Na czym polega tomografia komputerowa i jak się przygotować?

Artykuł sponsorowany FUSION MARKETING

Tomografia Kraków jest jednym z najpopularniejszych diagnostycznych badań. Jakie choroby poprzez tomografię można wykryć? Jakie wyróżniamy rodzaje tomografii? Jak się przygotować do tego badania? Czy musimy posiadać specjalne skierowanie? Już za moment odpowiemy na te wszystkie pytania i tym samym rozwiejemy wszelkie pojawiające się wątpliwości.

Tomografia komputerowa - rodzaje

Zależnie od tego, jaka konkretnie część będzie badana, wyróżniamy przeróżne rodzaje tomografii. Jakie rodzaje tomografii są najpopularniejsze?

Na pewno jest to tomografia głowy. Taka tomografia jest przede wszystkim wykonywana w przypadku udaru mózgu, urazów głowy, wewnętrznego krwotoku, jak i przy podejrzeniu nowotworów oraz stanów zapalnych mózgu, twarzoczaszki oraz zatok przynosowych. W przypadku mniejszych zmian, przed badaniem pacjent musi przyjąć kontrast. Tomografia Kraków poprawnie przeprowadzona jest w stanie wykazać nieprawidłowości (nawet te najmniejsze).

Kolejna tomografia to tomografia zatok. Zbadanie zatok jest konieczne w przypadku nawracających infekcji oraz stale zatkanego nosa. Lekarze niegdyś swoich pacjentów kierowali na badanie RTG. Jednak obecnie króluje tomografia zatok. Badanie to jest na pewno dokładniejsze od rentgena. Dzięki temu mamy możliwość postawienia dosyć szybko odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcia leczenia chorób przynosowych zatok. Komputerową tomografię zatok także się wykonuje po urazach, w których to dochodzi do złamania lub też przemieszczenia nosowej przegrody.

Ostatnim rodzajem tomografii komputerowej, na którą chcemy zwrócić uwagę, jest tomografia jamy brzusznej. Ten rodzaj tomografii umożliwia sprawdzenie stanu narządów jak trzustka, wątroba, nerki, czy też śledziona. Dzięki temu właśnie badaniu mamy możliwość oceny zmian w obrębie ścian żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, nadnerczy oraz pęcherzyka żółciowego. Lekarze swoich pacjentów kierują na tomografię jamy brzuszne, gdy u nich podejrzewają między innymi zmiany zapalne, zmiany nowotworowe, uraz jamy brzusznej, czy też krwawienie z przewodu pokarmowego. Także w takich przypadkach jak chudnięcie bez diety, czy też nawracające bóle brzucha wykonać warto tomografię jamy brzusznej.

Jak przebiega tomografia komputerowa?

Tomografia Kraków jest jednym z badań, które zaliczane są do tak zwanej obrazowej diagnostyki. Jest to dziedzina medycyny, dzięki której jest możliwe tworzenie obrazów zachodzących w ciele ludzkim zmian patologicznych i fizjologicznych. Tak się dzieje na skutek przeróżnych fizycznych oddziaływań. W przypadku komputerowej tomografii są to rentgenowskie promienie.

Sprawdź ofertę tomografii komputerowej w klinice stomatologicznej https://cdcstomatologia.pl/tomografia.html

Badanie polega na niczym innym jak na wykonaniu zdjęć przy użyciu do tego specjalnej głowicy, która to krąży wokół obszaru określonego ciała pacjenta. Generuje już wspomniane promieniowanie. Całe urządzenie jest nazywane tomografem. Dzięki temu, że fotografie robione nim powstają na płaszczyznach różnorodnych i z wielu stron konkretnej części ciała, obraz jest szczegółowy oraz także dokładny. Po jego obróbce cyfrowej na komputerze z oprogramowaniem specjalnym konkretny badany obszar jest widoczny w trójwymiarze lub też w technice 2D.

Przygotowanie do badania - czy wymagane jest skierowanie?

Jak powinniśmy się przygotować do tomografii komputerowej? Tak naprawdę to nie trzeba się w sposób szczególny przygotowywać. Czasami musimy na badanie przyjść po przerwie sześciogodzinnej w jedzeniu oraz z pełnym pęcherzem. Poinformuje nas o tym na pewno lekarz, który kieruje nas na badanie.

Musimy pamiętać także o tym, aby przed badaniem, jakie nas czeka zdjąć zegarek, biżuterię oraz różnego rodzaju elementy metalowe. Do tego konieczne jest wyjęcie z kieszeni telefonu oraz portfela. W innym wypadku obraz uzyskany może być nieco zniekształcony.

Jeśli badanie przeprowadzone ma być po podaniu kontrastowego środka, to musimy przy sobie mieć wynik badania, który oznacza poziom kreatyniny we krwi, a na badanie przyjść powinniśmy odpowiednio nawodnieni. W takim przypadku również po tomograficznym badaniu powinniśmy wypijać dużo płynów.

Na sam koniec omówmy kwestię skierowania. Gdy interesuje nas tomografia Kraków finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to musimy mieć odpowiednie skierowanie od specjalisty. W przypadku wykonywania tomografii na własną rękę (prywatnie), to nie potrzebujemy żadnego skierowania. Jest to bardzo ważna informacja. Prywatne badanie gwarantuje nam szybki termin. Niestety tomografia Kraków w ramach ubezpieczenia wiąże się z terminami mocno odległymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie