Sześcioletni Rafałek z Gliwic uratował mamie życie. Dramatyczna rozmowa z dyspozytorką pogotowia

JAK
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne arc
Wyjątkowym opanowaniem, stalowymi nerwami i umiejętnością rozmowy muszą charakteryzować się dyspozytorzy pogotowia. Jak trudna to i wymagająca praca świadczy chociażby rozmowa dyspozytora pogotowia w Gliwicach, który odebrał połączenie alarmowe od 6-latka. Chłopiec stwierdził, że jego mama leży na podłodze i nie daje oznak życia. Dzięki odpowiednio prowadzonej rozmowie z małym Rafałkiem udało się udzielić jego mamie pomocy.

Na facebookowym profilu „Ratownictwo Medyczne będzie rozmowa proszę czekać", który jest poświęcony historiom wezwań Pogotowia Ratunkowego, została zamieszczona przejmująca rozmowa małego chłopca z dyspozytorką pogotowia w Gliwicach.

- Dyspozytor Medyczny w Gliwicach odebrał połączenie alarmowe od 6-letniego chłopca. Dziecko twierdzi, że jego mama leży i jest nieprzytomna. Rozpoczyna się walka z czasem. Przed Dyspozytorką Medyczną arcytrudne zadanie - podtrzymanie rozmowy ze spanikowanym dzieckiem. W tym materiale przekonamy się jak ważna jest współpraca z Dyspozytorem Medycznym, który poinstruuje nas jak mamy postępować; każde pytanie bowiem ma określony cel - informuje profil „Ratownictwo Medyczne będzie rozmowa proszę czekać".

Dramatyczna rozmowa z małym chłopcem

Rozmowa dyspozytorki z chłopcem trwa prawie 8,5 minuty. Kobieta spokojnym głosem stara się dopytać -6-letniego Rafałka, co stało się z jego mamą, w jakiej pozycji leży, czy oddycha, jak się nazywa, gdzie mieszkają, gdzie jest tata. Malec odpowiada najlepiej jak potrafi, informując dyspozytorkę m.in., że mama leży na brzuchu, oddycha, ale się nie rusza. Dyspozytorka prosi więc chłopca, żeby poszedł sprawdzić czy drzwi do mieszkania są otwarte, żeby zespół ratownictwa medycznego mógł wejść do domu, a także, żeby wyszedł na klatkę schodową i zaczął wołać „Pomocy" oraz „Ratunku". Chłopiec to robi. Jego działania przynoszą skutek, bo pod koniec nagrania słychać, że w mieszkaniu pojawiają się sąsiedzi - kobieta oraz mężczyzna, którzy zaczynają udzielać kobiecie pomocy do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

- Ja bym wystąpiła dla tego chłopca o odznaczenie od Prezydenta. Co roku kilkanaście dzieciaczków odbiera takie odznaczenia m.in. za uratowanie życia i zdrowia. Piękna postawa wymaga nagrody za odwagę i zimną krew! Jestem dumna z tego chłopca! - napisała w komentarzu do nagrania jedna z internautek. Inna dodała z kolei: - Brawo dla chłopca, bohater. A ja się popłakałam.

O czym należy pamiętać dzwoniąc na 112?

Prowadzący profil „Ratownictwo Medyczne będzie rozmowa proszę czekać" przypominają, żeby po wykręceniu połączenia alarmowego podać precyzyjną lokalizację miejsca zdarzenia (w przypadku zerwania połączenia, dyspozytor będzie wiedział gdzie skierować pomoc) oraz dokładnie opisać sytuację (kto potrzebuje pomocy oraz w jakim jest stanie). - Postarajmy się, aby nasze słowa były zrozumiałe, a przekazane informacje konkretne - podkreślają prowadzący profil.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia