Spis treści
Pierwsze objawy raka prostaty łatwo przeoczyć. Na co zwrócić uwagę?
Co roku w Polsce na raka prostaty (gruczołu krokowego lub stercza) zapada prawie 16 tys. mężczyzn, a umiera ponad 5,5 tys. Jak podano w Krajowym Rejestrze Nowotworów, zachorowalność na ten typ nowotworu w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła prawie siedmiokrotnie! Jego pierwsze objawy łatwo przeoczyć, ponieważ bywają niespecyficzne. W galerii podpowiadamy, na jakie dolegliwości warto zwrócić uwagę.
Jakie są pierwsze objawy raka prostaty?
Czynniki ryzyka rozwoju raka prostaty. Czym jest badania PSA?
Nowotwór gruczołu krokowego zajmuje drugie miejsce w rankingu najbardziej śmiercionośnych nowotworów u mężczyzn. Na jego rozwój narażeni są głównie mężczyźni po 60. roku życia, chociaż coraz częściej rozpoznaje się go nawet u 45-latków.
Ryzyko rozwoju raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, jednak wśród innych czynników, które mogą przyczynić się do zachorowania wymienia się:
- zaburzenia hormonalne – zbyt wysoki poziom testosteronu we krwi,
- predyspozycje genetyczne – rodzinne występowanie raka stercza,
- zakażenia wirusowe – cytomegalię i opryszczkę pospolitą,
- otyłość,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie tytoniu,
- dietę ubogą w antyoksydanty i kwasy omega-3.
Każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien raz w roku wykonywać test PSA (Prostate Specific Antigen), czyli stężenie glikoproteiny, którą produkują komórki nabłonka gruczołu krokowego. Warto pamiętać, że PSA wytwarzane jest również przez zdrowy nabłonek prostaty. Za górną granicę normy uznaje się często poziom 4ng/ml, jednak w przypadku mężczyzn poniżej 50. roku życia stężenie PSA powyżej 2ng/ml wymaga stałej obserwacji.
Badanie PSA nie jest testem przesiewowym w kierunku raka prostaty, ponieważ podwyższenie glikoprotein we krwi nie zawsze oznacza rozwój nowotworu. Podstawowym badaniem, które pozwala na ocenę gruczołu krokowego jest badanie per rectum, czyli przez odbytnicę. Lekarz dzięki tej metodzie jest w stanie ocenić część prostaty, która przylega do odbytnicy, a to właśnie w tym miejscu najczęściej rozwija się rak.
Dodatkowo w diagnostyce wykonuje się również USG przezodbytnicze, a w przypadku PSA powyżej 10ng/ml – scyntygrafię układu kostnego.
Uzupełnij domową apteczkę

sencor
SBD 1470 Ciśnieniomierz SENCOR
ciśnieniomierz nadgarstkowy z wyświetlaczem lcd, f…

sencor
SBD 1470 Ciśnieniomierz SENCOR
ciśnieniomierz nadgarstkowy z wyświetlaczem lcd, f…

sencor
SBD 1470 Ciśnieniomierz SENCOR
ciśnieniomierz nadgarstkowy z wyświetlaczem lcd, f…

sencor
SBD 1470 Ciśnieniomierz SENCOR
ciśnieniomierz nadgarstkowy z wyświetlaczem lcd, f…
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polska coraz bardziej rowerowa