Potrzebna krew ratująca życie! Narodowe Centrum Krwi informuje o niskich rezerwach i zachęca do jej oddawania

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Krew może oddać każda osoba w wieku 18-60 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków.
Krew może oddać każda osoba w wieku 18-60 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków. YakobchukOlena/Getty Images
Udostępnij:
Narodowe Centrum Krwi informuje o zmniejszonych rezerwach krwi. Wszystkie grupy są przyjmowane, jednak według aktualnych danych najmniejsze rezerwy dotyczą O RhD-, O RhD+, A RhD- oraz B RhD-. Oddając krew ratujesz życie nawet 3 osób! Można ją zdać w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Spis treści

Oddając krew ratujesz życie drugiego człowieka

W czasie pandemii rezerwy krwi uległy zmniejszeniu, ponieważ znacznie mniej osób decydowało się na jej oddanie. Narodowe Centrum Krwi (NCK) i Ministerstwo Zdrowia zachęcają, aby ochotnicy udali się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w celu oddania tego życiodajnego płynu.

– Krwiodawcy – potrzebna jest krew! W związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią i wzrastającym zapotrzebowaniem ze strony szpitali na krew i jej składniki, zwracamy się do wszystkich osób, które mogą ofiarować krew dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Zgłaszajcie się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wasza pomoc jest teraz bardzo potrzebna – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Krew i wszystkie jej składniki to w niektórych sytuacjach jedyna szansa na uratowanie życia. Niestety krwi nie można wyprodukować, a jedynym jej źródłem jest drugi człowiek. Z informacji NCK wynika, że jedna jednostka krwi może uratować życie 3 osób.

Rezerwy krwi – której grupy brakuje najbardziej?

Narodowe Centrum Krwiodawstwa zaznacza, że każda grupa krwi jest pożądana, dlatego przyjmują wszystkie. Jednak z medycznego punktu widzenia najbardziej oczekiwaną jest O RhD-, ponieważ w nagłych wypadkach to właśnie ta grupa może być przetoczona każdemu biorcy.

Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jakich grup brakuje najbardziej? Według danych NCK z 25.02.2022 godz. 09:15 wynika, że w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje szczególnie czterech grup krwi: O RhD-, O RhD+ , A RhD- oraz B RhD-. Informacje o rezerwach aktualizowane są codziennie.

Kto i gdzie może oddać krew?

Krew można oddać w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jest to proces bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu.

Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi.

RCKiK wdrożył procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców, które opierają się na zebraniu wywiadu, czy dana osoba mogła mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Dodatkowo podczas pobierania krwi zachowane są wszelkie środki bezpieczeństwa, a personel wyposażony jest w środki ochrony osobistej.

Kto może oddać krew? Może zdać ją każda osoba w wieku 18-60 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków.

Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 26 stycznia 2021 r., osoby oddające krew mają prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi lub jej składników – pierwszy w dniu oddania, a drugi następnego dnia.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie