniejszą formą profilaktyki przeciw chorobom zakaźnym i pasożytniczym.
Szczepienia są najbezpieczniejszą, a jednocześnie najskuteczniejszą formą profilaktyki przeciw chorobom zakaźnym i pasożytniczym. pixabay.com

Apteczka w podróży – co ze sobą zabrać?

Udając się w podróż zagraniczną (bez względu na miejsce), warto mieć ze sobą apteczkę podróżną, by w miarę możliwości pomóc sobie samemu. Wśród leków, preparatów i przedmiotów, które powinny się w niej znaleźć, można wymienić:

 • Zapas leków przyjmowanych codziennie (w przypadku syropów i zawiesin należy pamiętać, że maksymalna pojemność kosmetyków)
 • Zapas tabletek antykoncepcyjnych na cały pobyt.
 • Leki przeciwbólowe.
 • Leki przeciwgorączkowe.
 • Środki do odkażania skóry.
 • Środki do odkażania wody.
 • Środki opatrunkowe.
 • Osoby z wadą wzroku – druga para okularów, soczewki kontaktowe.
 • Okulary przeciwsłoneczne.
 • Kremy z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Polisa ubezpieczeniowa zawierająca ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu i następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wydawana bezpłatnie osobom ubezpieczonym w NFZ i obowiązująca na większości obszarów Unii Europejskiej.

Szczepić czy nie szczepić? - wady i zalety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie