Rodzaje wag laboratoryjnych

Materiał informacyjny DANLAB
Wagi laboratoryjne są sprzętem dedykowanym między innymi laboratoriom, branży farmaceutycznej, chemicznej oraz kosmetycznej. Wykorzystuje się je również w placówkach naukowych, w których niezbędne jest precyzyjne określenie mas próbek. Są to przyrządy specjalistyczne o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego i gwarantujące perfekcyjne pomiary. Istnieją różne rodzaje wag laboratoryjnych o różnym stopniu dokładności pomiarów i nośności, które umożliwiają ich podział na różnego rodzaju typy.

Z uwagi na precyzyjność pomiarów i dopuszczalne parametry obciążenia wagi laboratoryjne dzielą się na:

 • wagi techniczne,
 • analityczne,
 • półmikroanalityczne,
 • mikroanalityczne
 • i ultramikroanalityczne.

Wagi techniczne cechują się dużą nośnością i mniejszym stopniem dokładności, wynoszącym przeważnie 0,1 grama. Mogą występować w wersji stacjonarnej lub przenośnej. Ponadto mogą mieć konstrukcję wiszącą, a nawet kieszonkową. Mogą być też wyposażone w szalkę odłączaną lub przymocowaną na stałe wykonaną ze stali nierdzewnej lub innego charakteryzującego się wysoką odpornością materiału. Wykorzystuje się je do szybkiego wykonywania pomiarów w laboratoriach przemysłowych i w laboratoriach, w których ważeniu poddaje się zwierzęta.

Wagi analityczne

Wagi analityczne cechują się przede wszystkim dużo większym stopniem dokładności ze skalą już od 0,01 grama. Posiadają też dużo mniejszą nośność niż wagi techniczne. Dopuszczalne obciążenie wynosi z reguły 220 do 320 gramów. W wyjątkowych przypadkach do 1 kg. Zbudowane są na zasadzie dźwigni równoramiennej, a ponieważ są to bardzo czułe urządzenia, mają wbudowane szklane komory przeciw podmuchowe z otwieranymi drzwiczkami. Wykorzystuje się je przeważnie w przemyśle farmaceutycznym.

Wagi półmikroanalityczne

Wagi półmikroanalityczne działają z dokładnością do 0,001 grama i mają nośność do 1 kg. Ich układ ważenia jest ultradokładny i bardzo wrażliwy na wstrząsy, drgania, podmuchy, a nawet na zmiany temperatur. Dlatego mają obudowę z tworzywa, która stanowi zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami. Są to wagi specjalistyczne, które wzbogacono o szereg funkcji takich jak:

 • ważenie procentowe
 • czy dynamiczne,
 • a nawet czynność sumowania.

Ponadto wagi tego typu mają dodatkowe złącza i porty komunikacyjne przeznaczone do podłączenia urządzeń zewnętrznych takich jak komputer i drukarka. Z uwagi na wysoki poziom dokładności wykorzystywane są w laboratoriach, w których ważone są bardzo małe ilości substancji.

Wagi mikroanalityczne

Wagi mikroanalityczne cechują się dokładnością na poziomie 0,0001 grama. Natomiast ich zakres ważenia nie przekracza 1 kg. Wyposażono je w funkcje gęstości i możliwość połączenia z komputerem i drukarką. Ponieważ są to wagi o bardzo wysokim stopniu czułości, korzystanie z nich możliwe jest w pokojach wagowych, które są monitorowane pod kątem temperatury, wilgoci i ciśnienia. Wagi mikroanalityczne stosuje się w laboratoriach, do ważenia bardzo małych próbek bezpośrednio w większych naczyniach laboratoryjnych.

Wagi ultramikroanalityczne

Są to wysokiej klasy urządzenia, które dokonują pomiarów z dokładnością do 0,0001 grama, a ich zakres ważenia wynosi maksymalnie 100 gramów. Są to najdokładniejsze wagi laboratoryjne. Mają wbudowane funkcje:

 • zliczania i przeliczania gęstości,
 • przekazywania danych do komputera
 • i obsługę za pomocą programów komputerowych.

Stosuje się je przede wszystkim w laboratoriach o profilu farmaceutycznym i przy produkcji leków.

Wybór wagi laboratoryjnej

Doboru wagi laboratoryjnej należy dokonywać przede wszystkim pod kątem specyfiki, dokładności pomiaru i wagi ważonej substancji. Szczególną uwagę należy również zwrócić na stabilność urządzenia i zastosowane osłony. Istotnym aspektem wyboru jest też zapisana na tabliczce znamionowej temperatura, w jakiej może pracować waga.

Wysokiej klasy urządzenia dostępne są w filmie DANLAB, która pod linkiem: https://danlab.pl/nasze-produkty/badania-wlasciwosci/wagi-laboratoryjne/ oferuje między innymi wagi:

 • analityczne,
 • precyzyjne,
 • wagosuszarki
 • i wagi hydrostatyczne.

Firma DanLab posiada kilkunastoletnie doświadczenie w branży laboratoryjnej, jest gwarancją dostarczania kompleksowych rozwiązań i obsługi na najwyższym możliwym poziomie. Natomiast dzięki szerokiej ofercie produktowej zatrudniona w firmie kadra specjalistów może zaproponować indywidualną ofertę dopasowaną pod konkretne potrzeby klienta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia