Modzele na stopie – jak leczyć? To problem, którego lepiej nie lekceważyć. Sprawdź, czy domowe sposoby na modzele są skuteczne

Ewa Zwolak
Modzele zwykle powstają na stopach na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia.
Modzele zwykle powstają na stopach na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia. https://www.gettyimages.com/Ivan-balvan
Modzele, mylone niekiedy z nagniotkami i odciskami, powstają na skutek zgrubienia warstwy rogowej naskórka. Stanowią one naturalną reakcję obronną skóry na ucisk lub tarcie. Zdecydowanie najczęściej występują modzele na stopach i są one konsekwencją chodzenia w ciasnym i niewygodnym obuwiu. Dla wielu osób modzele stanowią wyłączne problem estetyczny, ponieważ nie towarzyszy im dyskomfort i dolegliwości bólowe. Niekiedy zbagatelizowanie tego problemu może skutkować powstaniem stanu zapalnego. Może to być niebezpieczne dla osób z cukrzycą, neuropatią obwodową, chorobą tętnic obwodowych i chorobą układu krążenia. Te nieestetyczne zmiany skórne z powodzeniem można usunąć, stosując domowe sposoby na modzele.

Spis treści

Czy są i jak wyglądają modzele?

Modzele, nagniotki i odciski to nazwy, które oznaczają pogrubienie warstwy rogowej naskórka. Ich bezpośrednią przyczyną jest długotrwałe oddziaływanie czynnika zewnętrznego np. ucisku lub tarcia. Zdecydowanie najczęściej spotykane są modzele na stopie i modzele na dłoniach. Zwykle powstają one na: podeszwach stóp, w okolicach pięt lub nad centralną częścią kości śródstopia. Nacisk lub tarcie skóry skutkuje obumieraniem naskórka i wytwarzaniem warstwy rogowej, która z wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej twarda. Jest to efekt reakcji obronnej skóry na działanie czynników zewnętrznych.

Modzele są szarymi lub żółtymi odciskami, które w małym stopniu są wrażliwe na dotyk.

Niekiedy zmiany te mylone są z nagniotkami, które są małymi, stwardniałymi punktami, występującymi niemal wyłącznie na palcach stóp.

Modzele – przyczyny powstawania

Najczęstsze przyczyny powstawania modzeli na stopie i modzeli na dłoniach to:

  • Noszenie zbyt ciasnego obuwia/noszenie zbyt luźnego obuwia.
  • Noszenie obuwia na wysokim obcasie, które nadmiernie uciska przednią część stopy.
  • Noszenie butów bez skarpetek.
  • Zbyt częste chodzenie bez butów („na bosaka”).
  • Noszenie ciężkich reklamówek z zakupami.

Modzele na dłoniach często mają związek z wykonywaniem hobby np. wioślarstwa czy trekkingu. Warto podkreślić, że u niektórych osób występują predyspozycje do powstawania modzeli. Mowa tu przede wszystkim o osobach z reumatoidalnym zapaleniem stawów, płaskostopiem poprzecznym, a także ostrogą piętową.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli, odcisków i nagniotków na stopie?

Modzelom, nagniotkom i odciskom na stopie można w bardzo łatwy sposób zapobiegać m.in. przez noszenie dobrze dopasowanego obuwia, a także unikanie zbyt częstego chodzenia w butach na wysokim obcasie. Pomocne w zapobieganiu tego typu zmianom mogą być również specjalistyczne plastry na modzele, które minimalizują dolegliwości bólowe, a także ucisk na stopę. Ponadto osoby, które często zmagają się z modzelami, powinny wyposażyć się we wkładki na modzele, które powinny być uszyte ręcznie i dopasowane odpowiednio do stopy.

Dowiedz się również:

Jak usuwać modzele na stopach?

W większości przypadków modzele nie wiążą się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Z tego powodu, by usunąć te nieestetyczne narośla niekiedy, wystarczy rozpoznać i wyeliminować czynniki, które je powodują w tym, m.in. noszenie zbyt ciasnego obuwia. Wówczas, gdy modzele powodują dolegliwości bólowe, należy podjąć bardziej radykalne kroki np. ścieranie i wycinanie obumarłej skóry. Skutecznym sposobem usuwania modzeli, odcisków i nagniotków jest ich chemiczne rozmiękczanie lakierami lub maściami zawierającymi kwas salicylowy, lub mlekowy. Taki zabieg wiąże się z pewnymi niedogodnościami – przez kilka tygodniu po jego wykonaniu należy nosić wygodne obuwie z wkładkami ortopedycznymi i unikać czynników ryzyka. W przeciwnym razie modzele mogą utworzyć się ponownie.

W przypadku zaawansowanych modzeli leczenie kwasem salicylowym lub kwasem mlekowym zazwyczaj okazuje się nieskuteczne. W takim wypadku ratunkiem jest leczenie ortopedyczne, które polega na podwyższeniu sklepienia stopy. Przy czym takie rozwiązanie jest zazwyczaj ostatecznością.

Nadchodzi czas odsłony stóp – warto więc się przygotować! Sprawdź, jak kompleksowo zadbać o estetyczny wygląd tej części ciała, by później móc ograniczyć regularne zabiegi do minimum.Polecamy TOP 10 sposobów na gładkie i atrakcyjne stopy!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pokaż stopy! 10 niezawodnych sposobów na piękne i gładkie st...

Domowe sposoby na modzele – czy są skuteczne?

Domowe sposoby na modzele nie powinny stanowić alternatywy dla leczenia zaleconego przez lekarza. Ponadto są one skuteczne wyłącznie wówczas, gdy modzele dopiero pojawiły się w na naszej skórze. W przeciwnym razie można nawet, nieświadomie, wyrządzić sobie jeszcze większą krzywdę. Leczenie modzeli domowymi sposobami zawsze obarczone jest ryzykiem unieruchomienia. Wówczas, gdy modzele dopiero pojawiły się na naszych stopach, z powodzeniem można stosować kremy nawilżające o właściwościach zmiękczających (takich preparatów najlepiej szukać na półkach aptecznych). Oprócz tego warto moczyć stopy w roztworze zmiękczającym, a następnie pocierać warstwę zrogowaciałego naskórka tarką lub pumeksem. Skuteczne może być również noszenie wygodnego obuwia oraz specjalnych wkładek ortopedycznych.

Przeczytaj również:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia