Jaką funkcję pełni kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym występującym niemal w każdej części naszego ciała. Jest chociażby jednym z istotnych składników budulcowych naczyń krwionośnych, mazi stawowej oraz ciałka szklistego oka. Największa jego ilość jest zawarta w skórze. Na szczególną uwagę zasługują jego właściwości wiążące wodę, co powoduje jej zatrzymanie w organizmie i zapobieganie odwodnieniu. Obecność kwasu hialuronowego w naszym ciele zapobiega urazom mechanicznym, a oprócz tego odpowiada za transport składników odżywczych do chrząstek.
Tuż obok kolagenu i elastyny kwas hialuronowy jest uważany za substancję, która w dużej mierze odpowiada za jędrność, gładkość i sprężystość skóry. Dzięki wiązaniu cząsteczek wody ogranicza przesuszenie, w związku z czym cera jest nawilżona, a przez to miękka i napięta. Dlatego też odgrywa on znaczącą rolę w zachowaniu młodego wyglądu skóry, co z kolei przekłada się na popularność zabiegów w gabinetach kosmetologicznych – jest obecnie równie często wykorzystywany, co kwas salicylowy.
Dlaczego warto uzupełniać poziom kwasu hialuronowego w organizmie?
Jak wiadomo, proces starzenia się jest zjawiskiem w pełni naturalnym, który dotyka każdego człowieka. Wraz z wiekiem w ciele zachodzą liczne zmiany, do których zaliczyć można także spadek ilości kwasu hialuronowego. Z biegiem czasu organizm wytwarza go coraz mniej.
Skutki mogą być odczuwalne pod wieloma różnymi względami. Na pierwszy rzut oka cierpi oczywiście skóra, która wraz z utratą tak cennej substancji staje się wiotka i bardziej skłonna do przesuszeń. W związku ze zmniejszeniem elastyczności i jędrności na cerze pojawiają się zmarszczki, a te już istniejące ulegają pogłębieniu. Co więcej, z pewnością zauważymy także, że nasze stawy są mniej elastyczne, a przez to bardziej podatne na kontuzje. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że im mniej kwasu hialuronowego, tym bardziej jesteśmy narażeni na zaburzenia pracy siatkówki. Właśnie dlatego u pacjentów z jaskrą stwierdza się niemal całkowity brak tego składnika w obrębie nerwu wzrokowego.
Dobrze jest zatem odpowiednio wcześnie zadbać o to, by nie brakowało nam kwasu hialuronowego – a tego zaczyna stopniowo ubywać już po 25. roku życia, ponieważ to wówczas uruchamiają się procesy starzenia, które co prawda początkowo zachodzą dość wolno, jednak z każdym rokiem przyspieszają.
Kwas hialuronowy na skórę – sposoby
Oczywiście pierwszą myślą przy chęci uzupełnienia kwasu hialuronowego jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji, co jest jak najbardziej prawidłowe. Obecnie na rynku nie brakuje kremów do twarzy, kremów pod oczy, serów, boosterów czy masek powstałych m.in. na bazie tego składnika. Dzięki aplikowaniu takich kosmetyków szybko dostrzeżemy, że nasza cera jest wyraźnie nawilżona, a przez to gładka i miękka. Oczywiście bardzo istotna jest tutaj regularność, dlatego należy pamiętać zarówno o wieczornej, jak i porannej rutynie pielęgnacyjnej.
Warto też rozważyć poddanie się profesjonalnym zabiegom z wykorzystaniem kwasu hialuronowego – pozytywne efekty dostrzegą szczególnie posiadaczki cery dojrzałej. Co więcej, kwas hialuronowy będzie też znakomitym uzupełnieniem innych zabiegów, jak chociażby peelingu kawitacyjnego czy też oczyszczania za pomocą kwasu salicylowego.
Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że podobnie jak wiele innych składników odżywczych, również kwas hialuronowy możemy suplementować. Z łatwością znajdziemy wysokiej jakości preparaty – najczęściej w tabletkach – które dostarczą tej substancji bezpośrednio do wnętrza organizmu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?