Za dużo jedzenia po świętach? Podziel się z innymi w jadłodzielniach WINIARY!

Materiał informacyjny marki WINIARY
Święta, święta i po świętach, a w lodówce wciąż mnóstwo jedzenia? Nie musisz go wyrzucać – znacznie lepszym rozwiązaniem będzie podzielenie się z innymi. Można to zrobić w jadłodzielniach, między innymi tymi stworzonymi przez markę WINIARY. Sprawdź, jak ograniczyć marnowanie w okresie świątecznym i gdzie znaleźć takie miejsca w swojej okolicy.

Dlaczego wyrzucamy tak dużo jedzenia?

Przyczyn marnowania żywności jest naprawdę wiele. To problem, który można zauważyć przez cały rok, jednak najbardziej nasila się w okresach świątecznych lub przy innych ważnych okolicznościach. Często zdarza się też tak, że zapominamy o zakupionych produktach i jesteśmy zmuszeni je wyrzucić po upływie terminu przydatności do spożycia. Warto przy tym wspomnieć, że nie zawsze data na etykiecie będzie ostatecznym wyznacznikiem. Wiele osób nie odróżnia sformułowania „najlepiej spożyć przed” od „należy spożyć do”. W pierwszym przypadku mowa jedynie o tzw. minimalnej trwałości, czyli okresie, w którym produkt nie zmieni swoich właściwości w zakresie smaku, zapachu, wyglądu i konsystencji. Przy prawidłowym przechowywaniu, często może być bezpiecznie spożywany po jego upływie. Natomiast drugie określenie wskazuje dokładny termin przydatności do spożycia – po upływie tej daty żywność nie powinna być spożywana, gdyż może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Jak zapobiec marnowaniu i wyrzucaniu jedzenia?

Aby minimalizować straty, najlepiej zacząć „od kuchni”. Najważniejszą kwestią są przemyślane zakupy. Znając lub ustalając własną dietę, o wiele łatwiej wybrać produkty, które będziemy spożywać na bieżąco. Warto przy tym także ustalić jadłospis, umożliwiający pilnowanie tego, które z produktów, są blisko upływu terminu ważności. Istotne jest również prawidłowe przechowywanie żywności – należy upewnić się, że zakupione jedzenie znajduje się w warunkach zalecanych przez producenta. Jeśli z kolei chcemy zostawić resztki po obiedzie, najlepiej postawić na specjalne woreczki i pojemniki. Niektóre produkty – na przykład wczorajsze pieczywo czy zupy – można również zamrozić. Część żywności będzie nadawać się do wysuszenia, przetworzenia czy wędzenia, co przekłada się na znacznie dłuższy okres ich przydatności.

Zero waste w kuchni

Resztki oraz nie do końca wykorzystane produkty warto uwzględnić w przygotowywaniu innych potraw. Dobrym pomysłem będzie wdrożenie zasad gotowania w duchu „zero waste”, tak jak robiły to nasze babcie. Zakłada ono, takie gospodarowanie produktami, by nic się nie zmarnowało – nawet obierki po marchewce, czy pietruszce. W Internecie oraz książkach kucharskich można znaleźć wiele przepisów, z których dowiemy się, jak wykorzystać otwarte produkty w kolejnych potrawach. Różne tego typu rozwiązania, receptury oraz więcej porad na to, jak nie marnować żywności, są dostępne także na stronach firm wytwarzających produkty spożywcze – m.in. WINIARY.

Foodsharing i jadłodzielnie – co to jest?

Zarówno w święta, jak i w każdym innym czasie w roku warto zainteresować się ideą foodsharingu. Dzięki temu można nie tylko uratować żywność przed zmarnowaniem, lecz także pomóc komuś innemu. Jadłodzielnie, prowadzone m.in. przez markę WINIARY, to punkty służące do wymiany żywności pomiędzy ludźmi. Idea zakłada sąsiedzkie dzielenie się jedzeniem – tak, by nic się nie zmarnowało. Dzięki przekazaniu produktów, których nie potrzebujemy może z nich skorzystać ktoś inny – w tym osoby potrzebujące, ale również inni mieszkańcy z okolicy. Tego typu inicjatywy są proste i nic nas nie kosztują: udzielenie pomocy oraz jej otrzymanie jest całkowicie darmowe.

W jadłodzielniach znajdują się specjalnie przygotowane półki oraz lodówki. Wiele ze stref ma obustronny podział: w lodówkach zostawia się produkty, które powinny być przechowywane w niższej temperaturze, z kolei strefa sucha jest otwarta dla produktów o dłuższym terminie przydatności lub tych, wymagających przechowywania w suchym miejscu. Przeważnie na drzwiach danego punktu można znaleźć jasną instrukcję dotyczącą tego, co dokładnie można zostawić i w jaki sposób to zrobić.

Marka WINIARY, we współpracy z Fundacją CHOPS, otworzyła już 11 własnych jadłodzielni, a już w styczniu 2023 r. zostanie otwarty 12. punkt – w Warszawie. Jeżeli szukasz tego typu miejsc w swojej okolicy, zapoznaj się ze stworzoną przez markę WINIARY listą jadłodzielni w Polsce. Aby zlokalizować najbliższy punkt i sprawdzić informacje o adresie czy godzinach otwarcia, wystarczy wprowadzić miasto lub ulicę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie