Koronawirus może pozostawać zaraźliwy nawet przez cztery tygodnie (28 dni) na banknotach i ekranach dotykowych telefonów komórkowych, wynika z badań australijskiego laboratorium bezpieczeństwa biologicznego.
Podkreśla to zagrożenia, jakie związane są przede wszystkim z papierową walutą. Badanie, którego wyniki opublikowano w „Virology Journal”, wykazało dłuższą żywotność koronawirusa niż dotychczas sądzono.
Wcześniejsze badania oceniały jego żywotność na banknotach na mniej niż cztery dni.
Im wyższa była temperatura, tym krócej „żył” koronawirus na gładkich powierzchniach, takich jak szkło na ekranach telefonów komórkowych i banknoty.
Nasze wyniki wzmocniły konieczność stosowania takich praktyk, jak regularne mycie rąk i czyszczenie powierzchni – mówiła współautorka badań Debbie Eagles, zastępca dyrektora centrum.
Z kolei naukowcy z Kansas State University przeanalizowali stabilność koronawirusa na kilkunastu powierzchniach i stwierdzili, że przetrwał on pięć do siedmiu razy dłużej w chłodniejszych, mniej wilgotnych warunkach wiosenno-jesiennych w porównaniu ze średnią temperaturą i wilgotnością latem.