Problemy ze słuchem. Część 2. Jak często trzeba badać słuch? Czy badanie słuchu jest bolesne? Dla kogo przeznaczone są aparaty słuchowe?

Materiał informacyjny firmy Bernafon
Wbrew obiegowej opinii problemy ze słuchem nie dotykają wyłącznie seniorów. Poznaj objawy, których pod żadnym pozorem nie można bagatelizować, gdyż mogą świadczyć o rozwijającym się niedosłuchu. Dowiedz się, dlaczego nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty i jakie korzyści oferują aparaty słuchowe.

Problemy ze słuchem mogą spotkać każdego, niezależnie od wieku. Szczególnie czujne powinny być jednak osoby, które:

 • mają w rodzinie osoby niedosłyszące,
 • są narażone na kontakt z dużym natężeniem hałasu,
 • zauważyły, że nie słyszą dźwięków, które niegdyś były słyszalne (np. tykanie zegarka),
 • coraz częściej muszą prosić osoby, z którymi rozmawiają o powtórzenie wypowiedzi.

Jak często należy badać słuch?

Profilaktyczne badanie słuchu powinno znaleźć się - podobnie jak regularne wizyty u dentysty czy okulisty - w naszym kalendarzu niezbędnych, regularnych badań u specjalistów. Badanie słuchu powinien wykonywać regularnie każdy, niezależnie od wieku, średnio co dwa lata, począwszy od najmłodszych lat. U osób po 55-60 roku życia słuch powinien być badany raz na rok, co ma związek z naturalnym procesem starzenia organizmu, który może wpływać na pogorszenie jakości słyszenia.

Czy badanie słuchu boli?

Badania słuchu w żadnym wypadku nie powinniśmy się bać. To właśnie dzięki niemu możliwa jest ocena poziomu naszego słyszenia. Badania słuchu są szybkie i całkowicie bezbolesne. Właściwe badanie rozpoczyna się otoskopią ucha, czyli oględzinami kanału słuchowego. Podczas oględzin ucha używa się otoskopu – narzędzia, które można opisać jako połączenie latarki oraz lupy powiększającej.

Następnie przechodzi się do badania właściwego, czyli testu audiometrycznego. Badanie to realizuje się w warunkach ciszy – poprzez słuchawki prezentuje się osobie badanej tony o różnej głośności oraz wysokości. Zadanie osoby badanej polega na poinformowaniu o słyszeniu danego dźwięku.

W niektórych przypadkach badanie słuchu może również obejmować test rozumienia mowy (wtedy przez słuchawki odtwarza się różne wyrazy) lub tympanometrię, czyli ocenę stanu ucha środkowego.

Większość badań wykonuje się osobno dla ucha prawego i lewego. Badanie słuchu z reguły nie trwa dużej niż kilka, kilkanaście minut.

Gdzie można zbadać słuch za darmo?

W Polsce istnieje wiele miejsce, gdzie badania słuchu można wykonać zupełnie bezpłatnie:

 • w punktach Protetyki Słuchu (bez skierowania),
 • przychodniach i gabinetach specjalistycznych,
 • poprzez badanie w internetowym teście słuchu testy internetowe należy traktować jednak jako wskazówkę i należy skonsultować się ze specjalistą,
 • możesz również, tutaj umówić się na bezpłatne badanie słuchu w całej Polsce (bez skierowania).

Pierwsze objawy problemów ze słuchem

Problemy ze słuchem zaczynać mogą się całkiem niewinnie. Jeśli podejrzewasz, że ten problem może dotyczyć Ciebie osobiście, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Jako wskazówkę do dalszego postępowania można użyć następujących pytań:

 1. Czy uważasz, że ludzie, z którymi rozmawiasz mówią niewyraźnie lub zbyt cicho?
 2. Czy podczas oglądania telewizji musisz zwiększać głośność, aby lepiej słyszeć?
 3. Czy zdarza się Tobie prosić znajomych, aby powtórzyli to, co powiedzieli?
 4. Czy obserwujesz twarz i usta swoich rozmówców, aby zrozumieć, co do Ciebie mówią?
 5. Czy gorzej słyszysz takie dźwięki jak np. śpiew ptaków, dzwonek u drzwi, telefon, szept?

Pytania zawarte powyżej stanowią fragment internetowego testu słuchu, który może posłużyć za wstępną ocenę kondycji naszego słuchu.

Do jakiego lekarza udać się w przypadku wady słuchu?

Jeśli obserwujesz u siebie pogorszenie słuchu, skontaktuj się niezwłocznie z lekarzem. Specjalistą odpowiedzialnym za gardło, nos i uszy jest otolaryngolog. I to właśnie do niego należy się zgłosić w chwili, gdy pojawią się pierwsze dolegliwości związane z pogorszeniem słyszenia.

Diagnoza i co dalej?

Wczesne wykrycie i rozpoznanie wady słuchu jest kluczowe dla rozwoju umiejętności mówienia i słuchania u dzieci. Podobnie, precyzyjna i szybka diagnoza u osób starszych pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia lub metod korekcji niedosłuchów. Najprostszą, najbardziej popularną i najskuteczniejszą metodą korekcji ubytków słuch są aparaty słuchowe.

Kiedy konieczną są aparaty słuchowe?

Aparaty słuchowe są specjalistycznymi produktami medycznymi służącymi do korekcji niedosłuchów. Aparaty słuchowe są dobierane oraz dopasowywane przez protetyków słuchu. Aparaty stanowią nieinwazyjną metodę skorygowania niedosłuchu, która wymaga jednak odpowiedniego dostosowania i przyzwyczajenia się użytkownika. Dostępne na rynku aparaty słuchowe są niezwykle estetyczne w dopasowaniu, wygodne i zdecydowanie podnoszą komfort życia niedosłyszącego, jak i jego bliskich. W większości przypadków aparaty słuchowe umożliwiają przywrócenie normalnego lub prawie normalnego słyszenia podczas ich używania.

Nowoczesne aparaty słuchowe

Najnowsze urządzenia poprawiające jakość słyszenia występują w wielu modelach i kolorach. Obecnie dostępne na rynku aparaty słuchowe współpracują z aplikacjami i akcesoriami bezprzewodowymi oraz są niezmiernie łatwe w użyciu. Dzięki wysokiej jakości wykonania gwarantują długą żywotność i działają niezawodnie.

Obecnie oferowane aparaty słuchowe odpowiadają nie tylko różnym ubytkom słuchu oraz preferencjom użytkowników, ale również proponowane są w różnych klasach cenowych. Klasa „premium” przeznaczona jest dla użytkowników, którzy są zainteresowani tylko najlepszymi rozwiązaniami oraz doskonałym słyszeniem w każdych warunkach. Z drugiej strony, aparaty słuchowe należące do bardzo popularnej klasy „ekonomiczne” oferują najważniejsze funkcje i możliwości droższych aparatów.

Problemy ze słuchem. Część 2. Jak często trzeba badać słuch? Czy badanie słuchu jest bolesne? Dla kogo przeznaczone są aparaty słuchowe?

W odróżnieniu od tzw. wzmacniaczy słuchu, przepisywane przez lekarza aparaty słuchowe:

 • są produktami medycznymi oraz posiadają odpowiednie certyfikaty
 • w większości przypadków są wykonywane na podstawienie tzw. wylewu z ucha, dzięki czemu pewnie i komfortowo „trzymają” się naszego kanału słuchowego lub małżowiny,
 • ich wzmocnienie jest precyzyjnie ustawienie przez specjalistę w oparciu o badanie słuchu,
 • ustawienia aparatu są odpowiednio dobierane w aspekcie oczekiwań użytkownika, jego wieku, doświadczeń, otoczeni dźwiękowych.
 • firmy zajmujące się doborem i dopasowaniem aparatów słuchowych oferują tzw. 5-letnią opiekę akustyczną obejmującą np. bezpłatne sesje przestrajania aparatu słuchowego (w przypadku zmiany ubytku słuchu lub preferencji użytkownika).

Poprawnie dobrane i dopasowane aparaty umożliwiają:

 • naturalne słyszenie różnych dźwięków o różnej głośności,
 • nie tylko słyszenie mowy, ale jej rozumienie w wielu otoczeniach dźwiękowych,
 • możliwość odbywania rozmów telefonicznych, bezproblemowego oglądania TV,
 • komfort w hałaśliwych środowiskach akustycznych,
 • najwyższą jakość odbioru innych dźwięków, np. muzyki,
 • naturalne słyszenie przestrzenne, w tym słuchową orientację w przestrzenni (co bardzo duże znaczenie np. na ruchliwej ulicy),
 • wiele aparatów słuchowych pełni również niezmiernie ważną rolę w łagodzeniu tzw. szumów usznych, które bardzo często współwystępują z niedosłuchami.

Warto też zauważyć, że wiele gabinetów protetyki słuchu oferuje nie tylko bezpłatne badania słuchu, ale również możliwość wypożyczenia i testowania aparatów słuchowych przez użytkownika w domu, pracy i innych warunkach. Testowanie aparatów nie wiąże się z koniecznością ich zakupu.

Osoby zainteresowane „przetestowaniem” aparatów oraz doświadczeniem korzyści, jakie one oferują zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 500 014 514.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie