Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem: Limit osób przebywających w sklepie, godziny tylko dla seniorów
Trwa konferencja prasowa, podczas której premier Morawiecki informuje o nowych obostrzeniach, które mają pomóc w walce z koronawirusem.
- Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki,
- Ograniczenie liczby osób przebywających w sklepach - maksymalnie 3 osoby na punkt kasowy,
- Limit osób na poczcie - wewnątrz maksymalnie 2 osoby na okienko pocztowe,
- Limit osób na targowisku i bazarze - maksymalnie 3 osoby kupujące w obrębie stanowiska,
- W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane,
- Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich,
- Zamknięte zostaną salony fryzjerskie, tatuażu itp,
- Apteki, sklepy oraz drogerie od 10 do 12 otwarte będą otwarte głównie dla osób powyżej 65 roku życia. Seniorzy, w obecnej sytuacji, są zaliczani do grupy podwyższonego ryzyka.
Większość zmian wchodzi w życie 1 kwietnia.
Rząd wprowadzi kolejne ograniczenia? Premier Mateusz Morawiecki zabierze we wtorek głos
O wprowadzeniu kolejnych obostrzeń zrobiło się głośno w poniedziałek. Wszystko za sprawą tego, że w niedzielnej rozmowie z Polsatem News, Piotr Gliński powiedział, że rząd powinien jak najszybciej wprowadzić kolejne ograniczenia. Dzisiaj, 31 marca głos w sprawie ma zabrać premier Mateusz Morawiecki.
Koronawirus w Polsce: W życie wejdą nowe obostrzenia? Mają dotyczyć m.in. funkcjonowania sklepów
Piotr Gliński przyznał w niedzielnej rozmowie z Polsat News, że jego zdaniem, w życie muszą wejść kolejne obostrzenia mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniającego się koronawirusa.
Minister przyznał, że mimo obostrzeń, które już obowiązują, sytuacja jest bardzo poważna, a liczba chorych wciąż rośnie. Co więcej, wiele osób niestety wciąż nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Tym samym, koniecznym krokiem będzie wprowadzenie kolejnych restrykcji. Czego miałyby dotyczyć?
Będą kolejne ograniczenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce? To niemal pewne
Gliński podkreślił, że w tym wyjątkowo trudnym czasie, bardzo istotna jest izolacja - w sklepach, w miejscach pracy, w komunikacji publicznej.
Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy. Musimy wprowadzić obostrzenia administracyjne w miejscach pracy, w sklepach. - powiedział minister w rozmowie z Polsat News.
Niewykluczone, że zostanie wprowadzony limit, określający ile osób może przebywać w tym samym czasie w sklepie.
Całkowity zakaz zgromadzeń, ograniczenia w przemieszczaniu się, obowiązkowa kwarantanna dla osób wracających zza granicy - te obostrzenia już obowiązują
Przypomnijmy, 24 marca rząd wprowadził kolejne obostrzenia i zasady mające na celu walkę z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Wśród najnowszych ustaleń znalazło się m.in.
- ograniczenie w przemieszczaniu się, które nie dotyczy wyłącznie drogi z i do pracy, załatwienia spraw niezbędnych do życia - zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, wizyta u lekarza czy w aptece oraz wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem;
- co ważne, przemieszczać można się jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy jednak rodzin;
- w autobusie czy tramwaju może podróżować jedynie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.
Wcześniej wprowadzono także ograniczenie działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych, a także zamknięcie granic i obowiązkową, 14-dniową kwarantannę dla osób powracających do kraju.
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce
Sytuacji nie można bagatelizować. Każdego dnia, zarówno na świecie, jak i w Polsce rośnie liczba zakażonych koronawirusem. Z danych dostępnych 30 marca o poranku, w naszym kraju potwierdzono 1905 przypadków, z czego 26 pacjentów zmarło.
W tej chwili optymistycznych informacji nie mamy. Będzie się powiększała liczba osób zarażonych, niestety, pewnie i zmarłych - powiedział Piotr Gliński w TVP Info, dodając - Cały nasz wysiłek w tej chwili jest skoncentrowany na tym, żeby uderzenie tej zarazy osłabić. [...] To wymaga olbrzymiej odpowiedzialności od nas wszystkich.
Na świecie potwierdzono już 723 077 przypadków zarażenia koronawirusem, zmarło 33 983 osób.