Nowy objaw Omikronu u dzieci można pomylić z rzadką chorobą. Jak się objawia i czy jest niebezpieczny?

Monika Góralska
Monika Góralska
Świszczący, „szczekający” kaszel jako nowy objaw Omikronu występuje głównie u małych dzieci.
Świszczący, „szczekający” kaszel jako nowy objaw Omikronu występuje głównie u małych dzieci. madhourse/123rf.com
Nowy symptom zakażenia wariantem Omikron u dzieci może wydawać się rodzicom przerażający i nasuwać skojarzenia z rzadką chorobą jaką jest krup. Lekarze uspokajają jednak, że w większości przypadków nie jest on niebezpieczny.

Spis treści

Objawy Omikronu u dzieci

Wśród objawów Omikronu u dzieci występują symptomy przypominające przeziębienie takie jak:

  • podwyższona temperatura,
  • bóle głowy i mięśni,
  • katar,
  • osłabienie i zmęczenie.

Mogą pojawić się również bóle brzucha, brak apetytu, nudności i wymioty oraz wysypka. Obecnie zauważono kolejny objaw Omikronu u dzieci, a mianowicie męczący kaszel. Nie jest to jednak zwykły kaszel, jaki towarzyszy przeziębieniu, różni się on również od kaszlu występującego u dorosłych chorujących na COVID-19.

Zobacz także:

„Szczekający” kaszel to nowy objaw Omikronu u dzieci

Charakterystyczny kaszel, który pojawia się u małych dzieci z pozytywnym wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2 w wersji Omikron przypomina szczekanie psa lub dźwięki wydawane przez fokę. Tak określają go amerykańscy lekarze, którzy zauważyli ten objaw u dzieci w wieku poniżej 5. roku życia zakażonych Omikronem. Ostry i świszczący kaszel lekarzom nasunął skojarzenie z inną chorobą zakaźną jaką jest krup, który atakuje górne drogi oddechowe u dzieci w wieku od 6. miesiąca do 5. roku życia.

Lekarze zauważają, że Omikron, w przeciwieństwie do poprzednich wariantów koronawirusa takich jak Alfa czy Delta, ma tendencję do infekowania górnych dróg oddechowych, a nie niżej osadzonych płuc. Dodatkowo u małych dzieci drogi oddechowe są dużo węższe niż u dorosłych. Dlatego, gdy w czasie infekcji dochodzi do ich obrzęku spowodowanego stanem zapalnym, zostają bardzo mocno zwężone. Z trudem przedostające się przez nie powietrze w czasie kaszlu wydaje charakterystyczny dźwięk przypominający szczekanie.

Krup – co to za choroba?

Krup, inaczej błonica to ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Jest to wirusowa choroba wieku dziecięcego, która najczęściej występuje u maluchów w wieku od 6. miesiąca do 5.-6. roku życia. Najczęściej wywołuje ją wirus paragrypy typu I, ale może do niej doprowadzić także zakażenie wirusem RSV, grypy, rhinowirusem czy enterowirusem. Przenosi się drogą kropelkową i kontaktową, a do najczęstszych jej objawów należą:

  • szczekający kaszel,
  • świszczący i ciężki oddech,
  • chrypka,
  • duszności,
  • stan podgorączkowy,
  • ból gardła,
  • powiększenie migdałków podniebiennych i węzłów chłonnych,
  • obrzęk krtani,
  • drętwienie szyi.

W przebiegu choroby mogą pojawić się groźne powikłania takie jak zapalenie płuc czy tchawicy. Krup leczy się za pomocą kortykosteroidów, a w ciężkich przypadkach konieczna może być także intubacja w celu udrożnienia dróg oddechowych.

Lekarze uspokajają jednak rodziców, ponieważ mimo dość przerażających objawów infekcja wariantem Omikron u dzieci ma zwykle łagodny przebieg. Należy jednak zawsze zachować czujność, bo zakażenie u tak małych dzieci z łatwością może przenieść się w głąb układu oddechowego i zaatakować również oskrzela lub płuca. W przypadku pojawienia się szczekającego kaszlu lub innych objawów infekcji u dziecka poniżej 5. roku życia zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia