Sezon infekcji wirusowych w pełni. W jaki sposób powinniśmy zadbać o swój organizm?

Partnerem cyklu jest Reig Jofre
Katar, kaszel, gorączka i ogólne osłabienie organizmu to znane i widoczne objawy grypy czy COVID-19. Liczne dowody naukowe potwierdzają, że obok wywoływania dokuczliwych symptomów, wirusy grypy czy koronawirusy mogą mieć też negatywny wpływ na układ krążenia. Infekcja oddechowa może powodować zmiany i powikłania w organizmie, których warto uniknąć. Jak zatem o siebie zadbać?

Dlaczego wirusy oddechowe mogą być niebezpieczne dla serca?

Wirusy atakujące układ oddechowy, takie jak koronawirus SARS-CoV-2, ale także wirus grypy, wywołują stan zapalny wraz z jego objawami, takimi jak katar, ból gardła, kaszel, gorączka czy bóle mięśni i stawów. Badania dowiodły jednak, że powikłania zakażenia są częste również w przypadku mniej nasilonych objawów.

COVID-19 może powodować zmiany we wszystkich układach w ciele, nie tylko oddechowym, ale także nerwowym, pokarmowym czy moczowym, jak również wpływać negatywnie na układ krwionośny. Poprzez stan zapalny infekcja wywołuje zmiany w mikrokrążeniu krwi. Wykazano, że zwiększa agregację płytek, sprzyjając tworzeniu się mikrozakrzepów.

Przepływ krwi i agregacja płytek a COVID-19

Powikłania ze strony układu krążenia należą do jednych z najpoważniejszych komplikacji zdrowotnych w trakcie oraz po przebyciu COVID-19. Jest to związane głównie z wpływem wirusa na procesy krzepnięcia i agregacji płytek krwi oraz zaburzeń w jej prawidłowym przepływie.

Wpływ COVID-19 na układ krzepnięcia może obejmować zwiększoną produkcję cytokin zapalnych, zaburzenia parametrów krzepnięcia krwi, zwiększone stężenie D-dimerów i łagodną małopłytkowość. Obserwuje się zwiększoną liczbę mikrozakrzepów i nadaktywność płytek krwi związaną ze zwiększoną z ich spontaniczną agregacją.

Płytki krwi mogą pełnić krytyczne funkcje w związku z infekcją COVID-19. Dlatego niezmiernie ważne w czasie epidemii i sezonu infekcyjnego jest utrzymanie prawidłowej hemostazy i przepływu krwi. Może to być szczególnie istotne w przypadku grup ryzyka powikłań COVID-19, do których należąm.in. osoby starsze, osoby z chorobami przewlekłymi, osoby mieszkające na obszarach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, osoby z nadmierną masą ciała czy siedzącym trybem życia.

Jak o siebie zadbać? Rady dla ozdrowieńców

Co niezwykle istotne negatywne skutki krążeniowe COVID-19 związane z zakrzepami obserwowano także u ozdrowieńców w kilka tygodni, a nawet miesięcy po przebyciu choroby. Powrót do zdrowia po COVID-19 w niektórych przypadkach może trwać wiele miesięcy. Ozdrowieńcy powinni zwrócić szczególną uwagę na łagodzenie objawów long covid, jak również na prawidłową dietę, odpowiednią ilość snu i aktywności fizycznej. Zaleca się ponadto rzucenie palenia i ograniczenie spożycia alkoholu.

Warto skorzystać z rad ekspertów inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”, opracowanych specjalnie dla ozdrowieńców. Radzą oni, by regularnie mierzyć (i zapisywać) parametry, które są zaburzone w długim covid, i w przypadku odchyleń od normy skontaktować się z lekarzem:

  • tętno – powinno wynosić 60-75 uderzeń serca na minutę,
  • ciśnienie tętnicze – prawidłowe ciśnienie skurczowe (pierwsza wartość) nie powinno przekraczać 120-129 mmHg, a rozkurczowe – 80-94 mmHg,
  • częstotliwość oddychania – w spoczynku powinna wynosić 12-17 oddechów.

Lekarze ostrzegają też, że następstwem COVID-19 może być przewlekły ból w klatce piersiowej, który także wymaga konsultacji, podobnie jak utrzymujące się przez wiele miesięcy skutki, takie jak ból głowy, zaburzenia pamięci i koncentracji (tzw. „mgła mózgowa”), a także problemy ze snem, zaburzenia lękowo-depresyjne oraz wysypki skórne.

Po przebyciu infekcji warto szczególnie zadbać o zdrowy przepływ krwi i normalną, prawidłową agregację płytek. Dlatego, oprócz aktywności fizycznej i zdrowej diety, równie istotnym wsparciem mogą okazać się suplementy. Warto zwrócić uwagę na te preparaty, których działanie jest potwierdzone naukowo, a skład jest jak najbardziej naturalny. Dzięki temu, w bezpieczny sposób wspomagają one prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Wśród substancji wartych uwagi jest standaryzowany ekstrakt z otoczek żelowych pestek pomidora - STE , który zawiera 37 związków aktywnych, takich jak polifenole, izoflawonoidy i nukleotydy. Udowodniono, że zmniejsza on nadreaktywność płytek krwi i stany zapalne, a także może pomóc w zapobieganiu dysfunkcji śródbłonka. W badaniach spożycie produktu z tym ekstraktem powodowało zahamowanie agregacji płytek krwi nawet o 25 proc. względem stanu wyjściowego.

Wspomniany składnik STE ma unikatowy, odwracalny sposób działania. Jest bezpieczny dla żołądka, nie zwiększa ryzyka krwawień i może być stosowany z innymi preparatami. Dzięki temu doskonale sprawdzi się jako codzienne wsparcie zdrowego przepływu krwi i prawidłowego krążenia w okresie zwiększonego zachorowania na infekcje wirusowe.

Aby zwiększyć ochronę przed powikłaniami wymagającymi hospitalizacji i zgonem, dobrze też szczepić się przeciw COVID-19. Wbrew twierdzeniom ich przeciwników nie generują one ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Dodatkowe źródło: Jesteś ozdrowieńcem? Sprawdź na jakie objawy post-COVID zwrócić szczególną uwagę, Nauka przeciw pandemii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie