Spuchnięta powieka – na jakie choroby wskazuje ten objaw? Czy obrzęk powiek można leczyć domowymi sposobami?

Artur Białek
W rozpoznaniu przyczyny spuchniętej powieki pomoże lekarz okulista
W rozpoznaniu przyczyny spuchniętej powieki pomoże lekarz okulista 123rf
Udostępnij:
Spuchnięta powieka może być objawem izolowanym, czyli wskazującym na stan chorobowy dotyczący samej powieki. Może też świadczyć o chorobie, która nie ma związku z narządem wzroku. W łagodzeniu dolegliwości skuteczne mogą okazać się proste metody domowe, jeżeli jednak problem nie ustępuje lub nawraca, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Spuchnięta powieka może wywoływać znaczny dyskomfort, a w niektórych przypadkach - nawet utrudniać normalne widzenie. Przyczyny takiego stanu są różne – od niegroźnego jęczmienia, przez alergię, aż po poważne schorzenia, które nie mają związku z narządem wzroku. W niektórych sytuacjach stan chorobowy obejmuje tylko jedną powiekę, w innych, manifestacją schorzenia jest obrzęk obu powiek.

Przyczyny spuchnięcia powieki

Spuchnięta powieka może być wynikiem ostrego stanu zapalnego gruczołów, występujących w jej obrębie. Określa się to jako jęczmień na oku. Dolegliwość jest wywołana przez bakterie z grupy gronkowców, a objawia się zaczerwienieniem powieki i obrzękiem powodującym wystąpienie dolegliwości bólowych. W ciągu kilku dni następuje pęknięcie jęczmienia i ewakuacja treści ropnej.

W leczeniu dolegliwości skuteczne mogą okazać się metody domowe - warto zastosować okłady z rumianku, świetlika łąkowego lub z pietruszki. Uwaga – obrzęku nie należy pocierać złotem, gdyż może to doprowadzić do pogłębienia infekcji. Jeżeli po kilku dniach jęczmień nie pęknie, należy udać się do okulisty. Lekarz przepisze miejscowe środki z antybiotykiem, a jeżeli zajdzie taka konieczność natnie i oczyści ropień. 

Spuchnięte oko może być też objawem gradówki. Jest to przewlekły stan zapalny gruczołu tarczkowego powieki, do którego wystąpienia przyczynia się rozdęcie wywołane zablokowaniem ujścia gruczołu. Objawem choroby jest żółty guzek, pojawiający się przy powiece. Kolejny symptom to silne przekrwienie spojówki. W miarę postępu choroby, guzek powiększa się i powoduje dolegliwości bólowe. Czasami zdarza się, że dolegliwość ustępuje samoczynnie.

W celu przyspieszenia leczenia można stosować ciepłe okłady z rumianku i wykonywać delikatny masaż powieki. Jeżeli choroba nie ustępuje lub gdy wywołuje dolegliwości bólowe, należy udać się do okulisty. Lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyku (w celu opanowania stanu zapalnego). Jeżeli zajdzie taka konieczność, zmiana zostanie nacięta, a jej zawartość - wyłyżeczkowana. 

Opuchlizna oka może być wywołana przez czyrak oka. Mowa tu o stanie zapalnym mieszków włosowych brwi, spowodowanym zakażeniem bakteryjnym (najczęściej bakteriami z grupy gronkowców). W przebiegu choroby pojawia się zaczerwienienie oraz bolesny obrzęk powieki górnej. W miarę postępu schorzenia, skóra zmienionego chorobowo obszaru staje się blada i wyraźnie naprężona. Nieco później dochodzi do ewakuacji ropnej zawartości. Chory może odczuwać też niecharakterystyczne objawy ogólne, jak gorączka, dreszcze i uczucie rozbicia.

W przypadku zaobserwowania objawów czyraka nie należy zwlekać z wizytą u okulisty. Leczenie wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, miejscowej i ogólnej. 

Opuchnięta powieka może wskazywać na opryszczkę narządu wzroku. Dolegliwość ta najczęściej kojarzy się ze zmianami w obszarze warg, jednak wirus HSV-1 może zostać przeniesiony w okolice oka. Do takiej sytuacji dochodzi najczęściej w następstwie potarcia oka dłonią, która wcześniej miała kontakt z obszarem objętym stanem chorobowym. Wirus może zaatakować rogówkę i spojówkę, co w konsekwencji może doprowadzić do bliznowacenia tego obszaru, a nawet do utraty wzroku. W początkowej fazie choroba objawia się niewielkim zaczerwienieniem, świądem i mrowieniem. Później pojawiają się kolejne symptomy:

 • wypełnione płynem zmiany pęcherzykowe,
 • surowicza wydzielina,
 • niewielkie pęcherzyki w okolicach powiek,
 • silne dolegliwości bólowe w obszarze oka,
 • nadwrażliwość na światło,
 • stan zapalny spojówek, 
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • zaburzenia widzenia,
 • wyraźne zmętnienie oka.

W przypadku zaobserwowania objawów należy niezwłocznie udać się do okulisty (nie należy próbować leczenia na własną rękę). Jeżeli zmiany opryszczkowe objęły tylko niewielki obszar powieki (co zdarza się niezbyt często), lekarz może zadecydować o wdrożeniu leczenia miejscowego. Jeżeli choroba objęła rogówkę i/lub spojówkę, konieczna będzie terapia ogólna, w ramach której chowy przyjmuje leki zawierające acyklowir, walacyklowir lub famcyklowir.

Spuchnięte oko jest jednym z objawów półpaśca ocznego. Schorzenie dotyczy obszaru, który unerwia pierwszą gałąź nerwu trójdzielnego, czyli czoła, powieki oraz oczodołu. Początkowo pojawia się zaczerwienienie skóry i obrzęk, następnie na zmienionym chorobowo obszarze pojawiają się gródki, które ulegają przekształceniu do postaci pęcherzyków i krost. Po ewakuacji treści ropnej zmiany skórne zmieniają się w bolesne owrzodzenie. Dolegliwość może objąć tęczówkę, rogówkę i spojówkę.

Leczenie polega na przyjmowaniu przeciwwirusowych i przeciwbólowych. Nie należy odkładać wizyty u okulisty, bowiem nieleczony półpasiec może powodować wiele poważnych powikłań, jak bliznowacenie rogówki, zapalenie siatkówki i jaskra. W rzadkich przypadkach dochodzi do wystąpienia udaru mózgu.

Są pewne symptomy wskazujące na to, że Twój organizm starzeje się szybciej niż powinien. Sprawdź koniecznie, czy obserwujesz je u siebie!

Czy zbyt szybko się starzejesz? Zobacz, jakie objawy na to wskazują

Przyczyny obrzęku obu powiek

Spuchnięta powieka może wskazywać na zapalenie spojówek. Choroba może być wywołana przez czynniki niezakaźne, jak światło słoneczne, wiatr, dym, pył, zapalenie alergiczne, częsty niedobór snu czy nieskorygowana wada wzroku. Do wystąpienia zapalenia spojówek mogą doprowadzić też wirusy (adenowirusy), bakterie (rzeżączki, gronkowce, Chlamydia trachomatis). Dolegliwość może być następstwem chorób autoimmunologicznych – zespołu Sjogrena i zespołu Stevensa-Johnsona.

Wśród objawów schorzenia należy wymienić światłowstręt, zwężenie szpary powiekowej, łzawienie, opuchliznę powiek i silne przekrwienie spojówek. Leczenie jest uzależnione od czynnika wywołującego chorobę. Jeżeli dolegliwość wynika z przyczyn niezakaźnych, należy przerwać kontakt z czynnikiem doprowadzającym do jej wystąpienia. W przypadku etiologii zakaźnej okulista może zalecić antybiotykoterapię, miejscową lub ogólną.

W przypadku chorób autoimmunologicznych stosuje się leczenie objawowe tzw. sztucznymi łzami. Domowe sposoby na zapalenie spojówek to przede wszystkim przestrzeganie kilku restrykcyjnych zasad:

 • należy często prać pościel i ręczniki,
 • często myć dłonie,
 • nie pocierać oczu dłońmi,
 • zaprzestać nakładania makijażu i dbać o czystość soczewek kontaktowych.

Ponadto, należy unikać dymu tytoniowego, chronić oczy przed wiatrem i unikać gorących pomieszczeń. Do wystąpienia obrzęku powiek może przyczynić się zapalenie brzegów powiek. Choroba może objąć mieszki włosowe rzęs lub gruczoły powiekowe, a do jej wystąpienia przyczynia się łojotok i zakażenie gronkowcem. W przebiegu choroby, u nasady rzęs, pojawiają się twarde łuski, które pozostawiają owrzodzenia. Inne objawy to obrzęk powiek, wypadanie rzęs, przekrwienie spojówki, światłowstręt i łzawieni.

Leczenie polega na stosowaniu maści z antybiotykiem lub ze słabym steroidem. Ważne są też domowe zabiegi pielęgnacyjne. Należy stosować ciepłe okłady, które rozmiękczą zalegającą wydzielinę (ułatwi to jej usunięcie). Po zdjęciu okładu należy wykonać delikatny masaż powieki, a następnie usunąć wydobywającą się treść jałowym gazikiem. 

Obrzęk powiek często jest efektem alergii, miejscowej (np. wywołanej przez kosmetyki) lub uogólnionej reakcji alergicznej. Aby pozbyć się problemu, alergolog zaleci przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub steroidowych. Inne przyczyny spuchniętych powiek to:

 • zapalenie zatok,
 • zapalenie skórno-mięśniowe,
 • mononukleoza,
 • kłębuszkowe zapalenie nerek,
 • nadczynność tarczycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie