Masz problemy z niskim lub wysokim ciśnieniem? Dowiedz się jak zmniejszyć ryzyko powikłań i zadbać o zdrowy przepływ krwi

Partnerem cyklu jest Reig Jofre
Wysokie ciśnienie krwi to zmora Polaków. Zmaga się z nim aż 12 milionów Polaków, choć liczba ta może być niedoszacowana. To także jeden z najpoważniejszych czynników negatywnie wpływających na układ sercowo-naczyniowy. Ze względu na rozpoznawalne objawy wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, w wielu przypadkach można jemu przeciwdziałać odpowiednio wcześnie i warto zadbać także o zdrowy przepływ krwi.

Objawy nadciśnienia tętniczego i przyczyny jego rozwoju

Wysokie ciśnienie jest wciąż na liście najczęstszych przyczyn liczby zgonów w Polsce. Dlatego, gdy tylko zaczynają doskwierać nam konkretne dolegliwości, powinniśmy reagować.

Skąd wiadomo, że mamy nieprawidłoweciśnienie? Z pomocą może przyjść nam ciśnieniomierz. Problem pojawia się, jeżeli na wskaźniku zobaczymy wartości przekraczające normę wynoszącą 140/90 mmHg. Widoczne objawy wysokiego ciśnienia to m.in. pulsujące bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca i zaczerwienienia twarzy, zwiększona potliwość i męczliwość, szumy uszne, nudności, bezsenność, problemy ze wzrokiem, bóle w klatce piersiowej i kołatania serca.

W większości przypadków niestety nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co dokładnie powoduje u nas wysokie lub niskie ciśnienie. Natomiast z łatwością możemy wymienić takie czynniki, które zwiększają szansę na to, że takie problemy z ciśnieniem się u nas mogą pojawić, m.in.:

  • Nadmierna masa ciała
  • Niewłaściwy sposób odżywiania
  • Brak aktywności fizycznej
  • Siedzący tryb życia

Jak zadbać o prawidłowe ciśnienie i zdrowy przepływ krwi? W przypadku wysokiego ciśnienia tętniczego niezmiernie ważne jest, by zadbać nie tylko o normalizację jego wartości ciśnienia, ale także o prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. W ramach zdrowego stylu życia niezmiernie ważna jest dieta bogata w przeciwutleniacze (antyoksydanty), których głównym źródłem są świeże produkty roślinne.

Dostępne dane potwierdzają, że stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce wiąże się z niższym ciśnieniem krwi i zmniejszonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dotyczy to zwłaszcza bogatej w pomidory diety w stylu śródziemnomorskim, której modyfikacje o obniżonej zawartości sodu (dieta DASH) stanowią jadłospis, który jest zalecany wszystkim chcącym dbać o swoje zdrowie, a tym samym uniknąć problemów z wysokim ciśnieniem.

Naukowcy udowodnili także korzystne działanie samego warzywa oraz standaryzowanego ekstraktu z otoczek żelowych pestek pomidora. Określenie to oznacza przy tym, że wyciąg zawiera ściśle określoną zawartość składników o korzystnym działaniu zdrowotnym.

Pomidory należą do najczęściej spożywanych warzyw, które dobrze jest włączać do diety każdego dnia. Pozyskiwany z nich ekstrakt, który zawiera 37 związków aktywnych, a wśród nich nukleotydy i antyoksydanty z grupy polifenoli i izoflawonoidów, stanowi składnik aktywny popularnego preparatu dostępnego w aptekach. Liczne badania naukowe, w tym także prowadzone w Polsce wykazały skuteczność produktu w zakresie wspomagania zdrowego przepływu krwi i normalizacji aktywności płytek krwi. Co ważne w badaniach składnik ten (standaryzowany ekstrakt z pestek pomidora) wykazał jednoznaczne korzyści zdrowotne u osób z wysokim ciśnieniem. Wyniki badań wskazują także na korzystny wpływ ekstraktu na regulację ciśnienia krwi.

Zaletą preparatu jest bezpieczeństwo i dobra tolerancja, również dla żołądka. Nie zaburza on naturalnego procesu krzepnięcia krwi, może być stosowany długoterminowo i przyjmowany razem z innymi preparatami. Został przebadany również u kobiet w ciąży, przez które może być stosowany pod nadzorem lekarza.

Z uwagi na potwierdzone w badaniach korzystne działanie antyagregacyjne oraz wysoki profil bezpieczeństwa składnik ten znalazł swoje miejsce w wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego z 2019 roku.

Wysokie lub niskie ciśnienie – co robić?

Dbanie o siebie, zwiększenie aktywności fizycznej i zmiana diety, przynosi konsekwencje długofalowe. Ponadto zmniejsza ryzyko powstania wielu skutków ubocznych niezdrowego życia, np. problemów z wysokim ciśnieniem. Co zrobić, gdy po badaniu przesiewowym okaże się, że mamy problem z wysokim lub niskim ciśnieniem? Powinniśmy pamiętać, że walka o nasze zdrowie, bardzo często powinna obejmować nie tylko terapię farmakologiczną, ale też modyfikację czynników ryzyka powikłań krążeniowych, czyli inaczej leczenie niefarmakologiczne.

Skuteczność terapii obniżającej ciśnienie krwi poprawiają odpowiednie nawyki, a zwłaszcza ograniczenie spożycia sodu do 1800-2300 mg. Ważne jest, aby stosować odpowiednią dietę i zredukować nadmierną masę ciała.

Dieta i aktywność fizyczna

Osoby znajdujące się w grupie ryzyka sercowo-naczyniowego, do których należy wysokie ciśnienie, powinny szczególnie zadbać o profilaktykę. Należy do nich stosowanie zdrowej diety, w której porcje warzyw, owoców, pełnych ziaren zbóż, orzechów, nasion oleistych i strączkowych są zwiększone kosztem żywności wysokoprzetworzonej, zwłaszcza typu fast food czy instant.

Zmniejszyć powinniśmy zaś ilości spożycia soli, cukru, alkoholu oraz mięsa czerwonego – na korzyść tego drobiowego i ryb, a nawet diety wegetariańskiej. Kluczowe jest zaprzestanie palenia tytoniu, kontrolowanie masy ciała i jej redukcja, jeśli jest nadmierna, oraz zadbanie o odpowiednią ilość ruchu.

Zdrowy przepływ krwi to kwestia, o którą powinny zadbać nie tylko osoby z wysokim ciśnieniem, poziomem cholesterolu, nadmierną masą ciała, ale też osoby w starszym wieku czy palące papierosy. O jego zaburzeniach mogą świadczyć też bóle i zawroty głowy oraz obrzęki nóg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie