Mniej niż tysiąc nowych zakażonych SARS-CoV-2 i 117 zgonów chorych na COVID-19 - raport z 28 maja

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Obecnie w Polsce zakażonych koronawirusem jest 163 729 osób.
Obecnie w Polsce zakażonych koronawirusem jest 163 729 osób. geralt/Pixabay
Dzisiaj MZ zaraportowało 946 nowych infekcji koronawirusem i 117 zgonów. Z powodu COVID-19 zmarło 35 pacjentów, a 82 z powodu chorób współistniejących z chorobą koronawirusową. Od początku pandemii w Polsce zachorowało 2 870 595 osób, zmarło 73 557 zakażonych, a wyzdrowiało 2 634 711 chorych. Obecnie w szpitalach jest 6909 osób, a 805 z nich leży pod respiratorem. Na kwarantannie przebywa 81 171 osób.

28 maja w Polsce potwierdzono 946 nowych zakażeń SARS-CoV-2, czyli o 284 mniej niż wczoraj. To również o 734 zakażonych mniej w porównaniu z ubiegłym piątkiem, kiedy resort zdrowia raportował 1680 przypadków.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 55,6 tys. testów. Według danych na gov.pl/web/koronawirus dobowy udział pozytywnych wyników testów wyniósł 2,1% (1178 pozytywnych wyników/55 668 wykonanych badań).

Resort zdrowia poinformował o kolejnych 135 zgonach, czyli o 74 przypadkach mniej niż wczoraj. Porównując tydzień do tygodnia, liczba zgonów raportowana dzisiaj jest o 115 niższa od tej z piątku 21 maja, kiedy informowano o 191 zgonach.

Warto przeczytać na temat:

Ile osób choruje, ile wyzdrowiało, a ile zmarło z powodu COVID-19?

Najwięcej nowych zakażeń pochodzi z województwa mazowieckiego – 123 przypadki.
Nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z podziałem na województwa:

 • śląskie (123),
 • mazowieckie (113),
 • wielkopolskie (110),
 • dolnośląskie (84),
 • łódzkie (71),
 • małopolskie (66),
 • pomorskie (60),
 • zachodniopomorskie (56),
 • lubelskie (53),
 • kujawsko-pomorskie (39),
 • opolskie (34),
 • podlaskie (32),
 • świętokrzyskie (28),
 • podkarpackie (27),
 • warmińsko-mazurskie (21),
 • lubuskie (14).

Resort zdrowia poinformował, że 15 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od 4 marca 2020 roku w Polsce zdiagnozowano 2 870 595 zakażeń koronawirusem. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło 73 557 osób. Od początku pandemii wyzdrowiało 2 634 711 pacjentów, a liczba osób, które od wczoraj wróciły do zdrowia, to 2432.

Obecnie pacjenci z COVID-19 zajmują 805 respiratory, o 68 urządzeń mniej niż wczoraj. Wolnych jest 1690 sprzętów. Chorzy na COVID-19 zajmują 5909 szpitalnych łóżek, czyli o 468 mniej niż dnia poprzedniego. Wolnych pozostaje 17 612 łóżek covidowych.

Ile osób zaszczepiono w Polsce przeciw COVID-19?

Według raportu zamieszonego na stronie gov.pl/web/szczepimysie (stan podany o godzinie 10:30, dnia 28.05.2021 r.) w naszym kraju wykonano w sumie 19 175 171 szczepień (przy czym 13 302 965 to liczba szczepień pierwszą dawką, natomiast 5 872 206 – drugą dawką). Liczba osób w pełni zaszczepionych w naszym kraju wynosi 6 308 403.

Dzienna liczba wykonanych szczepień z ostatniej doby to 373 093.

Do punktów szczepień dostarczono łącznie 19 831 060 dawek szczepionki, zutylizowano natomiast 17 357 dawek. Do Polski dotarło na razie 20 382 130 dawek szczepionek.

Przeczytaj również:

Według informacji ze strony www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne na dzień 25.05.2021 r. niepożądane odczyny poszczepienne wystąpiły u 9380 osób. U 7924 pacjentów miały one charakter łagodny, czyli wystąpiło u nich zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Źródła danych:

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

 • w placówkach POZ i AOS;
 • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

"Eksplozja pandemii" - Minister Niedzielski

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Sarah getting Paid upto $18953 in the week, working on-line at home. I’m full time Student. I shocked when my sister’s told me about her check that was $97k. It’s very easy to do.FDrt everybody will get this job.Go to home media tab for additional details……

So I started______P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie