Pełnię księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzkości, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.
Czym jest Pełnia Kwiatowego Księżyca?
Majowa pełnia swoją kwiatową nazwę zawdzięcza oczywiście porze roku. Odnośni się ona do licznych roślin kwitnących wiosną. Inną, rzadziej spotykaną nazwą jest określenie Mleczna Pełnia Księżyca. Wywodzi się ona z kultury anglosaskiej i nawiązuje do praktykowanego niegdyś zwyczaju trzykrotnego dojenia krów w tym okresie. Jest ona widoczna od poniedziałku 16 maja, od godz. 6 rano.
Innym, spektakularnym zjawiskiem, które mogliśmy zaobserwować w poniedziałkowy poranek, było całkowite zaćmienie księżyca, zwane ze względu na kolor „krwawym księżycem”. Nastąpiło ono także 16 maja, we wczesnych godzinach porannych ok. godz. 4:30.
Poznaj zaskakujące fakty i mity o pełni księżyca
Wokół pełni księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.
Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.
Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią księżyca.
Zobacz w galerii: Fakty i mity o pełni księżyca
Masz okazję na szczęście
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Koniec stanu epidemii w Polsce