Nastolatek uzależniony od alkoholu. Gdzie szukać pomocy?

Materiał informacyjny Ośrodka Oaza
Negatywne wpływy rówieśnicze, chęć odprężenia się, potrzeba wyrażenia buntu, nieśmiałość i zaniżone poczucie własnej wartości – to tylko niektóre czynniki sprzyjające podejmowaniu zachowań ryzykownych przez nastolatków. Jednym z nich jest alkoholizm młodzieńczy. Nałóg wpływa destrukcyjnie na procesy myślowe, powoduje kłopoty w radzeniu sobie z emocjami, a także zaburza prawidłowy rozwój i wzrost. W artykule przedstawiono najważniejsze kwestie związane z chorobą alkoholową u młodych ludzi. Sprawdź, jak rozpoznać, że nastolatek się uzależnił i kiedy warto zdecydować się na leczenie uzależnień młodzieży.

Ryzyko choroby alkoholowej u młodzieży

Zdaniem psychologów ryzyko rozwoju nałogu u młodzieży jest uzależnione od wielu czynników. Szczególnie narażone są jednostki, u których stwierdza się wysoki poziom lęku, brak umiejętności wyrażania własnych emocji oraz niską odporność na takie bodźce jak stres, frustracja, agresja. Ważne znaczenie ma także to, w jaki sposób organizm reaguje na etanol. Ze względu na indywidualną kombinację enzymów u jednych napoje wysokoprocentowe mogą powodować mdłości i ból głowy, natomiast u innych stan odprężenia i relaksu. Młodzież uzależniona od alkoholu to niejednokrotnie także osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości. Są one zwrócone przeciw społeczeństwu, ignorują wszelkie zakazy, ciągle poszukują intensywnych wrażeń i świadomie manipulują otaczającymi ich ludźmi.

Dlaczego młodzież sięga po alkohol?

Przyczyn sięgania po alkohol przez ludzi w młodym wieku może być bardzo wiele. Należy zacząć od tego, że okres dojrzewania to czas poszukiwania nowych doznań oraz pragnienie doświadczenia czegoś nieznanego. Młodzież decyduje się na alkohol, by zaimponować innym, przypodobać się grupie lub w celu zlikwidowania barier o charakterze przystosowawczym.

Do rozwoju destrukcyjnego uzależnienia mogą również przyczynić się takie czynniki jak:

 • brak zaspokojenia podstawowych potrzeb (miłości, poczucia bezpieczeństwa);
 • kompleksy i obniżone poczucie własnej wartości;
 • nieumiejętność radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami;
 • brak asertywności;
 • trudna sytuacja rodzinna.

Szczególnie niepokojącym zjawiskiem jest uciekanie w alkohol przez młodzież w złym stanie psychicznym. Kiedy taki nastolatek odkryje, że trunki działają na niego korzystnie, wówczas zaczyna go traktować jako lekarstwo pozwalające na oderwanie się od życiowych niepowodzeń.

Skutki spożywania alkoholu przez nieletnich

Nastolatki, które spożywają dużo alkoholu, mogą poważnie uszkodzić tkankę mózgową. Niekorzystne zmiany pod wpływem etanolu mogą dotyczyć struktur odpowiadających za procesy myślowe takie jak pamięć, koncentracja, podejmowanie decyzji, odbieranie informacji z otoczenia. Alkoholizm młodzieńczy może skutkować problemami lękowymi w przeszłości, przedwczesnym starzeniem się mózgu, depresją, a nawet próbami samobójczymi. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazują też, że młodzież uzależniona od alkoholu częściej podejmuje ryzykowne zachowania związane z seksualnością oraz przestępczością.

Jak rozpoznać, że nastolatek się uzależnił?

Istnieje wiele objawów mogących wskazywać na to, że nastolatek się uzależnił. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich są zupełnie normalne dla okresu dojrzewania. Szczególną ostrożność należy zachować, kiedy kilka zjawisk występuje jednocześnie.

Mowa tu między innymi o:

 • problemach w szkole i z nauką;
 • nagminnym kłamaniu;
 • spadku zainteresowania zajęciami, które dotychczas wywoływały zaciekawienie;
 • zwiększeniu potrzeb finansowych;
 • zaniedbywaniu własnego wyglądu;
 • izolowaniu się od rodziny i niechęci do wyjawiania szczegółów na temat życia poza domem.

Szybkie wykrycie sygnałów mogących wskazywać na nałóg pozwala na ograniczenie jego negatywnych skutków i rozpoczęcie terapii w ośrodku dla uzależnionej młodzieży.

Gdzie szukać skutecznej pomocy?

Dojrzewanie może być wyjątkowo burzliwym okresem w życiu młodej osoby. To czas wzmożonego zainteresowania alkoholem, paleniem papierosów, zażywaniem substancji psychoaktywnych. Dlatego bardzo ważna jest znajomość objawów mogących świadczyć o nałogu. W przypadku podejrzenia choroby alkoholowej najlepiej zgłosić się do specjalistycznej placówki prowadzącej leczenie uzależnień młodzieży. Jednym z takich miejsc jest Ośrodek Oaza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie