Suplementy diety w ochronie przed COVID-19. Czy składniki odżywcze mogą zapobiegać infekcji koronawirusem SARS-CoV-2?
Witamina K
Informacje na temat witaminy K pochodzą z oddzielnych badań przeprowadzonych w Hong Kongu, których głównym autorem jest Polak. Badacze zwrócili uwagę na stwierdzony już związek między jej niedoborem i ciężkim nasileniem COVID-19.
U chorych z poważnymi powikłaniami infekcji często obserwowane zaburzenia krzepliwości i zakrzepica, a powikłania kardiologiczne przyczyniają się do 40 procent zgonów takich pacjentów.
Ponieważ witamina K odgrywa ważną rolę w regulacji krzepnięcia krwi, odporności czy degradacji białka elastynowego w tkankach płuc, a jej niski poziom sprzyja stanom zapalnym w naczyniach krwionośnych, uzupełnianie go może mieć korzystny wpływ na terapię i profilaktykę infekcji koronawirusem.
Z drugiej jednak strony nadmiar witaminy K może sprzyjać powstawaniu skrzepów krwi u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia, dlatego składnik ten warto czerpać z naturalnych produktów. Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnej formy tego składnika jest fermentowana soja o nazwie natto. Ze względu na intensywny smak i śluzowatą konsystencję znajduje fanów głównie w krajach azjatyckich, ale w naszej diecie zastąpić go może prawdziwy, długodojrzewający ser żółty, np. szwajcarski albo duński.
Inne produkty szczególnie bogate w witaminę K to zielone warzywa, zwłaszcza liściaste, a także nasiona soi i przetwory sojowe.