Nowy lek na raka piersi szansą dla chorych? Badania wskazują, że jest skuteczny w leczeniu agresywnego nowotworu z przerzutami

Monika Góralska
Monika Góralska
Lek trastuzumab deruxtecan ma być skuteczniejszą alternatywą w leczeniu agresywnego raka piersi z przerzutami.
Lek trastuzumab deruxtecan ma być skuteczniejszą alternatywą w leczeniu agresywnego raka piersi z przerzutami. dolgachov/123rf.com
Udostępnij:
Rak piersi jest najczęstszym i najbardziej śmiertelnym nowotworem wśród kobiet na całym świecie. W Polsce co roku umiera na niego średnio 6 tys. kobiet. Hiszpańscy naukowcy opracowali lek, który u ponad 75 proc. badanych kobiet zatrzymał postęp agresywnej postaci nowotworu piersi z przerzutami.

Naukowcy z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie odkryli lek na raka piersi, który aż u ponad 75 proc. badanych kobiet z agresywnym rakiem piersi z przerzutami (HER2-dodatni) zatrzymał postęp choroby na 12 miesięcy. Nowy lek daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie nawet zaawansowanej postaci nowotworu piersi.

Lek na raka piersi jest skuteczny nawet w przypadku agresywnej postaci choroby z przerzutami

HER2 dodatni rak piersi to jedna z najbardziej agresywnych postaci nowotworu piersi, która szybko się rozwija i daje przerzuty (głównie do węzłów chłonnych). Chociaż terapie ukierunkowane na HER2 przynoszą poprawę, nie dają wyleczenia miejscowo zaawansowanej lub przerzutowej choroby, a większość pacjentów ma progresję choroby.

Hiszpańscy naukowcy porównali działanie leku trastuzumab deruxtecan z działaniem standardowego leczenia celowanego stosowanego u pacjentek chorujących na tę odmianę raka piersi, u których mimo leczenia choroba stale postępuje. Okazało się, że aż u ponad 75 proc. pacjentek lek zatrzymał postęp choroby.

Trastuzumab deruxtecan ma być stosowany w ten sam sposób co dotychczasowe leczenie celowane. Ma on postać dożylnych wlewów. Składniki leku wnikają do komórek nowotworowych i niszczą je od środka. Silny ładunek cytotoksyczny (przeciwnowotworowy, czyli działający na szybko dzielące się komórki nowotworowe) zawarty w leku jest uwalniany tylko w komórce nowotworowej w celu wywołania uszkodzenia jej DNA. Naukowcy zapewniają, że ma on tak toksyczne działanie głównie na komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy tym w takim samym stopniu zdrowych komórek.

Lek zatrzymuje postęp choroby

Naukowcy zbadali 524 pacjentki z HER2+ rakiem piersi z przerzutami leczących się w 169 ośrodkach w 15 krajach. 261 pacjentek otrzymało lek trastuzumab deruxtecan, a 263 dostawały standardowe leczenie lekiem trastuzumab emtanzyna.

Po 12 miesiącach odsetek pacjentek, u których nie nastąpiła progresja choroby wyniósł 75,8 proc. wśród osób otrzymujących trastuzumab deruxtecan. Dla porównania w drugiej grupie otrzymującej standardowy lek wynosił on tylko 34,1 proc. Na tej podstawie naukowcy wyliczają, że przeżycie bez progresji choroby wynosi około 1,5 roku.

Badania trwające 16 miesięcy wskazują także na zmniejszenie w tym czasie o około 70 proc. ryzyka zgonu w przypadku stosowania trastuzumabu deruxtecan w porównaniu z trastuzumabem emtanzyną. Natomiast u 16 proc. badanych preparat pozwolił na całkowite wyleczenie raka piersi. Lek znajduje się obecnie w 3. fazie badań klinicznych, co oznacza, że jego wprowadzenie jako alternatywnej terapii w leczeniu raka piersi jest jeszcze dość odległe, ale daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie nawet zaawansowanej postaci tego nowotworu w przyszłości.

Źródło:
Trastuzumab Deruxtecan versus Trastuzumab Emtansine for Breast Cancer The New England Journal of Medicine

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym wśród kobiet – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Stanowi on ok. 23 proc. zachorowań na nowotwory u kobiet, co czyni go najczęstszą, ginekologiczną chorobą nowotworową na całym globie. Co ważne, w ostatnich 25. latach współczynnik zachorowań na raka piersi wzrósł aż o 30 proc., w tym zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Sprawdź, 10 popularnych mitów na temat raka piersi!

Te mity ciągle się pojawiają wokół raka piersi. Czas z nimi ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie