Pigułki na COVID-19? Są wyniki badań laboratoryjnych

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Pigułka na COVID-19 nie chroni przed zakażeniem, ale może pomóc osobom, które już zachorowały.
Pigułka na COVID-19 nie chroni przed zakażeniem, ale może pomóc osobom, które już zachorowały. Fot. Pixabay
O wynikach najnowszych badań poinformował w weekend prezes i dyrektor naczelny firmy Pfizer. Jak stwierdził w wywiadzie dla agencji informacyjnej Bloomberg Albert Bourla, tabletka przeciwko COVID-19 może znacząco obniżyć liczbę hospitalizacji oraz zgonów związanych z zachorowaniami na koronawirusa.

Pigułki na COVID-19. Co potrafi lek o nazwie Paxlomid?

Nowy lek o nazwie Paxlomid – stworzony przez amerykański koncern Pfizer – nie będzie chronić przed zakażeniem koronawirusem, ale ma pomagać w leczeniu osób, które będą przechodzić chorobę związaną z COVID-19. W pierwszej kolejności będą z niego mogli skorzystać najprawdopodobniej pacjenci w Stanach Zjednoczonych.

Według Pfizera tabletka może ograniczyć konieczność hospitalizacji oraz liczbę zgonów spowodowanych koronawirusem łącznie o 89 procent. Wcześniej zapowiedź wprowadzenia na rynek podobnego leku – Mulnopiraviru – zgłosiło niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Merck.

Jak poinformowano, w czasie badań wykonanych na grupie 775 pacjentów wykazano „przytłaczającą skuteczność” tabletki. W związku z tym Pfizer zdecydował o wstrzymaniu dalszego naboru osób do kolejnych badań i przyspieszeniu działań mających na celu zgłoszenie leku do autoryzacji przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Tylko szczepionka chroni przed koronawirusem, ale pigułka też pomoże

– Nie jestem w stanie opisać, jak bardzo to osiągnięcie zbliża nas do zwycięstwa nad pandemią – powiedział w rozmowie z amerykańską telewizją CNN Albert Bourla. – Oczywiście podstawowym środkiem przeciwdziałającym rozwojowi pandemii są szczepienia. Ale do szpitali na całym świecie wciąż trafia bardzo dużo osób, placówki medyczne są przepełnione. Tabletka przeciwko COVID-19 nie uchroni nikogo przed zakażeniem, ale pozwoli zmniejszyć liczbę hospitalizowanych – podkreślił prezes i dyrektor naczelny Pfizera.

To, że nowy lek nie stanowi zabezpieczenia przed zakażeniem, podkreślają także eksperci. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore, regularnie publikującego zestawienia światowe statystyki zgonów z powodu COVID-19, szczepionki i tabletki przeciwko koronawirusowi w razie potrzeby powinny być stosowane jednocześnie.

– Dostajemy do ręki zestaw narzędzi, który pozwoli nam w dużo większym stopniu panować nad pandemią. Być może sytuacja uspokoi się na tyle, że nie będziemy jej traktować jako nadzwyczajnej – stwierdził w rozmowie z amerykańskimi dziennikarzami doktor Amesh Adalja. – Wydaje się, że wyzwanie, które rzucamy wirusowi dzięki nowym lekom, może przynieść bardzo obiecujące rezultaty – zaznaczył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pigułki na COVID-19? Są wyniki badań laboratoryjnych - Portal i.pl

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia