Czym są kroplówki witaminowe?
Kroplówki witaminowe zyskują na popularności, szczególnie wśród sportowców oraz osób dbających o ogólny stan zdrowia organizmu. Wykonywanie wlewów zapoczątkowano w latach sześćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych.
Pacjenci poddawali się tej procedurze, ponieważ wierzyli, że ta metoda może zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych, w tym nadciśnienia tętniczego, zawału serca, miażdżycy, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, cukrzycy, depresji oraz nowotworów.
Według producentów wlewy witaminowe zawierają substancje, które pozwalają zachować zdrowie i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Równocześnie ich zwolennicy podkreślają, że kroplówki stanowią dodatkową suplementację i nie mogą zastąpić prawidłowo zbilansowanej diety.
Skład i cena kroplówek witaminowych
Zawartość worka witaminowego zależy przede wszystkim od tego, dla kogo jest on dedykowany. Producenci oferują wlewy z pojedynczymi składnikami lub całe kompleksy witaminowe.
W ofercie różnych klinik możemy znaleźć kroplówki z pojedynczymi składnikami, takimi jak:
- magnez,
- cynk,
- selen,
- żelazo,
- witamina C,
- witamina B1,
- witamina B2,
- witamina B6,
- witamina B12,
- kwas foliowy,
- glukoza,
- sól fizjologiczna.
Zawartość konkretnych składników odżywczych w worku witaminowym jest ściśle ustalona.
Ile kosztuje wlew witaminowy?
Cena wlewu witaminowego zależy przede wszystkim od jego składu. Całkowity koszt obejmuje: konsultację wstępną (od 150 zł), pakiet badań laboratoryjnych (od 50 zł) oraz konkretną mieszankę witaminową. Cena jednej kroplówki waha się od 70 zł za sól fizjologiczną do nawet 800 zł za sześciogodzinny detoks alkoholowy.
Według pewnego ośrodka efekt dożylnej suplementacji widoczny będzie po 5-10 kroplówkach wykonywanych 2 razy w tygodniu.
Zastosowanie wlewów witaminowych
Producenci posiadają w swojej ofercie szereg kompleksów z witaminami oraz związkami mineralnymi. Kliniki specjalizujące się we wlewach witaminowych podkreślają, że zestawy kroplówek mogą być stosowane jako wspomaganie: