Skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny, Astry Zeneci i Johnson&Johnson. Tak działają! Skład, skutki uboczne, kiedy druga dawka
AstraZeneca
Z czego się składa?
Skład szczepionki AstraZeneca jest inny od opartych na mRNA produktach Pfizera i Moderny. W jej skład wchodzi adenowirus szympansi z sekwencją kodującą glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2. Została wytworzona w genetycznie zmodyfikowanych, ludzkich embrionalnych komórkach nerki (HEK) 293 oraz za pomocą technologii rekombinacji DNA. Produkt zawiera organizmy modyfikowane genetycznie (GMO).
Jak działa?
Szczepionka Astra Zeneca jest szczepionką wektorową, wykorzystującą nie koronawirusa, ale zmodyfikowanego adenowirusa. Wirusy te, atakujące drogą kropelkową, odpowiadają za infekcje górnych dróg oddechowych. W szympansim adenowirusie umieszczony został gen, wytwarzający białko "S" obecne na powierzchni wirusa SARS- CoV-2, którego wirus potrzebuje, aby dostać się do komórek organizmu człowieka. Dzięki szczepieniu nasz organizm uczy się rozpoznawać wroga.
Dla kogo?
Szczepionka przeznaczona jest dla osób dorosłych od 18 roku życia.
Początkowo uznawano, że nie powinny być nią szczepione osoby starsze. Ostatnio jednak "trendy" się odwróciły. Brytyjska agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych opublikowała rekomendacje, z których wynika, że AstraZeneca powinna trafiać głównie do osób po 40 roku życia. Jest to związane z ryzykiem powstawania zakrzepów, szczególnie u młodych kobiet, stosujących antykoncepcję hormonalną.