Białe plomby wykonane ze światłoutwardzalnego kompozytu to nowoczesne rozwiązanie, które jest dostępne od lat, jednak wciąż popularne są te czarne z amalgamatu. Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, białe plomby przysługują jedynie w pierwszych trzech zębach przednich górnych i dolnych. Tymczasem amalgamatowe wypełnienia stomatologiczne ma całkowicie zniknąć z rynku.
„W czerwcu Ministerstwo Zdrowia wysłało do AOTMiT prośbę, by oceniła, czy warto usunąć amalgamat ze świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych przez NFZ. Kilka dni temu Agencja zaopiniowała takie rozwiązanie pozytywnie. Jak argumentowała, amalgamat dentystyczny stosowany do wypełnień ubytków próchniczych jest mieszaniną rtęci, stopu srebra, cyny i miedzi. A rtęć jest substancją niebezpieczną w przypadku dzieci i ciężarnych, może też stanowić zagrożenie dla osób z nią pracujących i dla środowiska” – informuje „DGP”.
Gazeta dodaje, że usunięcie surowca zawierającego rtęć jest następstwem przyjęcia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2017 r., które zabrania państwom członkowskim stosowania amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów u dzieci i młodzieży do 15 r.ż. oraz kobiet w ciąży i karmiących, jak również zaleca całkowite wycofanie amalgamatu stomatologicznego do 2030 roku.
„AOTMiT w rekomendacji dla Ministerstwa Zdrowia pisze, że w Polsce należałoby usunąć w ogóle stosowanie amalgamatu, ale tylko pod warunkiem, że nie ograniczy to dostępności do leczenia. Czyli musi się to łączyć z zastąpieniem tych plomb innymi” – czytamy. (PAP)
mchom/ mhr/ arz
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?