Spis treści
Po jakich objawach poznać marskość wątroby?
Marskość wątroby jest postępującym schorzeniem, które może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jej miąższu. Choroba dotyka zdecydowanie częściej mężczyzn niż kobiet.
Zapadalność na marskość wątroby w Polsce wynosi około 200-300 przypadków na 100 tysięcy osób, a rocznie umiera na nią ok. 1200 Polaków.
Marskość spowodowana jest procesem bliznowacenia, które doprowadza do włóknienia miąższu wątroby i zakłóca jej prawidłowe funkcjonowanie. Narząd zaczyna coraz wolniej pracować, a z czasem dochodzi do jego niewydolności.
Początkowo marskość wątroby może nie wywoływać żadnych objawów, jednak wraz z rozwojem choroby pojawiają się zmęczenie, podwyższona temperatura ciała oraz spadek apetytu.
Leczenie marskości jest dość trudne, ponieważ nie ma możliwości odwrócenia powstałych wcześniej zmian. Nie należy zatem lekceważyć nawet najmniejszych symptomów, mogących świadczyć o niewydolności tego narządu. Do innych objawów marskości wątroby zalicza się:
- żółtaczkę – zażółcenie białek oczu, skóry oraz błon śluzowych,
- rumień dłoni – występuje na wewnętrznej stronie dłoni,
- świąd skóry – szczególnie w okolicy tułowia,
- zwiększona pigmentacja skóry,
- wodobrzusze – znaczne powiększenie się obwodu brzucha,
- poszerzenie naczyń krwionośnych na brzuchu,
- nadmierne owłosienie łonowe u kobiet, wypadanie włosów łonowych u mężczyzn,
- ból w okolicy prawego żebra,
- obrzęk ślinianek,
- wygładzenie powierzchni języka.
Jakie są objawy wirusowego zapalenia wątroby?
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to choroba zakaźna wywołana przez wirusy. Wyróżnia się 6 postaci, z czego najpopularniejsze są B i C. Z danych WHO wynika, że rocznie na WZW umiera około 1,4 mln ludzi na świcie, z czego 96 proc. na WZW B lub WZW C.
Szacuje się, że w Polsce zakażonych WZW typu C jest 200 tys. osób, a rocznie przybywa 2500-3500 nowych przypadków.
Wyróżnia się dwie postaci WZW typu C – ostrą i przewlekłą. W 15-45 proc. przypadków ostrego zapalenia wątroby dochodzi do samoistnej eliminacja wirusa, a u pozostałych chorych rozwija się przewlekłe WZW. Główny Urząd Statystyczny (GUS) wykazał, że rocznie w Polsce odnotowuje się średnio 116 zgonów z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Zakażenie wirusem zapalenia wątroby zazwyczaj przebiega bezobjawowo, z tego względu chorobę często nazywa się „cichym zabójcą” lub „skrytym zabójcą”, a dolegliwości pojawiają się najczęściej przy zaawansowanym stadium choroby. Symptomy, które mogą świadczyć o ostrym WZW typu C:
- gorączka,
- utrata apetytu,
- zmęczenie,
- mdłości i wymioty,
- ból brzucha,
- ciemna barwa moczu,
- odbarwione, jasne stolce,
- bóle mięśni i stawów,
- żółte zabarwienie gałek ocznych.
Objawy raka wątroby
Rak wątrobowokomórkowy (HCC) jest nowotworem złośliwym, na którego rozwój wpływa wiele czynników, takich jak palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu czy zakażenie wirusem HCV.
Rocznie na świecie rozpoznaje się około miliona nowych przypadków zachorowań na HCC, z czego 80 proc. dotyczy krajów azjatyckich. W Europie choroba rzadko jest diagnozowana przed 50. rokiem życia.
W Polsce rocznie rozpoznaje się około 3 tys. nowych przypadków HCC.
Rak wątrobowokomórkowy najczęściej rozwija się u osób z marskością wątroby, wywołaną wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C. HCC często przebiega bezobjawowo, szczególnie na początku choroby. Po wieloletnim i utajonym wzroście pacjenci mogą zgłaszać niecharakterystyczne objawy, w szczególności bóle brzucha, wzdęcia oraz biegunki.
Do innych objawów raka wątroby można zaliczyć:
- wodobrzusze,
- skurcze mięśni, szczególnie w godzinach nocnych,
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- łupież okrągły,
- pęcherzycę liściastą (występowanie pęcherzy na skórze),
- porfirię (ból brzucha w okolicy pleców i pachwin, nudności, wymioty, zaparcia, nadciśnienie, tachykardia, pocenie, bladość, gorączka).
Choroby wątrobowe są trudne do zdiagnozowania, ponieważ u większości chorych występują niespecyficzne dolegliwości, mogące przypominać inne jednostki chorobowe. Ważne jest zatem, aby w przypadku wystąpienia niepokojących objawów udać się do lekarza specjalisty, w celu poszerzenia diagnostyki.
Zobacz, jakich produktów należy unikać przy chorej wątrobie
Co szkodzi wątrobie? Oto produkty, których lepiej unikać. Dl...
- Wirusowe zapalenie wątroby typu C GOV
- Rak wątrobowokomórkowy – epidemiologia i leczenie Przegląd Epidemiologiczny
- Rocznik demograficzny Główny Urząd Statystyczny
- Pierwotna żółciowa marskość wątroby – najczęściej występująca choroba autoimmunologiczna wątroby Studia Medyczne
Sprawdź, jakie objawy mogą wystąpić w marskości wątroby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?