Spis treści
- Niepokalanek mnisi – co to za roślina
- Jakie substancje o właściwościach leczniczych zawiera niepokalanek?
- Niepokalanek na PMS, menopauzę i andropauzę
- Inne właściwości i działanie lecznicze niepokalanka
- Stosowanie niepokalanka
- Niepokalanek – zastosowania lecznicze
- Nalewki, krople i tabletki z niepokalanka
- Niepokalanek mnisi – przeciwwskazania i środki ostrożności
Niepokalanek mnisi – co to za roślina
Niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus), zwany też niepokalankiem pospolitym oraz niepokalankiem pieprzowym to roślina z rodziny werbenowatych. Ma formę krzewu lub niewielkiego drzewa. Jego kwiaty mają niebieskofioletowy kolor i są zebrane w wiechowate kwiatostany na szczytach pędów. Natomiast owoce przypominają z wyglądu pieprz i są bogate w substancje, które regulują poziom hormonów, zwłaszcza estrogenów.
Niepokalanek pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i Azji zachodniej oraz środkowej, występuje też naturalnie w północnych Indiach, w Albanii i Maroku oraz w Ameryce Północnej (w stanach południowo-wschodnich). Niepokalanek może też być uprawiany w naszym klimacie, choć zdarza się, że ze względu na niskie temperatury nie zdąży zaowocować, roślina jest też wrażliwa na przemarzanie.
Surowcem leczniczym są owoce niepokalanka. Najbardziej wartościowe są świeże, jednak stosuje się również suszone. Można je także wykorzystywać w kuchni jako przyprawę – mają ostry smak, aromatem przypominają pieprz. Właściwości lecznicze mają także kwiaty oraz liście niepokalanka.
Zobacz także:
Jakie substancje o właściwościach leczniczych zawiera niepokalanek?
Niepokalanek zawiera cenne substancje o właściwościach leczniczych. Są to: flawonoidy (luteolina, kastycyna do 0,2%, penduletyna, chrysosplenol, izowiteksyna, orientyna), garbniki, glikozydy irydoidowe (agnuzyd do 0,5%; aukubina), diterpeny labdanowe (rotundifuran do 0,3%, klerodadienol), tłuszcze (olej tłusty) oraz olejek eteryczny o wysokiej zawartości takich związków bioaktywnych jak alfa-pinen, beta-felandren, sabinen, 4-terpineol, beta-kariofilen i germakran B.
W kwiatach niepokalanka obecne są ketosteroidy takie jak progesteron, 17-alfa-hydroksyprogesteron, testosteron i epitestosteron, natomiast liście tej rośliny zawierają androstenedion. Te związki znajdują się również w owocach. W owocach, liściach, kwiatach, korze występują diterpeny labdanowe, w tym agnuzyd i agnuskastozyd A, B, C, specyficzne dla tej rośliny.
Niepokalanek na PMS, menopauzę i andropauzę
Bioaktywne związki chemiczne zawarte w niepokalanku mają właściwości wpływające na regulację poziomu hormonów we krwi, co jest szczególnie ważne dla kobiet cierpiących na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W pierwszej fazie cyklu rośnie poziom estrogenów, w drugiej zaś zwiększa się stężenie we krwi progesteronu. Jeśli ilość tego hormonu jest zbyt mała, może dojść do zaburzenia równowagi hormonalnej. Kolejnym hormonem, który powoduje objawy PMS (zmienność nastrojów, bóle głowy, bolesność piersi) jest prolaktyna, która wydzielana jest przez przysadkę mózgową. Zwiększony poziom prolaktyny może być spowodowany stresem lub zaburzeniami hormonalnymi na tle nowotworowym, prowadzi też zwykle do zaburzeń miesiączkowania. Niepokalanek reguluje cykle miesiączkowe i wpływa korzystnie na równowagę hormonalną. Zmniejsza wydzielanie prolaktyny i stabilizuje poziom progesteronu.