Zamknij

Strona Zdrowia

Szkodliwe dodatki w żywności. 8 związków, których lepiej unikać. Sprawdź, w jakich są produktach!

Ta półsyntetyczna pochodna pozyskiwanej z drewna celulozy jest substancją zagęszczającą, stabilizatorem, emulgatorem czy środkiem przeciwzbrylającym,

Jschley/pixabay.com

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [2/9] Poprzednie Następne

E 466 – Karboksymetyloceluloza (CMC, guma celulozowa, karmeloza)

Ta półsyntetyczna pochodna pozyskiwanej z drewna celulozy jest substancją zagęszczającą, stabilizatorem, emulgatorem czy środkiem przeciwzbrylającym, czyli służy głównie do poprawiania konsystencji produktów takich jak lody, niskokaloryczne desery, przetwory mleczne, modyfikowane mleko dla niemowląt czy gotowe produkty smażone. Występuje również w wielu wyrobach farmaceutycznych.

Chociaż guma celulozowa jest nawet zalecana jako rodzaj rozpuszczalnego w wodzie błonnika u osób z chorobami jelit, powinny unikać jej nawet osoby zdrowe, ponieważ wywołuje reakcje zapalne w jelitach. W nadmiarze powoduje bóle brzucha, wzdęcia i biegunki, ponieważ jest rozkładana przez bakterie jelitowe. Badania pokazują jednak na związek jej spożycia ze zmniejszeniem się populacji korzystnych bakterii kształtujących dobrostan psychiczny, z jednoczesnym rozwojem tych powodujących oraz rozwój raka jelita, zaburzeniami metabolizmu i zwiększeniem tendencji do przybierania na wadze.

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy