Kiedy warto usuwać ósemki?...

Kiedy warto usuwać ósemki?

Materiał informacyjny FUSION

Strona Zdrowia

Kiedy warto usuwać ósemki?
Kiedy warto usuwać ósemki?
Usuwanie ósemek nie zawsze jest konieczne i zależy to od indywidualnych uwarunkowań. Jednakże zgodnie z aktualnym zdaniem badań, a także prowadzonymi statystykami około 80% pacjentów powinno usunąć zęby mądrości, gdyż w późniejszym czasie mogą one okazać się kłopotliwe. Tym samym warto dokonywać regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, aby w ich trakcie kontrolowania stanu ósemek. Co więcej zęby mądrości w niektórych przypadkach nie wyrastają całkowicie.

Silnym objawem, który może wskazywać na konieczność usunięcia ósemek i jest ból. Jest to zawsze tak zwany sygnał ostrzegawczy. Może świadczyć o stanie zapalnym, lub też o rozwoju próchnicy. Dodatkowo nierzadko pojawiają się sytuacje, kiedy w ósemce tworzy się kieszeń, w której następnie kumulują się bakterie. Wszystko to świadczy o tym, że ząb kwalifikuje się do trwałego usunięcia.

Ósemki, czyli zęby mądrości - co warto o nich wiedzieć?Termin usunięcia zębów mądrości jest kwestią bardzo indywidualną. Wynika to między innymi z tego, że zęby te wyrastają w bardzo zróżnicowanym wieku. U niektórych osób pojawiają się już w 16 roku życia, Natomiast u innych dopiero po 30 roku życia. Jednakże zabieg usuwania ósemek najlepiej jest przeprowadzić w młodszym wieku. Wówczas kości jest bardziej elastyczna, natomiast zabiegi chirurgiczne obarczone są znacznie mniejszym ryzykiem powikłań. Bywa jednak, że usuwanie zawiązków zębów w przypadku osób młodych jest bardzo skomplikowany. Usunięcie ukształtowanych zębów okazuje się zabiegiem dużo prostszym zadaniem. W takiej sytuacji warto jednak zdecydować się na konsultacji chirurgicznej, a także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
Panoramiczne zdjęcie wszystkich zębów pomoże ustalić stomatologowi czy ósemki rosną prawidłowo czy też istnieje konieczność ich usunięcia. Z pewnością zabieg usunięcia ósemek zmniejsza dyskomfort pacjenta. Tym samym górne ósemki warto usunąć w okolicy 20 roku życia. Natomiast w przypadku dolnych ósemek można usunąć je nawet przed 20 rokiem życia, aby w przyszłości nie stanowiły one problemu. Dzięki zastosowaniu znieczulenia usunięcie ósemek staje się bezbolesne. Część pacjentów jednak odczuwa reakcje nerwów, co nie jest jedna kwalifikowany jako ból.

Tym samym nie należy obawiać się, że usuwanie ósemek będzie trudnym zabiegiem. Najczęściej zabieg ten trwa stosunkowo krótko, ponadto wykonywany jest przez doświadczonego stomatologa. Natomiast podczas usuwania ósemek chirurgicznie lekarz musi założyć szwy na dziąsło, a także opatrunek na rany. Goi się na jednak bardzo szybko od kilkunastu dni do kilku tygodni. Po realizacji zabiegu konieczne jest stosowanie się do wskazówek lekarza, zwłaszcza w zakresie wymiany opatrunku oraz diety. W ten sposób uniknąć można powikłań, na przykład suchego zębodołu. Zabieg jest zatem bezbolesny, przeprowadzany bardzo szybko i komfortowo dla każdego pacjenta

Kiedy należy usunąć ósemki?Najczęściej zęby mądrości nie są leczone, nawet w przypadku wystąpienia próchnicy, gdyż wówczas zazwyczaj stomatolog zaleca ich trwałe usunięcie, jeżeli natomiast ósemki wyrosły prawidłowo, nie stanowią zagrożenia dla innych zębów, wówczas nie należy ich usuwać. Zgodnie z dobrą praktyką stomatologiczną nie usuwa się zębów, które są zdrowe. Należy zatem dbać o nie, starannie czyścić, pamiętając o tym, że w ich okolicach mogą zalegać resztki jedzenia i rozwijać się bakterie. Jednak ósemki często są zaniedbywane, co prowadzi do ich szybkiego infekowania próchnicą. Tym samym często spotkać można się z powszechnym przekonaniem, że zęby te lepiej usuwać.

Jak znaleźć dobrego specjalistę?Aby zabieg usunięcia ósemek był dla pacjenta komfortowym i nie stanowił dla niego zagrożenia czy też powikłań, niezbędne jest znalezienie odpowiedniego stomatologa. Aby odnaleźć profesjonalny gabinet stomatologiczny można opierać się na dotychczasowych doświadczeniach swoich lub też swojej rodziny. Można zapoznać się również z opiniami dostępnymi na forach internetowych, w których pacjenci bardzo często opisują swoje sytuacje, a także poziom profesjonalizmu stomatologa.
Jednakże w niektórych przypadkach pacjenci zmuszeni sądu skorzystać z usług chirurga, zwłaszcza w przypadku, kiedy usunięcie ósemek jest bardzo trudne. Chirurg stomatologiczny musi również wykazać się dużym profesjonalizmem, aby zabieg przebiegał krótko, a ponadto nie stanowił zagrożenia dla pacjenta i nie powodował żadnych powikłań w przyszłości. Wówczas usunięcie ósemek będzie prostym zadaniem. Usuwanie ósemek w Krakowie to świetne rozwiązanie, ponieważ w tym mieście można znaleźć wielu specjalistów specjalizujących się w tym konkretnym zabiegu.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Quizy zdrowotne

Wideo