Nietrzymanie moczu - jak zwalczyć tę dolegliwość i podnieść komfort życia ?

Materiał powstał we współpracy z TENA
Problem nietrzymania moczu, zwany również nietrzymaniem pęcherza, to powszechna dolegliwość, z którą wielu ludzi się boryka. Może to być zarówno upokarzające, jak i wpływać na jakość życia. Niektórzy ludzie unikają społecznych sytuacji, ograniczają aktywność fizyczną lub odczuwają dyskomfort psychiczny z powodu tego problemu. Jednak istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nietrzymaniem moczu. Nieocenioną pomocą są środki higieniczne takie, jak wkładki urologiczne, majtki chłonne dla dorosłych, pieluchomajtki oraz pampersy dla dorosłych.

Nietrzymanie moczu- czym jest i jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Nietrzymanie moczu, znane również jako nietrzymanie pęcherza, to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu. Może ono objawiać się różnymi stopniami nietrzymania, od nieznacznego wycieku do całkowitej utraty kontroli nad pęcherzem. Istnieją różne rodzaje nietrzymania moczu, a przyczyny mogą być różnorodne. Najczęstszą formą nietrzymania moczu u kobiet jest nietrzymanie wysiłkowe. Pojawia się podczas wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego, takich jak kichanie, kaszel, podnoszenie ciężkich przedmiotów czy ćwiczenia. Przyczyną tego rodzaju nietrzymania jest osłabienie mięśni dna miednicy, które wspierają pęcherz moczowy. Nietrzymanie nagłe polega na gwałtownym i niekontrolowanym wycieku moczu, który występuje nagle i nie daje czasu na dotarcie do toalety. Może być spowodowane nadreaktywnością mięśnia pęcherza lub uszkodzeniem nerwów regulujących czynność pęcherza. Kombinacją nietrzymania wysiłkowego i nagłego jest nietrzymanie mieszane. Osoby z nietrzymaniem mieszanym doświadczają zarówno wycieków podczas wysiłku fizycznego, jak i nagłych, niekontrolowanych wycieków. Kolejnym rodzajem jest nietrzymanie przepełnieniowe. W tym przypadku pęcherz nie opróżnia się w odpowiednim czasie, co prowadzi do przekroczenia pojemności pęcherza. Przyczyną może być osłabienie mięśni pęcherza lub przeszkody w drogach moczowych. Nietrzymanie refleksowe to rodzaj nietrzymania wynikający z uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za kontrolę pęcherza. Osoba może nie odczuwać potrzeby oddania moczu, a wyciek występuje w wyniku niekontrolowanej reakcji refleksowej.

Inne czynniki, które mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu, obejmują otyłość, starszy wiek, niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca, infekcje dróg moczowych, niektóre leki, urazy miednicy lub chirurgię, ciążę i poród.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Jeżeli zauważamy u siebie nietrzymanie moczu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Może on przeprowadzić dokładną ocenę stanu zdrowia, zidentyfikować przyczynę nietrzymania i zaproponować odpowiednie leczenie lub terapię. Skuteczne są także ćwiczenia mięśni dna miednicy. Mięśnie dna miednicy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu kontroli nad pęcherzem. Ćwiczenia Kegla są skuteczną metodą wzmocnienia tych mięśni. Polegają one na świadomym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może poprawić kontrolę nad pęcherzem i zmniejszyć objawy nietrzymania.

Pieluchomajtki, pieluchy i majtki chłonne- jak dobrać rozmiar pieluchomajtek?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu jest stosowanie odpowiednio dobranych środków higienicznych o różnych poziomach chłonności. Znacząco podnoszą one komfort życia, a do tego niwelują ryzyko odparzeń czy podrażnień w okolicach intymnych. Warto wiedzieć, że pieluchomajtki i majtki chłonne dla dorosłych nie są tym samym, czym są pieluchy dla dorosłych. Pieluchy to najbardziej chłonne wyroby medyczne, przeznaczone dla osób zmagających się z najbardziej zaawansowaną postacią dolegliwości, przy ciężkim nietrzymaniu moczu, zwłaszcza u osób leżących. Pieluchy dla dorosłych TENA doskonale chronią skórę przed wilgocią i niwelują nieprzyjemny zapach. Dla osób, które cierpią na średnie i cięższe nietrzymanie moczu, doskonale sprawdzą się ergonomiczne pieluchomajtki. Są odpowiednie dla osób przemieszczających się, bo dzięki swojej konstrukcji zapewniają pełną skuteczność również podczas ruchu. Osoby cierpiące na najlżejszą postać nietrzymania moczu powinny skorzystać z majtek chłonnych, które w swojej budowie przypominają zwykłą bieliznę, a różnią się od nich jedynie obecnością wkładu chłonnego. Majtki chłonne są wygodne i komfortowe, pozwalają na pełną aktywność fizyczną.

Podstawą komfortu i skutecznej ochrony przed przeciekaniem jest odpowiedni dobór pieluch dla dorosłych. Pieluchy TENA są dostępne w rozmiarach od S aż do XL. Dobiera się je do budowy pacjenta. Należy zwrócić uwagę, by nie były ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Za małe pieluchy będą uciskać, powodować otarcia, a sam wkład chłonny może po prostu przeciekać. Zbyt luźna pielucha natomiast będzie się przesuwać i nie będzie odpowiednim zabezpieczeniem. Koszty pieluch dla dorosłych są naprawdę spore. Na szczęście istnieje możliwość częściowej refundacji przez NFZ. W przypadku pieluch dla dorosłych limit refundowanych pieluch to 60 sztuk na miesiąc. Aby móc skorzystać z refundacji, należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypełni wniosek online i wystawi receptę. Można ją zrealizować w każdej aptece. Na wniosek można wykupić nie tylko pieluchomajtki, ale wszystkie inne wyroby chłonne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie