Właściwe nawodnienie organizmu umożliwia sprawny przebieg procesów fizjologicznych, tak ważny dla zachowania zdrowia. Niedobór płynów w ustroju utrudnia zwłaszcza eliminację toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. W ten sposób nie tylko pogarsza samopoczucie, ale też może przyczyniać się do powstawania problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała i rozwoju zaburzeń zdrowotnych.
Zalecane spożycie płynów to min. 2 litry dziennie, a nieraz jeszcze więcej! Najlepiej przy tym, by do picia wybierać wodę.
Podczas upałów, przy przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach o suchym powietrzu oraz aktywności fizycznej zapotrzebowanie organizmu na płyny może sięgnąć nawet 3-4 litrów. Dlatego pić trzeba regularnie, nie dopuszczając do pojawienia się uczucia pragnienia, które jest sygnałem o lekkim odwodnieniu organizmu.
Jednak woda, którą spożywamy, to coś więcej niż tylko cząsteczki H₂0. Najważniejszą jej cechą jest ilość rozpuszczonych związków takich jak np. magnez, wapń i potas, które decydują o jej działaniu na nasze zdrowie. Co więcej, ważny jest nie tylko skład mineralny wody, ale też możliwe jej zanieczyszczenia.
Zobacz także:
ZOBACZ: Herbata, woda, czy napoje gazowane? Co najlepsze na upały?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?