Otyłość wśród dzieci to jeden z większych problemów zdrowotnych. Druzgocące raporty Fundacji „Słoneczna Przyszłość”

Paula Goszczyńska
Pixabay
- Podczas badań USG w kierunku profilaktyki nowotworowej, wykonywanych przez buską Fundację „Słoneczna Przyszłość” oraz w dostępnych raportach z badań można zauważyć, że otyłość u dzieci jest jedną z najczęstszych dolegliwości tych czasów – poinformowała Anna Korczyńska-Wieloch, prezeska wspomnianej fundacji. Rozmawiamy o tym, dlaczego dane są tak złe.

Zamieściła Pani wpis na temat tego, że otyłość wśród dzieci to jeden z większych problemów zdrowotnych naszych czasów. Skąd takie wnioski?
Fundacja „Słoneczna Przyszłość” z siedzibą w Busko-Zdroju na wykonanych prawie 5 tys. badań zarejestrowała ponad 20 proc. dzieci ze znaczną otyłością. Ta przypadłość ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie dziecka, w tym naukę. Bardzo ważne jest, abyśmy my, jako dorośli, zwracali szczególną uwagę na to, co podajemy dzieciom do jedzenia, z czego jest złożony posiłek oraz jaka jest jego wartość kaloryczna i odżywcza.

Skąd wziął się taki wzrost otyłości wśród dzieci?
Z wywiadów wynika, że bardzo duży wpływ mają na to wzorce żywieniowe. Chodzi tutaj zarówno o jakość dostarczanych posiłków, jak też ilość. Wysokoprzetworzone produkty nigdy nie idą w parze ze zdrowym stylem życia. Dostarczają młodym organizmom nadmiaru kalorii, a przy tym bardzo małej wartości energetycznej.

Jak można temu zaradzić?
Przede wszystkim ważne jest dostarczanie dzieciom takiej ilości produktów żywieniowych, o takiej wartości, aby mogła ona mieć pokrycie w dziennej dawce zapotrzebowania kalorycznego u dziecka. Należy pilnować, żeby nie dostarczać najmłodszym nadwyżek kalorycznych, a przy okazji ułatwić im dostęp do: sportu, rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Czy pandemia miała wpływ na zwiększenie otyłości wśród dzieci?
Zdecydowanie tak. Zwróćmy uwagę na to, że w pewnym momencie nastąpiło zamknięcie obiektów sportowych, z których to korzystanie było dla wielu dzieci codziennością. Doszło do tego, że nasze pociechy przez cały dzień przebywały w domu, bez kontaktu z rówieśnikami, bez żadnej aktywności fizycznej. Później, gdy wszystko mniej więcej wróciło do normy, chęci do powrócenia do poprzedniej aktywności były już mniejsze.

Fundacja „Słoneczna Przyszłość” prowadzi

Tak. Serdecznie zapraszam do zgłaszania się do badań w kierunku wykluczenia nowotworów u dzieci. Z takich badań można korzystać bezpłatnie, a nasza fundacja organizuje je w wielu miejscowościach. Aktualną trasę warto sprawdzać na naszej stronie internetowej, fsp.busko.pl. Zachęcamy również do przekazania 1 procenta podatku na profilaktykę onkologiczną w ramach akcji „Kocham, więc badam”, KRS 0000501494.

Więcej na temat inicjatywy „Kocham, więc badam”: fsp.busko.pl/komu-pomagamy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Słodycze słodycze słodycze a jak nie słodycze to przetworzona żywność z cukrem. Nawet wędliny mają cukier. Mądrzy rodzice sobie poradzą i ich dzieci nie będą otyłe
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia