Telemedycyna – kiedy może ci się przydać?

Materiał informacyjny MED24
Udostępnij:
Teleporady są uzupełnieniem tradycyjnej medycyny. To nieograniczony dostęp do pomocy lekarskiej, o każdej porze dnia i nocy. Zwłaszcza, gdy dzieje się coś niepokojącego oraz dla leczących się przewlekle. Skierowania na badania, e-recepty, analiza wyników badań u lekarzy wielu specjalizacji i zalecenia co do dalszego leczenia, konsultacje przy okazji pojawiających się dolegliwości, dyskretne i łatwo dostępne sesje z psychologiem czy seksuologiem - to wszystko oferuje telemedycyna.

Dlaczego więc często podchodzimy do niej z rezerwą? Głównym powodem jest tutaj lęk przed nieznanym. Wiele osób nie ma świadomości z jak wielką ilością problemów medycznych, czy potrzeb, możemy uporać się zdalnie. Wybór konsultacji telemedycznej, zamiast wizyty stacjonarnej nie jest oczywisty, dlatego ważne jest by tłumaczyć i edukować, kiedy telemedycyna skutecznie i bezpiecznie ułatwia nam życie.

„W Polsce nie jest ona jeszcze na porządku dziennym, tak jak w wielu innych krajach, zwłaszcza Europy Zachodniej. Mamy dużo pracy do wykonania, przede wszystkim informacyjnej. Ale warto edukować społeczeństwo. Trzeba przybliżać każdemu, kto nie miał jeszcze okazji lub boi się skorzystać z teleporady, bo uważa ją za niepełnowartościową konsultację lekarską, na czym ona polega. Należy objaśniać jak lekarz stawia diagnozę oraz jak ważny jest wywiad lekarski, a także że badania, które chcemy skonsultować, możemy przesłać lekarzowi, a lekarz może je zdalnie zinterpretować i zalecić dalsze postępowanie. Dodatkowo, trzeba podkreślać, jak ważne w rozmowie z pacjentem są informacje przez niego podawane” – wyjaśnia dr Łukasz Durajski, dyrektor medyczny MED24

Jak telemedycyna ułatwia nam dbanie o nasze zdrowie? Kiedy i w jakich przypadkach możemy z niej skorzystać? Tutaj poznacie odpowiedzi na te pytania.

SPIS STREŚCI

 1. Telemedycyna - szybki i łatwy kontakt z lekarzem
 2. Telemedycyna pozwala zaoszczędzić czas
 3. Jak wygląda przykładowa teleporada?
 4. Krótki czas oczekiwania na teleporadę
 5. Telemedycyna ułatwia dostęp do lekarzy różnych, wąskich specjalności
 6. Co możemy skonsultować za pośrednictwem aplikacji telemedycznej?
 7. Poprzez teleporadę można szybko uzyskać receptę na kontynuację leczenia
 8. Zwolnienie lekarskie oraz skierowanie na badania można otrzymać za pośrednictwem teleporady
 9. Telemedycyna zapewnia stałą kontrolę lekarza lub terapeuty osobom cierpiącym na przewlekłe choroby lub będące w terapii.
 10. Telemedycyna w trosce o zdrowie dzieci i seniorów
 11. Telemedycyna wspiera profilaktykę zdrowotną
 12. Jak podczas porady telemedycznej kontaktujemy się z lekarzem?
 13. Jak wygląda wizyta bez badania fizykalnego?
 14. Jak przygotować się do teleporady?
 15. Płatność za teleporadę

Telemedycyna - szybki i łatwy kontakt z lekarzem

Z usług telemedycznych korzysta coraz więcej Polaków. Ten wzrost nastąpił zwłaszcza w ostatnim czasie pandemii. Doceniliśmy jej zalety, przede wszystkim ze względu na wygodę, łatwy i szybki dostęp do lekarzy oraz bezpieczeństwo własne i bliskich. Ograniczyliśmy kontakty z innymi ludźmi do minimum i wyjście z domu zaczęło się wiązać wyłącznie z załatwieniem najpilniejszych spraw. I tak zaczęliśmy szukać innych rozwiązań. Dzięki temu dziś częściej robimy zakupy przez Internet, spotkania służbowe odbywamy za pomocą komunikatorów, sprawy urzędowe załatwiamy zdalnie, a także korzystamy z usług medycznych online. Łatwiej i wygodniej jest skontaktować się z lekarzem zdalnie, by szybko skonsultować niepokojące nas objawy (np. infekcja górnych dróg oddechowych, wymioty, luźne stolce, stan podgorączkowy) zamówić e-receptę, skierowanie na badania, czy zwolnienie lekarskie, bez spędzania długich godzin w przychodniach, czy czekania na termin wizyty u specjalisty tygodniami.

Niezależnie od sytuacji wywołanej utrudnieniami związanymi z pandemią, pacjenci często skarżą się na utrudniony dostęp do lekarzy, więc telemedycyna okazała się skutecznym sposobem na zaoszczędzenie sobie czekania na wizytę oraz stania w kolejkach. Łatwa dostępność specjalistów ma szczególnie ogromne znaczenie dla osób z chorobami przewlekłymi czy potrzebującymi wsparcia psychologa, psychiatry lub seksuologa. Osoby te wymagają stałego monitorowania swojego stanu zdrowia i regularnego przyjmowania leków. Częsty kontakt z lekarzem w ich przypadku jest niezbędny. To wszystko sprawiło, że nawet jeśli nigdy wcześniej nie myśleliśmy o skorzystaniu z telemedycyny, ostatnie 2 lata nas poniekąd do tego skłoniły. A tych, którzy przynajmniej raz skorzystali z takiej formy kontaktu z lekarzem, przekonało do wprowadzenia jej na stałe do swojego życia. Dlaczego? Bo jest to łatwe i szybkie rozwiązanie oraz jak wynika z badań, może zastąpić nawet 60% wizyt, które do tej pory odbywaliśmy stacjonarnie.

Telemedycyna pozwala zaoszczędzić czas

Nie tracimy go na dojazdy czy stanie w kolejkach. Często, gdy już uda się ustalić termin do specjalisty, pójście do lekarza wiąże się z wygospodarowaniem nawet od dwóch do trzech godzin. A dzięki telemedycynie, zabiera nam to kilka minut. To nieporównywalna oszczędność czasu. Zwłaszcza, gdy chcemy otrzymać receptę, zwolnienie czy skierowanie na badania lub skonsultować wyniki badań, które wcześniej wykonaliśmy i na ich podstawie ustalić dalsze leczenie. Podobnie w sytuacjach, gdy potrzebujemy my lub nasze dziecko, konsultacji albo terapii psychologicznej. We wszystkich powyższych przypadkach, możemy to zrealizować zdalnie. Telemedycyna także wprowadza inne ułatwienia, jak w przypadku platformy MED24, gdzie można skorzystać z usługi badań krwi z pobraniem w domu lub innym miejscu wskazanym przez pacjenta. Badania krwi zleca lekarz w trakcie wizyty lub pacjent może zamówić je samodzielnie.

Jak wygląda przykładowa teleporada?

Pacjent umawia wizytę przez stronę internetową lub przez aplikację mobilną. Wybiera preferowany przez siebie kanał kontaktu z lekarzem: telefon, sms, połączenie wideo. Przed konsultacją może przesyłać, za pośrednictwem strony internetowej bądź aplikacji, wyniki badań do omówienia, dokumentację medyczną lub zdjęcie w wypadku np. bolącego gardła lub problemów skórnych. Lekarz kontaktuje się z pacjentem w terminie umówionej wizyty. W trakcie konsultacji przeprowadza szczegółowy wywiad, więc dobrze jest gdy pacjent wcześniej się przygotuje i np. zanotuje wszystkie objawy o których chce opowiedzieć. Lekarz w trakcie wizyty zapoznaje się z dokumentacją lub zdjęciami przesłanymi przez pacjenta. I na tej podstawie oraz bazując na wywiadzie, zaleca dalsze postępowanie, czyli stawia diagnozę, zleca dodatkowe badania, wystawia e-receptę na leki lub zwolnienie lekarskie. Dokumentację po wizycie otrzymujemy na maila.

Krótki czas oczekiwania na teleporadę

O każdej porze dnia i nocy, przez 24 godziny na dobę, można skonsultować się z lekarzem internistą lub pediatrą. A wizytę u specjalisty możemy umówić często na ten sam dzień lub kolejny.

„Osobiście, jako pediatra, nieraz udzielam konsultacji online późnym wieczorem, gdy dziecko ma gorączkę, ostrą biegunkę czy wymioty. To bardzo duży komfort dla rodzica, który stresuje się stanem swojego dziecka i nie wie czy sprawa jest już na tyle poważna, że powinien jechać na ostry dyżur, czy wystarczy porada lekarza, który powie nam dokładnie co możemy zrobić w danym przypadku w domu. To tak jakbyśmy mieli własnego, prywatnego lekarza pod ręką, który zawsze wspomoże nas profesjonalną konsultacją, zleci dodatkowe badania lub zinterpretuje przesłane wyniki i zaleci leczenie” – tłumaczy dr Łukasz Durajski, dyrektor medyczny Med24.

Telemedycyna ułatwia dostęp do lekarzy różnych, wąskich specjalności

Dzięki telemedycynie mamy możliwość stałego kontaktu z lekarzami różnych specjalności, u których możemy odbyć wizytę bez długiego oczekiwania oraz bez skierowania, z dowolnego miejsca w Polsce i na świecie. To duże ułatwienie w dostępie do lekarzy wąskich specjalizacji, którzy nie przyjmują w naszej miejscowości lub okolicy. Ma to ogromne znaczenie w przypadku mniejszych miast, czy wsi. Za pośrednictwem platformy telemedycznej MED24 możemy się umówić np. do ginekologa, kardiologa, alergologa, flebologa, zajmującego się chorobami żył, czy hipertensjologa, specjalizującego się w nadciśnieniu tętniczym.

Dodatkowo, gdy przebywamy na wyjeździe, jesteśmy na wakacjach w kraju lub za granicą, nie musimy szukać lekarza w danym miejscu. W przypadku zagranicznych wyjazdów odchodzi konieczność komunikacji w obcym języku, która często stwarza barierę przy dokładnym opisywaniu dolegliwości. Czasami chcemy po prostu potwierdzić diagnozę i zalecenia lokalnego lekarza w rozmowie z polskim specjalistą. Te wszystkie problemy mogą być rozwiązane dzięki telemedycynie.

Co możemy skonsultować za pośrednictwem aplikacji telemedycznej?

„W każdym niepokojącym nas stanie zdrowotnym, uciążliwych przypadłościach, oczywiście poza nagłymi ostrymi dolegliwościami, zagrażającymi życiu. Wówczas dzwonimy na 112, wzywamy karetkę lub jedziemy na SOR. We wszystkich pozostałych możemy skorzystać z porady telemedycznej. Gdy pojawi się dokuczliwa wysypka, infekcja górnych dróg oddechowych, problemy żołądkowe, a nawet ginekologiczne czy ortopedyczne. Te przykłady można wymieniać w nieskończoność.” – mówi dr Łukasz Durajski, dyrektor medyczny Med24

Na platformach telemedycznych lekarze interniści i pediatrzy są dostępni 24 godziny na dobę, co daje nam szybkość reakcji na problem, który właśnie się pojawił. Zamawiamy wizytę, która może się odbyć nawet w ciągu 10 minut od jej potwierdzenia. Dzięki temu niemal natychmiast sprawdzamy na ile dany problem jest poważny. Lekarz pomoże nam podjąć decyzję czy trzeba zlecić kolejne badania, czy jechać na SOR, czy możemy poradzić sobie sami, stosując się do zaleceń przez niego wydanych. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców posiadających małe dzieci, osób starszych, którym ciężko się poruszać. To także duże ułatwienie dla wszystkich zajętych ludzi, którym ciężko wygospodarować czas i często lekceważą różne początkowe objawy, później przechodzące w ostry stan. Stara dobra zasada brzmi – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodatkowo telemedycyna doskonale sprawdza się w różnego rodzaju terapiach dietetycznych, psychologicznych, psychiatrycznych czy seksuologicznych. W bezpiecznym, wybranym przez pacjenta otoczeniu, może on wziąć udział w sesjach z psychologiem, włączając w to terapię różnego rodzaju uzależnień czy zaburzeń, tak często niestety obecnie występujących, a ciągle bagatelizowanych. Nie podejmujemy terapii, tłumacząc się brakiem czasu lub utrudnionym dostępem do specjalistów. Telemedycyna rozwiązuje te problemy. (MED24)

Poprzez teleporadę można szybko uzyskać receptę na kontynuację leczenia

Jeśli szybko potrzebujemy leków, które przyjmujemy na stałe, to e-receptę można uzyskać nawet w 10 minut. To bardzo duże udogodnienie dla wszystkich przewlekle chorych oraz kobiet stosujących antykoncepcję. Każdemu z nas zdarza się przypomnieć sobie w ostatniej chwili, że kończą mu się właśnie lekarstwa, a na wizytę u lekarza musimy czekać kilka dni lub nawet dłużej. Wystarczy wybrać opcję e-recepta w aplikacji lub na stronie www i otrzymać ją w kilka minut mailem i sms-em. To zaoszczędza nam stresu związanego z ewentualnym przerwaniem leczenia i nie tracimy czasu na dojazd do przychodni.

Zwolnienie lekarskie oraz skierowanie na badania można otrzymać za pośrednictwem teleporady

Gdy potrzebne nam zwolnienie, skierowanie na badania, możemy je otrzymać w trakcie konsultacji o ile lekarz w trakcie jej trwania stwierdzi taką konieczność. Podczas wizyty online omawiamy z lekarzem wszystkie nasze dolegliwości, a po jej zakończeniu otrzymujemy zwolnienie lekarskie lub skierowanie na stosowne badania. Dodatkowo, wyniki badań, które wykonaliśmy, jesteśmy w stanie skonsultować także bez wychodzenia z domu. Wysyłamy je przez aplikację lub stronę internetową, przed rozpoczęciem wizyty, dzięki czemu lekarz może się z nimi zapoznać, a następnie w trakcie konsultacji, przeprowadzając wywiad lekarski, zaleci dalsze leczenie. Na platformie Med24 dostępna jest także usługa w postaci badań krwi z pobraniem w domu lub innym miejscu, wskazanym przez pacjenta.

Telemedycyna zapewnia stałą kontrolę lekarza lub terapeuty osobom cierpiącym na przewlekłe choroby lub będące w terapii

W przypadku chorób przewlekłych, regularne przyjmowanie leków, stała kontrola lekarska oraz monitorowanie wyników badań są kluczowe w leczeniu pacjenta. Gdy pojawiają się nowe objawy, możemy w każdej chwili, bez wychodzenia z domu, zasięgnąć porady lekarskiej. Gdy zebrane przez lekarza informacje okażą się niewystarczające, wówczas skieruje on pacjenta na dodatkowe badania lub wizytę stacjonarną. Ale też często okazuje się, że teleporada w zupełności wystarczy i wówczas pozwala nam to szybko uporać się z problemem.

Podobnie jest z różnego rodzaju terapiami, gdzie regularny kontakt z terapeutą ma bardzo istotne znaczenie. Mowa tu o terapiach psychologicznych, seksuologicznych i dietetycznych. Nawet gdy nie mamy możliwości wyjść z domu, możemy spotkać się ze specjalistą online - dyskretnie i w przyjaznym dla nas otoczeniu. Taki kontakt poprzez rozmowę telefoniczną czy video może być preferowany przez niektórych pacjentów. W osobistych sprawach łatwiej nam w takich warunkach otworzyć się i opowiedzieć o swoich problemach.

Telemedycyna w trosce o zdrowie dzieci i seniorów

W takich rozwiązaniach istnieje możliwość dodawania do głównego profilu wielu osób – dzieci, członków rodziny czy bliskich - np. starszej chorej sąsiadki, która może mieć problem z nowymi technologiami. W przypadku osoby dorosłej, dla której umawiamy e-wizytę, podajemy jej numer telefonu i taką rozmowę z lekarzem może ona przeprowadzić już samodzielnie, bez naszego udziału. Dzięki temu możemy mieć w ramach jednego profilu obsługę medyczną całej rodziny. Po zakończonej wizycie, skierowania na badania i e-recepta są wysyłane na maila, (e-recepta również smsem). Historia medyczna pacjenta jest przechowywana w jednym miejscu i zarówno lekarze jak i pacjent mają do niej dostęp.

Telemedycyna wspiera profilaktykę zdrowotną

Ciągle zabiegani, zajęci codziennymi obowiązkami, zapominamy o tym jak ważna dla naszego zdrowia jest profilaktyka. Nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, to trzeba pamiętać o regularnych badaniach. Przecież obowiązkowy jest coroczny przegląd naszego samochodu. Bez wbitego stempla do dowodu rejestracyjnego, nie możemy się nim poruszać. W podobny sposób powinniśmy podejść do naszego organizmu. Róbmy mu przegląd raz w roku. W przypadku wielu chorób, ich wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie. A w ostatnim czasie odłożyliśmy profilaktykę na bok, zaspokajając wyłącznie pilne potrzeby. Dzięki telemedycynie nie możemy już wykręcać się brakiem czasu. 20-minutową teleporadę, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad oraz zleci badania, możemy odbyć w domu. Poprzez takie platformy również pobranie krwi do badań można zrealizować bez wychodzenia z domu. A następnie także poprzez teleporadę, zdalnie skonsultować wyniki z lekarzem. Cały ten proces, w tradycyjny sposób obejmujący dwie wizyty u lekarza oraz wizytę w punkcie pobrań, zająłby nam wiele godzin, rozłożonych na kilka dni.

Jak podczas porady telemedycznej kontaktujemy się z lekarzem?

Istnieje kilka form kontaktu: rozmowa telefoniczna, video lub czat sms. To także pozwala na większą swobodę osobom, które są skrępowane podczas bezpośredniej rozmowy. W przypadku teleporady nie musimy też obawiać się o dyskrecję. Lekarza obowiązują tu takie same zasady jak podczas wizyty stacjonarnej. Każdy pacjent może wybrać sobie taką formę, jaka mu najbardziej odpowiada.

Jak wygląda wizyta bez badania fizykalnego?

„60-80 procent trafnie postawionej diagnozy to przede wszystkim wywiad medyczny i analiza wyników badań. Lekarz zadaje pytania, a pacjent musi na nie szczerze odpowiadać. Nie bójmy się mówić o swoich dolegliwościach czy nietypowych objawach. Nie musimy używać medycznych terminów. Opisujmy wszystko swoimi słowami. Lekarz w razie potrzeby dopyta” – podkreśla dr Łukasz Durajski, dyrektor medyczny Med24

Przed wizytą lub w trakcie jej trwania, można dołączyć wyniki badań, zdjęcia, które dadzą lekarzowi pełniejszy obraz. Podczas rozmowy wideo można również pokazać do kamery np. bolące gardło czy zmiany skórne. Gdy podczas e-wizyty okaże się, że potrzebne są dodatkowe badania lub badanie fizykalne, wówczas lekarz zaleci je pacjentowi. A jeśli już jesteśmy przy szczegółowym wywiadzie lekarskim, czas wizyty u internisty, pediatry, czy innego specjalisty, to 20 minut, więc bez pośpiechu można porozmawiać z lekarzem. W przypadku dietetyka, psychologa, seksuologa czy psychiatry – 40 minut lub dłużej jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Jak przygotować się do teleporady?

Przede wszystkim chwilę wcześniej trzeba sprawdzić sieć internetową oraz urządzenie, z którego będziemy korzystać (telefon lub komputer). Należy na spokojnie spisać wszystkie dolegliwości, które zaobserwowaliśmy oraz wszelkie pytania, które chcemy zadać lekarzowi podczas konsultacji. Przed wizytą lub w trakcie jej trwania można dołączyć wszystkie wyniki badań, które pomogą w postawieniu diagnozy. W aplikacji i na stronie www jest prosta informacja jak to zrobić. Gdyby pacjent napotkał jakiekolwiek trudności, można zwrócić się do Biura Obsługi Klienta, gdzie konsultanci pomogą w rozwiązaniu problemu.

Płatność za teleporadę

Za teleporadę płacimy przez stronę internetową lub bezpośrednio w aplikacji, za pośrednictwem bezpiecznej platformy płatności online. Wszystko odbywa się bardzo podobnie jak podczas zakupów w sklepie online. Płatności dokonujemy po wybraniu terminu wizyty i specjalisty. Po jej opłaceniu dostajemy na maila i smsem potwierdzenie ze szczegółami wizyty.

Wiedzy na temat telemedycyny można szukać także na profilach instagramowych i facebookowych platform telemedycznych. Wchodząc na nie można się dowiedzieć jak wyglądają e-konsultacje. Poruszane są tam tematy zwłaszcza odnośnie teleporad z zakresu tych specjalności, które wydają nam się niewykonalne w sposób zdalny. A jednak, zarówno ginekologiczną, ortopedyczną, czy kardiologiczną konsultację można, w bardzo wielu przypadkach, odbyć poprzez teleporadę.

Telemedycyna to komfort życia, bezpieczeństwo, mniej stresu i więcej czasu dla siebie i bliskich. Dzięki dostępowi do telemedycyny, nie mamy już wymówek, że nie możemy zadbać o swoje zdrowie, bo: „ciężko się dostać do specjalisty”, „nie mam czasu”, czy „mam problem z dojazdem”. Jeśli rozwinięta technologia pomaga nam w każdej sferze życia i chętnie z niej korzystamy, to przecież zdrowie jest najważniejszą z nich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie