Takie zmiany na skórze to częsty zwiastun łuszczycy. Występują na głowie i twarzy, mogą spowodować wyłysienie! Zobacz, jak leczyć tę chorobę

Ewa Zwolak, Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Takie zmiany pojawiają się na owłosionej skórze głowy i twarzy u dorosłych i dzieci. Takie zapalenie jest objawem poważnej choroby dermatologicznej, którą trzeba leczyć. Uważa się, że prowadzi do łuszczycy, niejednokrotnie powoduje też łysienie. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć łojotokowe zapalenie skóry.

Spis treści

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry jest powszechną chorobą dermatologiczną, charakteryzującą się występowaniem rumieniowo złuszczających wykwitów na twarzy i na owłosionej skórze głowy.

Zmiany na brwi wywołane przez łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry obejmuje najczęściej owłosione rejony głowy, w tym brwi Svetlozar Hristov/Getty Images

Bardzo często rozwój łojotokowego zapalenia skóry traktowany jest jako stan zwiastujący łuszczycę. Przyczyny choroby nie są dobrze poznane. Prawdopodobnie duży wpływ na wystąpienie symptomów tej choroby mają zaburzenia immunologiczne. Leczenie skupia się przede wszystkim na stosowaniu leków, a także specjalistycznych szamponów i kosmetyków.

Jakie objawy daje łojotokowe zapalenie skóry?

Charakterystycznym objawem łojotokowego zapalenia skóry są rumieniowe i złuszczające się plamy skórne, które często mają nawarstwione strupy i widoczny wysięk.

Ze względu na podobieństwo objawów, łojotokowe zapalenie skóry może być mylone z atopowym zapaleniem skóry (AZS), a w cięższych przypadkach chorobowych – nawet z łuszczycą. Zwykle występuje ono na: twarzy, owłosionej skórze głowy, okolicy uszu, fałdach nosowo-wargowych, okolicy przedmostkowej, fałdach pachowych, pachwinowych i międzypośladkowych. Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą o przewlekłym i nawrotowym charakterze.

Najbardziej typowe objawy tego schorzenia to wyraźnie odgraniczone od skóry niezmienionej chorobowo, zmiany skórne, które przybierają formę złuszczających się plam rumieniowych z żółtymi strupami i wysiękiem surowiczym.

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry na twarzy plamy te lokalizują się głównie na czole, na brwiach i na uszach. W zaawansowanych przypadkach chorobowych zmiany rumieniowe mogą mieć postać strupów, które są bardzo trudne do usunięcia. Szczególnie dotkliwym problemem jest łojotokowe zapalenie skóry głowy, które objawia się wypadaniem włosów, a w dłuższej perspektywie może powodować wyłysienie.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt jest bardzo częstym zjawiskiem, występującym u ok. 50 proc. nowo narodzonych dzieci. Związane jest to prawdopodobnie z wytwarzaniem nadmiernej ilości łoju, czego powodem są androgeny matki. Zwykle choroba ta ujawnia się pomiędzy 2. a 10. tygodniem życia. Nie oznacza to, że występuje ona tylko u niemowląt i u osób dorosłych. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka także dzieci, zwykle pomiędzy 2. a 3. rokiem życia.

Przyczyny wywołujące łojotokowe zapalenie skóry

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry nie są jeszcze dokładne poznane. Zwykle choroba ta ujawnia się w okresie dojrzewania, co jest bezpośrednio związane z nadaktywnością gruczołów łojowych. Prawdopodobną przyczyną łojotokowego zapalenia skóry są zaburzenia w procesie odnawiania komórek naskórka, czego bezpośrednim następstwem jest przyśpieszenie rogowacenia naskórka.

Zobacz: Sposoby na przetłuszczającą się cerę

Występowanie łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt jest związane z nadaktywnością gruczołów łojowych dziecka, spowodowanym stymulacją matczyną. Inną przyczyną łojotokowego zapalenia skóry może być zakażenie grzybem Malassezia furfur.

Przypisuje się mu tak duże znaczenie, ponieważ drożdżak ten wnika do warstwy rogowej naskórka i wywołuje stan zapalny. Przez niektórych dermatologów łojotokowe zapalenie skóry traktowane jest jako stan przedłuszczycowy.

Wśród innych czynników, mogących przyczyniać się do występowania łojotokowego zapalenia skóry można wymienić: zaburzenia immunologiczne, nieprawidłową dietę, zaburzenia odżywiania i noszenie obcisłej odzieży ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów.

Łojotokowe zapalenie skóry znacznie częściej diagnozowane jest u przedstawicieli płci męskiej (w tym także w wieku niemowlęcym i chłopięcym).

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Proces leczenia łojotokowego zapalenia skóry uzależniony jest przede wszystkim od umiejscowienia choroby. Z racji tego, że jest to choroba o nawrotowym i przewlekłym charakterze, konieczne jest wdrożenie odpowiednio ukierunkowanego leczenia, a także działania profilaktycznego. W przypadku, gdy schorzenie to występuje na owłosionej skórze głowy, należy zastosować szampon na łojotokowe zapalenie skóry. Tego typu preparat powinien zawierać cyklopiroksolaminę, która wykazuje właściwości grzybobójcze i grzybostatyczne.

Leczniczy szampon należy stosować minimum 2-3 razy w tygodniu przez ok. miesiąc. W ciężkich przypadkach chorobowych warto zastosować szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy na bazie klotrimazolu o 1% stężeniu. Wówczas, gdy choroba ta dotyka niemowląt i dzieci do lat 3. należy codziennie myć główkę dziecka, a także nawilżać ją specjalistyczną oliwką dla dzieci.

W przypadku zdiagnozowania łojotokowego zapalenia skóry twarzy ze zmianami chorobowymi należy obchodzić się bardzo łagodnie. Powstałe strupy najlepiej usuwać za pomocą gazików nasączonych łagodnym środkiem myjącym (dobrze sprawdzi się także hipoalergiczny szampon dla dzieci). Dobrym pomysłem jest stosowanie kremu na łojotokowe zapalenie skóry np. ze stężeniem 1 proc. sertakonazolu lub 1 proc. hydrokortyzonu.

Łojotokowe zapalenie skóry w większości przypadków można opanować, stosując preparaty miejscowe. Jednakże w zaawansowanych stadiach chorobowych należy wdrożyć leczenie ogólne. Leki na łojotokowe zapalenie skóry to zwykle: itrakonazol, flukonazol i retinod. Przy czym stosowanie tych preparatów wymaga jednoczesnego zabezpieczania się przed ciążą, ponieważ zawierają one środki, które mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

Dieta przy łojotokowym zapaleniu skóry

Dieta jest bardzo ważna w profilaktyce i w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, powinny unikać alkoholu, słodkich napojów gazowanych, słodyczy, smażonych potraw, glutenu, ostrych przypraw, konserwantów, potraw typu instant i fast foodów. Zamiast tego powinny one włączyć do swojej diety: produkty bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (tłuszcze roślinne i zwierzęce), a także w cynk (orzechy, nasiona, kiełki, zielone warzywa).

Łojotokowe zapalenie skóry – domowe sposoby na zmiany skórne

W niektórych przypadkach domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry mogą być równie skuteczne, co specjalistyczne leczenie miejscowe i ogólne. Nie zaleca się jednak rezygnować z wizyty u dermatologa i polecanego przez niego sposobu leczenia choroby.

Wśród najpowszechniejszych domowych sposobów na łojotokowe zapalenie skóry wymieniane są:

  • Olejek rycynowy, który znajduje zastosowanie w szczególności przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy. Najlepiej wetrzeć go w skórę kilka godzin przed planowanym myciem włosów.
  • Miód, który z powodzeniem można nakładać na skórę głowy, twarzy, tułowia i innych części ciała. Ma on właściwości antyseptyczne i świetnie radzi sobie z łagodzeniem stanów zapalnych.
  • Kurkuma, która wykazuje właściwości wysuszające i przeciwzapalne. Nie należy jednak stosować kurkumy zbyt często, ponieważ może ona podrażnić skórę.

Źródła:

  1. Buczek A., Wcisło-Dziadecka D., Sierant K., et.al., Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry. Postępy Nauk Medycznych
  2. Braun-Falco O, Plewig G, Wolff H, et al.: Łojotokowe zapalenie skóry. W: Dermatologia, Czelej Lublin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia