Koronawirus w Polsce i na świecie - raport na żywo minuta po minucie. Najnowsze informacje dotyczące epidemii wirusa SARS-CoV-2

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Raport 28 marca 2020: W Polsce zachorowało 1481 osób, zmarło 17. W sobotę nad ranem Sejm przyjął projekt tzw. Tarczy Antykryzysowej. Znalazła się w niej zmiana Kodeksu wyborczego umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i tym, które przekroczyły 60 lat. Opozycja grzmi, że PiS pod osłoną nocy zmienił ordynację wyborczą tylko po to, żeby wygrać wybory.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - 28 marca 2020:

20:30

W sumie w sobotę przybyło w Polsce 249 potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. To największy jednodniowy skok od wybuchu epidemii.

20:27

Mamy 157 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 103 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 14 osób z woj. śląskiego, 9 osób z woj. podkarpackiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego, opolskiego i lubuskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Warszawie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1638/18 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

20:22

Prezydent zaapelował do Polaków o to, by przestrzegali zasad ograniczonych wyjśc z domu, aby również nie udawali się w skupiska ludzkie, a w szczególności tam, gdzie są pracownicy medyczni. Bo oni dziś walczą o zdrowie i życie pacjentów i ine wolno ich zarazić. Prezydent podziękował wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, policji, strażakom, wojsku i wszystkim służbom. Wyraził nadzieję, że wprowadzone zabezpieczenia i dyscyplina społeczna sprawią, że po świętach Wielkanocnych sytuacja zacznie się wyraxnie poprawiać.

20:20

Prezydent został zapytany też o komentarz do przegłosowania poprawki o głosowaniu zdalnym przez osoby pozostające na kwarantannie. Prezydent stwierdził, że są to działania mogące wpłynąć na zwiększenie frekwencji i on jest za działaniami pro frekwencyjnymi. Prezydent dodał, że obecnie pracuje kontaktując się ze współpracownikami oraz partnerami dialogu poprzez łącza internetowe. Mało spotkań odbywa się w pałacu, twarzą w twarz, a wiele spotkań prezydent odbywa za pośrednictwem sieci.

20:17

Dziennikarz TVP zadał pytanie o opinię prezydenta na temat przełożenia wyborów prezydenckich. Nazwał je, że to kwestia "drugorzędna czy trzeciorzędna", ale jest mocno komentowana w mediach. Duda odpowiedział, że nikt nie wie, co będzie 10 maja, chciałby, żeby one się odbyły w terminie, jednak gdyby epidemia szalała, to nikt nie chciałby wówczas ich przeprowadzać. Liczy jednak na to, że sytuacja pozwoli na przełożenie wyborów. Prezydent powiedział, że wybory to fundament demokracji i trzeba to brac pod uwagę. Ale jesli warunki będą takie, że nie da się wyborów przeprowadzić w normalny sposób, to się nie da ich przeprowadzić w normalny sposób. Na razie nikt nie wie, co będzie.

20:15

Prezydent przyznał, że przez wydatki na tarczę antykryzysową stan finansów publicznych będzie gorszy. Jednak najważniejszą kwestią jest, żeby jak najwięcej przedsiuębiorstw przetrwało, a jak najwięcej przedsiębiorców utrzymało swoje firmy. Prezydent mówił, że nie należy teraz oglądać się na deficyt, ale na ratowanie gospodarki i ludzi.

20:10

  • Ja bym bardzo chciał, żeby [głosowania w Senacie nad tarczą antykryzysową] odbywały się jak najszybciej - mówił Duda w Gościu Wiadomości. - Rozmawiałem dzisiaj z marszałkiem Grodzkim, apelowałem do niego, żeby Senat podjął prace jak najszybciej. Cieszę się, że on się zgodził ze mną przynajmniej w jednej sprawie, żeby ta ustawa weszła w życie przed pierwszym kwietnia - mówił prezydent. - Nie ma wątpliwości, że kryzys będzie. Musimy jak najszybciej dać sobie z nim radę - dodał.

20:05

  • Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy wracać do normalnego życia. Ale jak będzie, tego nie wiedzą nawet epidemiolodzy - mówił prezydent Andrzej Duda w programie Gość Wiadomości.

19:35

Marszałek Tomasz Grodzki powiedział w Faktach po Faktach, że obecnie wszystkie siły państwa powinny się skupić na zapewnieniu ochrony zdrowotnej Polakom. Wybory muszą być przeprowadzone dopiero wtedy, kiedy zdrowie Polaków będzie zabezpieczone. Czy to będzie jesienią tego roku, czy wiosną przyszłego roku - to zależy od sytuacji zdrowotnej. - Jako polityk i lekarz nie mam wątpliwości, że wybory nie powinny się odbyć 10 maja - mówił Grodzki. Zaapelował, żeby biorąc pod uwagę mnóstwo przesłanek zorganizować wybory dopiero wtedy, kiedy czas zagrożenia minie. - porzućcie tę ideę 10 maja, bo nawet przez usta mi nie przechodzi, jakie może to mieć dramatyczne konsekwencje - mówił. Na pytanie, jak zareaguje opozycja, gdyby jednak wybory odbywały się 10 maja odpowiedział: - Zobaczymy, jak się będzie rozwijać epidemia. - Wybory z punktu widzenia zdrowotnego, z punktu widzenia epidemiologicznego nie powinny się odbyć 10 maja i mówi to bardzo wiele autorytetów epidemiologicznych - mówił. Zapewnił, że Senat zrobi wszystko, by wybory odbyły się w terminie bezpiecznym dla społeczeństwa.

19:30

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział w programie Fakty po Faktach w TVN, że przekazał prezydentowi Andrzejowi Dudzie, iż teraz nie powinno się zajmować wyborami. Stwierdził, że po rozmowie z prezydentem Dudy odniósł wrażenie, że Duda zaakceptowałby przedłużenie jego kadencji, kiedy zostanie ogłoszony stan klęski żywiołowej. Nie chce być bowiem prezydentem pandemii. - Odniosłem wrażenie, że pan prezydent nie chciałby być prezydentem czasu pandemii, wybranym w bardzo niebezpiecznych zdrowotnie warunkach - powiedział Grodzki.

19:25

Francja zamówiła miliard maseczek ochronnych w Chinach - powiedział francuski minister zdrowia Olivier Véran. CNN podaje, że minister powiedział, że Francja produkuje 8 milionów maseczek tygodniowo, ale zużywa 40 milionów.

19:19

Ministerstwo Zdrowia podało nowy raport o stanie epidemii koronawirusa w Polsce

18:33

Prawo i Sprawiedliwodść nieustannie zmierza do przeprowadzenia wyborów prezydenckie 10 maja. A tym czasem gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił przesunięcie tamtejszych wyborów stanowych z 28 kwietnia na 23 czerwca. Powodem - jak podaje CNN - jest oczywiście epidemia koronawirusa. „Nie sądzę, aby mądrze było sprowadzać wielu ludzi do jednego miejsca, aby zagłosowali. Wiele osób dotyka wtedy jednej klamki, wiele osób dotyka jednego długopisu" - argumentował Cuomo.

18:25

Koronawirus we Włoszech zbiera śmiertelne żniwo. W sobotę liczba zmarłych z powodu Covid-19 przekroczyła 10 tysięcy. Po południu - według "Corriere della sera" odnotowano tam już 10023 zgony. Dotychczas potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem jest w tym kraju 94472. W ciągu ostatniej doby zmarło we Włoszech 889 osób - o 30 mniej niż dzień wcześniej.

18:20

Eksperci Ministerstwa Zdrowia przygotowali poradnik, jak zaplanować sobie dzień podczas ograniczeń wyjścia z mieszkań.

18:14

Roksana Węgiel mówi o pozytywach izolacji z powodu koronawirusa. - Czas koronawirusa można pożytecznie wykorzystać. Wreszcie spędzam czas z rodziną. Nadrabiam zaległości szkolne - mówi piosenkarka.

Rozmowa z Roksaną Węgiel

17:27

Rosja od 30 marca zamknie swoje granice - informuje CNN.

17:09

Miasto Wuhan, źródło epidemii koronawirusa, po dwóch miesiącach całkowitej izolacji powoli wraca do życia. W sobotę otwarto dworzec kolejowy, dzień wcześniej pozwolono na wjazdy samochodami do miasta - informuje BBC.

Wuhan powoli wraca do życia. Ludzie nie mogą jednak się obejmować

16:37

Pani Mariia Kuzyk do Wrocławia przyjechała rok temu z Ukrainy. Pracowała na dwóch etatach sprzątając w biurowcu i szpitalu. Żyła bardzo skromnie, żeby odłożyć jak najwięcej pieniędzy. Udało się uzbierać aż 15 tysięcy złotych. Przed samym powrotem do domu cała suma została jednak skradziona przez oszustów metodą "na policjanta". Pani Mariia została z niczym. W internecie ruszyła zbiórka dla kobiety. Każdy może pomóc.

Więcej o zbiórce dla pani Marii TUTAJ

16:22

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w specjalnym oświadczeniu protestuje przeciwko zmianom przyjętym w nocy przez Sejm. Wprowadzenie na wniosek Klubu Parlamentarnego PiS do ustawy „tarcza antykryzysowa” zmiany dającej prawo odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego przez Prezesa Rady Ministrów, to rażące naruszenie autonomii parterów społecznych i nieuprawniona ingerencja w uprawnienia zarezerwowane wyłącznie dla Prezydenta RP - pisze Piotr Duda na portalu tysol.pl. Według Dudy daje to premierowi pełną dowolność działania w tym zakresie, łamiąc dotychczasową równowagę stron, która stanowi istotę funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego. - Żądamy natychmiastowego wycofania powyższych zmian już na etapie prac w Senacie RP. Apelujemy również do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy o niezwłoczną interwencję w tej sprawie - napisał szef Solidarności.

Protest szefa Solidarności

16:12

W nocy z piątku na sobotę Sejm przyjął zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w Kodeksie wyborczym, które umożliwią głosowanie korespondencyjne osobom po 60. roku życia oraz tym, które przebywają w kwarantannie. - Te zmiany są niezgodne z konstytucją – ocenia jednoznacznie dr hab. Ryszard Piotrowski, prawnik, konstytucjonalista i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. W rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press i „Polską Times” przekonuje, że przegłosowane zmiany to zamach na prawa obywateli, które doprowadzą do rozprzestrzeniania koronawirusa. - Celem tej zmiany jest w istocie promowanie nieprzesuwania terminu wyborów, a to narażanie obywateli na utratę zdrowia i życia – podkreśla. Zwraca on uwagę, że obywatele nie mogą nawet zaprotestować przeciwko nowym rozwiązaniom, ponieważ zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób.

Wywiad z dr hab. Ryszardem Piotrowskim TUTAJ

15:57

Ania Rusowicz, ceniona artystka, jest także psychologiem. Jak wokalistka, muzyk, autor tekstów, także psycholog, widzi obecną sytuację? Co jej się podoba? Co nie? Jak świat powinien się zmienić po opanowaniu koronawirusa? Czy się zmieni? O tym w rozmowie w premierowym cyklu "Muzotok Online".

15:27

Koronawirusa potwierdzono już u ponad 617 tys. ludzi na całym świecie. Ponad 28 tys. zmarło.

15:00

Choć rząd od kilku tygodni przekonuje, że Polska jest przygotowana na walkę z koronawirusem, to rzeczywistość często pokazuje coś zupełnie innego. W szpitalach brakuje maseczek, fartuchów czy płynów do dezynfekcji. Jest ograniczona liczba testów na Covid-19, dlatego lekarze zlecają je tylko wybranym pacjentom. Na ich wyniki trzeba czekać nawet kilka dni. Nie wszyscy powracający z zagranicy są poddawani kwarantannie, a ci którzy już na nią trafią, nie zawsze są kontrolowani. Rodzice nie mogą przebywać na szpitalnych oddziałach nawet ze zdrowymi dziećmi; odwołano wizyty i operacje na które pacjenci czekali nawet latami. Dziennikarze lokalni Polska Press Grupy stale monitorują i opisują najbardziej absurdalne sytuacje związane z koronawirusem.

14:44

Jeżeli w sobotę otrzymamy dokumenty, Senat zbierze się w poniedziałek - zadeklarował dziś marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Pierwotnie Senat miał zająć się pakietem ustawy z tzw. tarczy antykryzysowej dopiero we wtorek. Rząd chce, by nowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia.

14:26

45 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 14 osób z woj.łódzkiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego, podkarpackiego i opolskiego. W szpitalu w Lublinie zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 70-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem to 1481. 17 osób zmarło.

14:01

Prezydent Andrzej Duda na Twitterze: "Odbyłem dobrą rozmowę z Panem Marszałkiem Tomaszem Grodzkim. Zaapelowałem do Pana Marszałka o jak najszybsze procedowanie w Senacie tzw. tarczy antykryzysowej. Obaj zgodziliśmy się, że ustawa powinna trafić do mojego podpisu przed 1 kwietnia. To ważne. Liczy się każdy dzień".

13:40

Policja: Przez cały weekend policjanci będą czuwać nad przestrzeganiem obowiązujących obostrzeń o grupowaniu się i przemieszczaniu. Zarówno z pokładów radiowozów, policyjnego śmigłowca, a także tam, gdzie się da konno. Wszystko dla zwiększenia państwa ochrony.

13:29

Ministerstwo Zdrowia zachęca do kontaktów zdalnych - przez telefon czy internet.

12:43

Hiszpania: W ciągu doby zmarły 832 osoby zakażone koronawirusem. W sumie w Hiszpanii potwierdzono dotychczas 5690 zgonów. Zakażone są ponad 72 tys. osób.

12:04

W ciągu doby wykonano ponad 4,6 tys. testów na koronawirusa.

11:41

Co najmniej 60 osób jest zakażonych koronawirusem w Domu pomocy Społecznej w Niedabylu (mazowieckie). Personel i pensjonariusze od wtorku są objęci kwarantanną. Sanepid zarządził ja po tym, jak okazało się, że pozytywny wynik badania dostała jedna z zatrudnionych tam pielęgniarek.

11:29

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 5382 żołnierzy i pracowników wojska oraz 646 jednostek sprzętu. 2010 żołnierzy wspiera Straż Graniczną i Policję w ochronie granicy - informuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

11:25

Polska to pierwsze państwo na świecie, które wysłało do Australii specjalny samolot po swoich obywateli – poinformował ambasador RP w Australii Michał Kołodziejski.

11:17

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) wydał oświadczenie dot. głosowania ws. tzw. tarczy antykryzysowej: "Senat zajmie się pakietem antykryzysowym najszybciej, jak to jest możliwe. Nawet w stanach szczególnych – a może zwłaszcza w takich stanach – wymagane jest, by głosujący mogli się zapoznać z tym, nad czym będą głosować. Do tej pory nie mamy nawet śladu dokumentów z Sejmu, a z informacji jakie do mnie docierają wynika, że tych kilkaset stron dokumentów nie jest nawet jeszcze gotowych do przekazania do Senatu. Traktowanie Senatu jako maszynki do głosowania świadczy o braku szacunku nie tylko dla reguł demokracji i zasad parlamentaryzmu, ale także dla naszych rodaków, których te rozwiązania mają dotyczyć. Oni czekają na dobre prawo, a nie na prawo uchwalane na kolanie". Pełna treść sobotniego oświadczenia marszałka Senatu.

10:53

Diagności laboratoryjni dają z siebie wszystko. Dzisiaj są potrzebni bardziej niż kiedykolwiek wcześniej: „Pracują po kilkanaście godzin dziennie z narażeniem życia swojego i swoich rodzin. Mówią, że boją się, ale z pracy nie zamierzają rezygnować na czas pandemii, bowiem to ich służba.” Przeczytaj nasz wywiad z Barbarą Kozub, kierowniczką Laboratorium Mikrobiologii i Parazytologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu:10:49

Gdzie oglądać jutro mszę świętą? #Zostańwdomu na niedzielnym nabożeństwie. W naszym artykule znajdziesz spis transmisji online mszy świętych z kościołów w całej Polsce:

Transmisje online mszy świętych. Sprawdź, gdzie oglądać niedzielną mszę.

10:39

Hiszpański pomysł na ograniczenie wyjść po zakupy. W gminie Herrera del Duque, na zachodzie kraju, ustalono minimalną cenę zakupów w sklepie. Handlowcy nie mogą sprzedać klientowi towarów, jeśli łączna zawartość koszyka nie przekracza 30 euro – donosi RMF24.pl.

10:29

Prof. Andrzej Zoll w wywiadzie dla Onetu skomentował nocne głosowanie nad Kodeksem wyborczym: - Niestety nie mogę powiedzieć, że prezydent wybrany w taki sposób będzie sprawował swoją funkcję legalnie. (…) Dziś mamy do czynienia z jawnym nieliczeniem się z prawem. Oczywiście PiS robi to nie pierwszy raz, ale jeszcze nigdy nie postąpił tak brutalnie.

10:24

Nie cichną echa po nocnym głosowaniu zmieniającym Kodeks wyborczy. Opozycja jest oburzona. Zarzuca partii rządzącej łamanie prawa i dążenie do wyborów za wszelką cenę.

Więcej o zmianie kodeksu wyborczego przeczytasz w artykule: PIS zmienił w nocy kodeks wyborczy. Posłowie komentują

10:10

Mieli spotkać się na boisku we Wrocławiu, ale przez koronawirusa spotkanie nie mogło się odbyć. Dlatego zagrali… w FIFĘ 20. Krzysztof Piątek i Krystian Bielik ograli dwukrotnie reprezentantów Finlandii. Mecz komentował Dariusz Szpakowski.

Więcej o meczu przeczytasz w artykule: FIFA 20. Polska dwukrotnie ograła Finlandię

10:03

Wielka Brytania: w ciągu doby w Wielkiej Brytanii zmarło 181 pacjentów zarażonych COVID-19. To rekordowy bilans zgonów spowodowanych zakażeniami koronawirusem SARS-CoV-2. Łączna liczba ofiar śmiertelnych na Wyspach wynosi 759. Na lotnisku w Birmingham planowane jest przygotowanie tymczasowej kostnicy. Wstępnie ma pomieścić 1,5 tys. ciał.

9:50

Gordon Brown, były premier Wielkiej Brytanii, apeluje do G20, ONZ i WHO o stworzenie światowego rządu, żeby zahamować pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. W skład takiego rządu mieliby wejść najbardziej wpływowi ludzie z całego świata.

9:44

Zgodnie z najnowszym sondażem SW Research dla Rp.pl 23,8 % Polaków w ogóle nie wychodzi z domów. Tylko 4,8% ankietowanych wychodzi z domu tak samo często, jak przed atakiem koronawirusa SARS-CoV-2. 61,6% zadeklarowało, że wychodzi z domu tylko wtedy, gdy jest to konieczne, np. po zakupy lub do pracy. 9,8% Polaków przyznaje, że pozwala sobie na krótkie spacery dla relaksu.

9:36

WHO zaleca robienie jak największej liczby testów na koronawirusa SARS-CoV-2. Masowe testy mają pomóc w zahamowaniu pandemii. Czy Polska wywiązuje się z tego zadania? Sprawdziliśmy.

- W tej chwili w Polsce testuje się około 4 tysięcy próbek na dobę – tak wynika z dziennych raportów przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia. Laboratoria pracują na okrągło, a wykonanie pojedynczego testu wraz z całą logistyką trwa kilka godzin. (…) Biorąc pod uwagę wydajność przebadanie tylko osób w kwarantannie zajęłoby niemal miesiąc.

ZOBACZ raport Polska Press Grupy o liczbie testów wykonywanych w poszczególnych województwach w Polsce.

9:18

Ministerstwo Zdrowia informuje: Mamy 47 przypadków zarażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Przypadki dotyczą: 12 osób z woj małopolskiego, 10 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. lubuskiego, opolskiego i podlaskiego.

Łącznie:

  • liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce – 1436
  • liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa w Polsce - 16

9:12

Warszawa opustoszała. Pomimo początku wiosny i pięknej pogody, Warszawiacy zostali w domach. Brawo!8:59

Ministerstwo Zdrowia przypomina rodzicom w weekend - Zostańcie w domach!

8:53

Dziś bohaterami są lekarki, lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, laborantki, laboranci, wszyscy pracownicy służby zdrowia. To pierwsza linia frontu. My musimy ich wspierać – mówi w wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” Elżbieta Tatarkiewicz-Skrzyńska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - Dziś lęk występuje u niektórych w postaci nadmiernej ostrożności. Ten paraliżujący strach trzeba w sobie pokonać.

Przeczytaj wywiad z Elżbietą Tatarkiewicz-Skrzyńską.

8:42

Hiszpania: rząd premiera Pedra Sancheza zatwierdził w piątek nowe przepisy. Pracodawcy nie będą mogli zwalniać pracowników z powodu epidemii koronawirusa. Zakaz ma charakter tymczasowy. W Hiszpanii gwałtownie przyrasta liczba ofiar koronawirusa. W piątek wynosiła ona 4858 osób. Zakażonych w Hiszpanii jest 64 tys. ludzi.

8:32

Włochy: wczoraj z powodu COVID-19 we Włoszech zmarło aż 919 osób (zgodnie z danymi Reutersa). To kolejny ponury rekord. W czwartek liczba zgonów wynosiła 712, w środę 683 osoby, we wtorek 743 osoby, w poniedziałek 602 osoby. Aktualnie we Włoszech stwierdzono prawie 81 tys. przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

W Lombardii ciągle brakuje podstawowych środków ochrony osobistej pracowników służby zdrowia. Za kilka dni uruchomiony zostanie szpital polowy w Bergamo.

8:23

Stany Zjednoczone: lawinowy wzrost zachorowań na COVID-19. Jak podaje MSNBC zakażonych jest już ponad 100 tys. osób. USA wyprzedziły zarówno Chiny, jak i Włochy w liczbie chorych.8:20

Jak podają Wirtualnemedia.pl spółka Lotos Paliwa (Grupa Lotos) przekaże 2 mln zł na paliwo dla 19 zakaźnych szpitali jednoimiennych w Polsce. PKN Orlen dokłada dodatkowe 4 mln zł. Orlen wsparł już szpitale wcześniej, przekazując 6 mln zł.

8:04

Zobacz, jak szybko rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2 na całym świecie. W sieci pojawiła się mapa z wizualizacjami. Uświadamia, jak ważna jest kwarantanna i unikanie skupisk ludzkich.

Mapa z wizualizacją rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie.

7:54

Akcję #zostańwdomu wsparła Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama zachęca do wspólnego spędzania czasu z literaturą. Przez trzy kolejne piątki na kanele YouTube "W Pałacu Prezydenckim" będą publikowane filmiki z Agatą Kornhauser-Dudą czytającą opowiadanie Gabrieli Zapolskiej. Pierwszy odcinek opublikowano wczoraj.

7:40

Jak się okazuje, opozycja mogła wpłynąć na wynik głosowania dotyczącego Kodeksu wyborczego. Wielu posłów opozycji zrezygnowało jednak z nocnego "posiedzenia".

7:32

Adrian Zandberg ostrzega, że za Tarczę Antykryzysową zapłacą przede wszystkim pracownicy.

7:22

Przyjęta przez Sejm Tarcza Antykryzysowa m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące. Zobacz szczegóły w artykule:

Sejm uchwalił projekty ustaw w ramach Tarczy Antykryzysowej. Głosowania trwały całą noc.

7:14

W Japonii tuż po ogłoszeniu konieczności przesunięcia Igrzysk Olimpijskich wzrosły statystyki dotyczące zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zgodnie z czwartkowymi danymi, w Japonii zakażonych jest 1307 osób. „Deutsche Welle” podkreśla, że znajdująca się w pobliżu Korea Południowa wykonała 20 razy więcej badań.

6:58

Aleksander Kwaśniewski w TVN24: - Pandemia koronawirusa wpłynie na to, że państwa narodowe znów się wzmocnią. Egoizm narodowy może znów zwyciężyć.

6:49

Donald Trump w emocjonalnym wpisie na Twitterze wezwał producentów samochodów by ci, w trybie pilnym, zaczęli produkować respiratory. W Stanach Zjednoczonych lawinowo rosną przypadki zakażeniami koronawirusem.

6:41

Aktor Tom Hanks oraz jego żona Rita Wilson zakończyli kwarantannę w Australii i wrócili do domu w Los Angeles.

Aktor 11 marca poinformował, że on i jego żona są zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2. Na szczęście okazało się, że choroba miała łagodny przebieg.

6:39

Sejm uchwalił ustawę, która ma wspierać firmy będące w kryzysie w związku z epidemią koronawirusa. Za ustawą było 343 posłów, przeciw było 73. Od głosu wstrzymało się 19 posłów. Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez PiS oraz jedną poprawkę Lewicy.

6:26

Opozycja grzmi, że pod osłoną nocy PiS zmienił ordynację wyborczą. Wszystko po to, by pomimo epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce udało się przeprowadzić wybory, które wygra Andrzej Duda.

6:24

Sejm zakończył już głosowanie dotyczące poprawek do specustawy o koronawirusie. W skład Tarczy Antykryzysowej weszła też zmiana Kodeksu wyborczego: umożliwiono głosowanie korespondencyjne osobom znajdującym się na kwarantannie oraz ponad 60-letnim.

23:13

Głosowania mają potrwać do godz. 5 rano. "Będą państwo mieli kanapki" - powiedziała marszałek Elżbieta Witek do posłów obecnych na sali.

22:55

O godz. 23 w Sejmie ma rozpocząć się głosowanie nad poprawkami do Tarczy Antykryzysowej.

22:50

"Jak podaje "Daily Star" na przełomie października i listopada lekarze z Lombardii zaobserwowali nietypowe zjawisko. U starszych pacjentów wystąpiły przypadki choroby, której przebieg przypomina COVID19. Były one kwalifikowane jako ciężkie zapalenie płuc".

22:45

NFZ uruchomił specjalny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta dla osób dzwoniących z zagranicy w sprawie koronawirusa.

22:35

Dziś o północy na terenie Irlandii zacznie obowiązywać zakaz wychodzenia z domów. Jedynym wyjątkiem będą "szczególne okoliczności".

22:25

"Agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym" – poinformowało Ministerstwo Finansów.

22:15

Prezydent Donald Trump uruchomił ustawę o produkcji obronnej wobec koncernu motoryzacyjnego General Motors. Koncern będzie musiał jak najszybciej wyprodukować i dostarczyć określoną liczbę respiratorów.

22:08

"Senator Karczewski jeszcze niedawno był przeciw informacji rządu nt walki z koronawirusem, zrywał kworum i zamiast zajmować się walką ze skutkami pandemii chciał odwoływać marszałka Senatu, nagle zapałał chęcią pracy" - napisał szef PO Borys Budka.

22:00

Przypominamy, że głosowania w Sejmie zostały przesunięte z godz. 21 na 23.

21:39

Ministerstwo Zdrowia wystosowało pismo, w którym zakazuje konsultantom wojewódzkim wypowiadania się na temat epidemii koronawirusa.

21:25

"Szanowna Pani Minister,to fakt, że w przypadku nagłych chorób trzeba działać szybko, więc Senat już 2 tyg. temu wysłał do Sejmu projekt ustawy m.in o pomocy przedsiębiorcom. Kto tu zatem czekał? Apeluję o przyjęcie senackich rozwiązań w interesie naszych Rodaków" - marszałek Tomasz Grodzki odpowiada minister Jadwidze Emilewicz.

21:20

"Pani Marszałek jeszcze raz. Proszę zwołać posiedzenie Sejmu na poniedziałek. Wszyscy przyjadą i tak jak wczoraj będą pracować. W weekend można spokojnie wspólnie popracować i wypracować lepszy projekt niż to,co rząd proponuje obecnie. Głosowanie tym systemem jest nieporozumieniem" - pisze Sławomir Neumann.

21:13

"Tydzień temu mówiłem o tym, że nie będę podważał mandatu Andrzeja Dudy, jeżeli byłby prezydentem nawet do wiosny przyszłego roku. Nie ma dzisiaj ważniejszej rzeczy niż zdrowie i życie. W praktyce najłatwiej jest wprowadzić stan klęski żywiołowej i już dzisiaj są wszystkie nie tylko przesłanki do wprowadzenia, ale są zastosowane mechanizm, który się stosuje w stanie" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24.

21:07

Córka Kasi Kowalskiej ma koronawirusa i jest w ciężkim stanie. Piosenkarka zamieściła dramatyczne wyznanie.

20:54

"Żeby zwołać posiedzenie Senatu trzeba mieć nad czym pracować. Nie wiem kiedy skończą się obrady Sejmu nad tarczą antykryzysową. Rozumiem, że sytuacja jest nadzwyczajna, ale musimy otrzymać jakieś materiały, nad którymi będziemy pracować" - powiedział natomiast marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

20:50

"Mam nadzieję, że Marszałek Grodzki przyspieszy zwołanie posiedzenia Senatu na poniedziałek. Jako lekarz powinien wiedzieć, że w przypadku nagłych chorób nie można czekać, trzeba działać natychmiast. To jest walka o miejsca pracy, o polskie przedsiębiorstwa" - napisała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

20:45

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 1389. Szesnaście z nich zmarło.

20:44

PILNE! 49 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 27 osób z woj. mazowieckiego, 6 osób z woj. zachodniopomorskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. podkarpackiego oraz 1 osoby z woj. opolskiego.

20:41

O godz. 20 a wieży Eiffla w Paryżu wyemitowano napis "dziękuję", skierowany do osób walczących z epidemią koronawirusa.

20:35

"W przyszłym tygodniu konieczne będzie kolejne posiedzenie Sejmu i uchwalenie kolejnych ustaw. Dzisiaj tarcza antykryzysowa to jest tylko pierwszy krok" - powiedział wicepremier Jarosław Gowin w TVP.

20:30

PILNE! Głosowanie zdalne w Sejmie przesunięte z godz. 21 na 23 - poinformował Stanisław Tyszka.

20:28

"Uważam że wybory powinny być przełożone i są do tego konstytucyjne instrumenty bo czy stan wyjątkowy czy nadzwyczajny dają takie możliwości i tak bym zrobił" - powiedział Aleksander Kwaśniewski w TVN24.

20:21

"Nie zgodzimy się na to, żeby zepchnąć koszty nadchodzącego kryzysu na pracowników. W obecnej formie tarcza oznacza radykalne cięcia płac" - powiedział Adrian Zandberg w Polsat News.

20:18

Till Lindemann, wokalista zespołu Rammstein jednak nie jest chory na koronawirusa. Informacja "Bild" została sprostowana - wynik testu muzyka był ujemny.

20:13

W KPRM trwa kolejny gospodarczy sztab kryzysowy pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

20:10

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce Główny Inspektorat Sanitarny oraz prof. Marek Rękas - Krajowy Konsultant w dziedzinie Okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych.

20:04

Zakaz wjazdu samochodów powyżej 7,5 t na teren Republiki Słowackiej. Od 27 marca do odwołania dla tego typu transportu zamknięte zostają przejścia graniczne z Polską, Czechami, Węgrami i Austrią.

20:00

"Razem poradzimy sobie z COVID-19. W tych trudnych momentach muzyka przynosi ukojenie. Poruszyli mnie uczniowie z liceum Chino Hills w Kalifornii. Nie mogli spotkać się i zaśpiewać wspólnie, ale to ich nie podtrzymało" - napisała ambasador USA Georgette Mosbacher.

19:55

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba ofiar koronawirusa we Francji wzrosła o 297. W sumie w tym kraju z powodu COVID-19 zmarło 1995 osób.

19:50

Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł zwrócił się z prośbą do Prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego o rozważenie możliwości zniesienia opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania w Warszawie.

"Uprzejmie proszę Pana Prezydenta o rozważenie możliwości zawieszenia opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania w Warszawie" - napisał Radziwiłł.

19:44

Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) proponuje Nieograniczony Fundusz Płynności w BGK, który pokryje wszystkie zobowiązania ciągłe firm oraz radykalne zwolnienie firm ze wszystkich podatków.

19:42

NFZ sfinansuje pobyt w izolatoriach, które powstaną http://m.in. w hotelach, hostelach, akademikach i sanatoriach. Trafią tam osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu. Izolowani pacjenci będą mieć zapewnione posiłki i opiekę medyczną - podaje Radio ZET.

19:34

"Nie można oczekiwać od lekarzy, że będą milczeć w obliczu sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu obywateli, ale również swojemu i swoich rodzin" - pisze prezes Naczelnej Izby Lekarskiej w swoim liście.

19:27

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dot. koronawirusa w Polsce.

19.20

Po godz. 19 zakończyła się samotna modlitwa papieża Franciszka na Placu Świętego Piotra.

"Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że jesteśmy na jednej łodzi, wszyscy krusi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni i niezbędni. Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by wiosłować razem. Boże Wszechmogący i Miłosierny, spójrz na naszą bolesną sytuację, pociesz swoje dzieci i otwórz nasze serca na nadzieję, abyśmy poczuli pośród nas Twoją obecność jako ojca" - modlił się papież.

19:16

Po wprowadzeniu obostrzeń we Francji, tamtejsza policja odnotowała 32-procentowy wzrost liczby przypadków interwencji w związku z przemocą domową.

19:10

Prezydent Andrzej Duda wziął udział posiedzeniu Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Spotkanie było poświęcone ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej w państwie oraz omówieniu narzędzi wsparcia dla przedsiębiorców - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

19:04

W dzisiejszym oświadczeniu ws. wyborów prezydenckich, Państwowa Komisja Wyborcza wyraziła oczekiwanie, że podjęte rozstrzygnięcia będą gwarantowały możliwość rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych obywateli.

18:57

Szef włoskiego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro przewiduje, że Włochy zbliżają się do szczytu zakażeń koronawirusem. Stwierdził on, że od 20 marca w kraju obserwuje się wyraźne zmniejszenie krzywej zakażeń. Nie jest to jednak jeszcze faza spadkowa.

18:50

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet stymulacyjny dla gospodarki, o wartości ponad 2 bln USD. Pakiet ma pomóc amerykańskiej gospodarce w złagodzeniu skutków pandemii koronawirusa.

18:45

Till Lindemann, wokalista zespołu Rammstein ma koronawirusa. 57-letni muzyk trafił do szpitala po koncercie w Moskwie.

18:41

W województwie śląskim hospitalizowanych jest aktualnie 127 osób. 11 981 osób objętych jest kwarantanną, a 7 599 - nadzorem sanitarnym.

W województwie śląskim hospitalizowanych jest aktualnie 127 osób. 11 981 os

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,023

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

S
Szoeti

Bdzje wecj osub umierać wejm po tych wyborach z winy kaczskjego i pjs samej scom to dldanas jest je fe .

A
Agni

Faceci, kto chce poznać uroczą dziewczynę?) Mam seksowne ciało i mogę być trochę wulgarny)) Poszukaj mojego profilu na Loveto, nazywam się agni, oto link - loveto.one/agni

w
wzpiotr

Wszyscy piszą ile osób umiera z powodu covid, a od dłuższego czasu próbuję znaleźć informacje ile osób zmarło we włoszech od początku marca 2020, ale nie z powodu covid, a ogólnie wszystkich. ISTAT – odpowiednik naszego GUS zamieszcza materiały do roku 2018.

Chciałbym zobaczyć jak zmieniła się liczba zgonów (wszystkich) np. w marcu 2019 w stosunku do tych, które są w marcu 2020. Razem z covid. Przecież wiele z tych osób mogłoby również umrzeć w tym czasie. Średnio każda osoba, która umiera na covid ma 1,5 innych chorób. Czy umarłaby, gdyby nie covid ?

Proste dane, ale dlaczego nikt ich nie publikuje ?

Czy może ktoś podesłać linka do takich danych ?

G
Gość
27 marca, 13:08, Gość:

Z województwa Łódzkiego już drugij dzień niema żadnej informacji o koronawiruszie...

Czy nasze województwo naprawdę wygrało z wirusem, czy po prostu nie nadają prawidłowej informację?

27 marca, 13:25, Gość:

Bilans ma się zgadzać Z ZAŁOŻENIAMI.

Gówno prawda. Dane są uzupełniane codziennie.

G
Gość
27 marca, 13:08, Gość:

Z województwa Łódzkiego już drugij dzień niema żadnej informacji o koronawiruszie...

Czy nasze województwo naprawdę wygrało z wirusem, czy po prostu nie nadają prawidłowej informację?

Bilans ma się zgadzać Z ZAŁOŻENIAMI.

G
Gość
27 marca, 12:23, psycholog:

Komentarze nudzących się internetowych przygłupów, którzy nie potrafią zagospodarować wolnego czasu. Internetowi kretyni i ich bełkot, frustraci.

27 marca, 12:32, Gość:

Sfrustrowany jest każdy spoza budżetówki, ponieważ grozi mu wbijanie zębów w tynk. Tymczasem ekonomiści sugerują rządowi, iż należy poświęcić tę samą grupę Polaków, żeby wyjść z kryzysu. Budżetówce nikt nie obetnie pensji, 500 plus pozostanie, ponieważ nakręca popyt. Jeśli zabralibyśmy tej grupie, pomogli reszcie, wszyscy skupiliby się na przetrwaniu, a nie na konsumpcji, zakupach. Dodatkowo brak pieniędzy bedzie skutkował kreatywnością, którą rządzący planują wymusić na całej sferze poza budżetowej. Czyli historia kołem się toczy, już to kiedyś przerabialiśmy.

27 marca, 13:00, Kościuszko:

A rząd nie obniży sobie pensji, ani diet ludziom wsadzonymi na państwowe stołki spółek skarbu państwa. "Wy narodzie możecie zdychać, jednak przed śmiercią zagłosujcie na nas, a nam niczego nie ma prawa zabraknąć." To motto polityków!

Trochę lat mam i nie pamiętam, żeby na ołtarzu kryzysu spoczęła kiedykolwiek choć jedna głowa rządowego kacyka, czy budżetowego pachołka.

Wiele razy prosty robol udowodnił, iż poradzi sobie w każdych okolicznościach, więc po co zmieniać coś, co zostało sprawdzone. Przycisną firmy, małą działalność, robola - wyjdziemy z kryzysu. Sobie wręczą sute nagrody, odtrąbią sukces. Za parę lat od nowa to samo.

Jedna i ta sama grupa społeczna zap....a, pozostali pasożytują. Nadchodzi kryzys, ciśniemy tych co zawsze, wszak taka administracja czy mundurówka nie umie nic, lewe rączki. Żebyście kochani fizole nie płakali, rzucimy wam co jakiś czas ochłap w postaci socjalu, o sobie nie zapomniawszy. Macie płodzić następne pokolenie roboli, ktoś musi pracować na cały ten burdel -:)

G
Gość

Z województwa Łódzkiego już drugij dzień niema żadnej informacji o koronawiruszie...

Czy nasze województwo naprawdę wygrało z wirusem, czy po prostu nie nadają prawidłowej informację?

J
Jojo

A rząd nie obniży sobie pensji, ani diet ludziom wsadzonymi na państwowe stołki spółek skarbu państwa. "Wy narodzie możecie zdychać, jednak przed śmiercią zagłosujcie na nas, a nam niczego nie ma prawa zabraknąć." To motto polityków!

K
Kościuszko
27 marca, 12:23, psycholog:

Komentarze nudzących się internetowych przygłupów, którzy nie potrafią zagospodarować wolnego czasu. Internetowi kretyni i ich bełkot, frustraci.

27 marca, 12:32, Gość:

Sfrustrowany jest każdy spoza budżetówki, ponieważ grozi mu wbijanie zębów w tynk. Tymczasem ekonomiści sugerują rządowi, iż należy poświęcić tę samą grupę Polaków, żeby wyjść z kryzysu. Budżetówce nikt nie obetnie pensji, 500 plus pozostanie, ponieważ nakręca popyt. Jeśli zabralibyśmy tej grupie, pomogli reszcie, wszyscy skupiliby się na przetrwaniu, a nie na konsumpcji, zakupach. Dodatkowo brak pieniędzy bedzie skutkował kreatywnością, którą rządzący planują wymusić na całej sferze poza budżetowej. Czyli historia kołem się toczy, już to kiedyś przerabialiśmy.

A rząd nie obniży sobie pensji, ani diet ludziom wsadzonymi na państwowe stołki spółek skarbu państwa. "Wy narodzie możecie zdychać, jednak przed śmiercią zagłosujcie na nas, a nam niczego nie ma prawa zabraknąć." To motto polityków!

J
Jarun
27 marca, 10:25, stary Polak:

Obrzydliwy jest ten Lewiatan. Nawet teraz jedyne co ich interesuje to pieniądze członków tego "klubu egoistów".

p.s. przestańcie uprawiać tą swoją żałosną politykę pro-PO. Nie zauważyliście że oni są już zanikającym punktem?

27 marca, 12:35, Gość:

Rozczaruję cię, przed Lewiatanem klęka nawet PiS, zresztą niedługo się o tym przekonasz.

Lewiatan to masoni z Wielkiego Wschodu Francji (lewacki odłam w przeciwieństwie do szkockiego).

G
Gość
27 marca, 12:09, Gość:

Hantawirus zmutuje i Europejczyków wydusi do końca. I zapanuje Państwo Środka. I tak po epidemii to Chiny będą pierwszą potęgą !

Żadna tajemnica. Nie było wirusa, a wszyskie modele pokazywały jak Azja wyprzedza ekonomicznie stary kontynent, a nawet Amerykę.

Nie mają przerośniętej administracji, biurokracji, socjalu oraz uprzywilejowanych.

G
Gość
27 marca, 12:33, Gość:

Skąd tu tylu lewackich debili

Co tak bulgoczesz prawacki kretynie.

G
Gość
27 marca, 10:25, stary Polak:

Obrzydliwy jest ten Lewiatan. Nawet teraz jedyne co ich interesuje to pieniądze członków tego "klubu egoistów".

p.s. przestańcie uprawiać tą swoją żałosną politykę pro-PO. Nie zauważyliście że oni są już zanikającym punktem?

Rozczaruję cię, przed Lewiatanem klęka nawet PiS, zresztą niedługo się o tym przekonasz.

G
Gość
Skąd tu tylu lewackich debili
G
Gość
27 marca, 12:15, Apel:

Apeluję do Pana Macierewicza zniknij Pan już całkowicie z polityki i mediów bo nie masz Pan już pomysłów jak zaistnieć. Mam nadzieję, że ten apel w tej niszowej tv promowanej przez niby duchownych jest Pana ostatnim

27 marca, 12:31, Gość:

Umyj zad i won stad stary ubeku

Nie tylko ubecy mają dość Macierewicza -:)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3